Citat:
Ursprungligen postat av
Ytterst.Krankt
Vad skulle ryssland vinna på det? De kommer knappast ta åtgärder mot turkietm snarare turkiet som vinner politiskt på detta.
1. Kriget mot muslimer. Stärker konflikterna i hela världen då de "nationalister och patrioter" ger råg och styrka för att fortsätta att splittra sina demokratier. Målet är att visa sina egna i ryssland men också visa omvärlden att Ryssland menar allvar med asymmetriska krigföring.
2. Offerrollen och Tycka synd om. Ger möjligheter att fortsätta sitt krig.
3. Hans egen roll som landsfader i ryssland stärks, då han kan visa
4. En signalpolitik att "passa er" för vem som helst kan dö när som helst om ni inte gör som vi i kreml tycker.
Kriget mot muslimer skapar motsättningar. Putin vill ha motsättningar mellan etablissemanget och "vanligt folk". Han vet att han kan styra de bruna rörelserna på ett enkelt sätt. Hetsa, hata, förakta journalister, media, muslimer, invandrare och spä på konflikter. Häll bensin på alla konflikter som finns. Det urholkar förtroendet.
Putin behöver personligen inte vinna nåt, men hans makt stärks i moder ryssland som en som kan påverka, han blir stark.
Kan man gå in och döda en person och sen skylla på "muslimerna" så kommer de stärka konflikterna.
Putin kan då fortsätta sitt krigande i Syrien.
Pratade med en FN-observatör som sa att om USA och Ryssland ville få slut på kriget i Syrien hade de gjort det på 15 min. Inga problem. Men de har så mycket nya vapen som de vill testa och de behöver kriga nånstans för att få utlopp för sina arméers träning. Därför tillåter man de varandra att hålla på.
Med detta lilla mord så kan de fortsätta lite till. Ryssland får också lite sympati och förståelse för "sin kamp". Han stärker sina aktier hos Den bruna rörelsen i Europa.