Citat:
Ursprungligen postat av
JohanElias
jag tror inte avsikten var att överleva. något hände efter halva färden ner för marknaden och han hamnar avstannad ute på gatan. jag tror inte heller där fanns någon pistol, jag tror den uppg är fel. eller så fick han eldavbrott och har kvar den men jag tror inte det. och det lär finnas medhjälpare.
Att det fanns en pistol stämmer nog trots allt, eftersom uppgifterna kommer från obduktionsutlåtandet gällande den polske lastbilsföraren (finkalibrigt vapen).
Men som du säger, angående MGM's eventuella planer på att vilja överleva dådet eller ej, det kan man bara spekulera om.
Ev. medhjälpare kan vara personer som hjälper honom att hålla sig gömd. Men själva dådet begick han nog ensam (det hade nog varit mycket mer iögonfallande om fler MGM hade tagit sig ur lastbilen direkt efter kraschen).