Citat:
Ursprungligen postat av
SilentVictory
Hur menar du då? Att polacken skulle skjutit sig själv efter att ha kört över folket?
Borde inte polisen då ha hittat ett skjutvapen? Hur förklarar du skadorna i ansiktet som talar för att han försökt värja sig?
Det vittnet som sprang efter en flyende man från lastbilen då? Påhittat?
Med händelserna i Nice i färskt minner så är det så klart så att många tänker att terrordåd ligger nära till hands. Det verkar också vara polisens huvudspår.
Men, med Nice (och andra dramatiska händelser) i färskt minne vet vi också att initiala uppgifter ofta är osäkra i början. I Nice, till exempel, har jag för mig att man trodde det var flera GM i lastbilen.
Det är också ganska otypiskt att komma undan och det är väl ingen som tagit på sig det än? Den som sprang därifrån kan varit någon som flydde, och att situationen misstolkats. Eller ett påhitt, ja.
Med det sagt skulle jag satsa mina pengar på terrordåd ändå, men tycker man ska vara försiktig med att dra några säkra slutsatser.