2016-12-03, 10:48
  #85
Medlem
Citat:
2016-12-01

http://bloggar.expressen.se/kvp-ledarbloggen/2016/12/01/alla-har-inte-ratt-till-positivt-asylbesked-vansterpartiet/
Vänsterpartiet i Malmö släppte under gårdagen ett pressmeddelande där de kritiserar att socialtjänsten lämnar ut dessa uppgifter till gränspolisen. Bland annat skriver partiet att ”De människor som tvingats gömmas sig p.g.a. en orättfärdig asylpolitik och en allt farligare värld är nu jagade överallt.”

Det Vänsterpartiet glömmer bort att nämna är att den barnfamilj som nu hittats har utvisats till Bosnien – ett land vars situation det i dag inte finns några generella anledningar att bevilja asyl för. P4 Malmöhus rapporterar att det rör sig om en man och fru med två barn som trotsat utvisningsbeslutet i nästan ett års tid. De har fått sin sak prövad i flera instanser. Det handlar alltså om lag- och myndighetstrots.
Sanningen är att Malmö har blivit en allt farligare stad. Hanna Thome anser att alla människor som vill skall få bo i Malmö och deras liv skall till fullo betalas av Svenska skattebetalare (Malmö får 5,5 miljarder i bidrag av övriga landet).

Det spelar inte någon roll för Hanna Thome var de illegala invandrarna kommer ifrån. Hanna vill göra Malmö till ett enda stort kollektiv folk från hela världen som skall få bostad och försörjning av Malmö. Det Hanna har missat är att detta kollektiv har blivit ett inferno av bilbränder, rån och mord. Jag tror ärligt talat inte hon förstår sambandet.

Det märkliga är att det verkar som om Hanna har lyckats få Malmö att skaffa bostäder, försörjning, barnomsorg, sjukvård och lånekort till illegala invandrare under flera år. Det är alltså inte bara Hanna och Vänsterpartiet som har uppmuntrat till illegal invandring. Socialdemokraterna har spelat med och använt skattepengar för att stödja illegala invandrare.

Så var medvetna om att även om man inte betalar skatt i Malmö, så får Malmö bidrag av övriga kommuner på 5,5 miljarder. Det är pengar som Hanna Thome fått Malmö till att stödja illegal invandring med.
Citera
2016-12-03, 12:21
  #86
Medlem
arakas avatar
https://www.google.se/maps/place/Kaprifolgatan+6,+213+62+Malm%C3%B6/@55.579498,13.0384776,3a,75y,295h,90t/data=!3m7!1e1!3m5!1sEhtHKMD5mA9R6h6c-Me6HA!2e0!6s%2F%2Fgeo1.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3D EhtHKMD5mA9R6 h6c-Me6HA%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dsearch.TA CTILE.gps%26thumb%3D2%26w%3D86%26h%3D86%26yaw% 3D295.58447%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8 i6656!4m5!3m4!1s0x4653a174664a71a5:0x426cb08f0cb5e 824!8m2!3d55.5795337!4d13.0382805!6m1!1e1
https://www.ratsit.se/19760422-Hanna_Kristina_Thome_Malmo/2-hsNJ8beB1ntssn2RwSitKTFo9msDE6gxmkQMCLpzA#personer PaAdressen
Hon bor tillräckligt nära sina kaozblatteväljare för att verka trovärdig men utan att behöva lida av det.
En lesbisk, normkritisk och multikulturell kommunist, kan man bli mer P1 än så här?
Citera
2016-12-03, 15:32
  #87
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av araka
https://www.google.se/maps/place/Kaprifolgatan+6,+213+62+Malm%C3%B6/@55.579498,13.0384776,3a,75y,295h,90t/data=!3m7!1e1!3m5!1sEhtHKMD5mA9R6h6c-Me6HA!2e0!6s%2F%2Fgeo1.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3D EhtHKMD5mA9R6 h6c-Me6HA%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dsearch.TA CTILE.gps%26thumb%3D2%26w%3D86%26h%3D86%26yaw% 3D295.58447%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8 i6656!4m5!3m4!1s0x4653a174664a71a5:0x426cb08f0cb5e 824!8m2!3d55.5795337!4d13.0382805!6m1!1e1
https://www.ratsit.se/19760422-Hanna_Kristina_Thome_Malmo/2-hsNJ8beB1ntssn2RwSitKTFo9msDE6gxmkQMCLpzA#personer PaAdressen
Hon bor tillräckligt nära sina kaozblatteväljare för att verka trovärdig men utan att behöva lida av det.
En lesbisk, normkritisk och multikulturell kommunist, kan man bli mer P1 än så här?
Tro det eller ej, området hon bor i är trots närheten till Rosengårds ghetton ett ganska lugnt område. Under bilbrännarsommaren 2016 då luftrummet över Malmö fick stängas för att drönare och helikoptrar skulle försöka stävja galenskaperna, så brändes hundratals bilar i Malmö. Trots detta brann nog ingen bil i Hanna Thomés kvarter.

Det finns visserligen en annan tråd, men grytan behöver hållas kokande under Hanna!

- Uppenbarligen ligger Hanna Thomé inte bara bakom illegal invandring i Malmö. Hon och hennes anhängare har startat ett nätverk av stöd för illegal invandring runt om i landet

http://fristadstockholm.se
http://fristadgoteborg.se
http://malmofristad.se/index.html
http://asylgruppenimalmo.se

Hanna Thomés våta dröm är inte samma som medborgarnas 70% av befolkningen tycker invandringen är förstor och då rör det sig inte om illegala invandrare.

Hanna Thomés våta dröm är svenska medborgares mardröm
Citera
2016-12-03, 16:53
  #88
Medlem
Haveriet i Malmö

Citat:
För nästan exakt tre år sedan fattades beslutet av socialnämnden i Malmö att papperslösa barnfamiljer skulle omfattas av normerna för försörjningsstöd. Det var en rejäl utvidgning av praxis som tidigare gällt papperslösa i nödsituationer. Två kammarrätter (Göteborg och Jönköping) har tidigare avslagit begäran om försörjningsstöd med hänvisning till att personerna kan försörja sig själva om de reser tillbaka till sitt hemland.

Citat:
Men beslutet i Malmö innebar något av ett permanentande av det framväxande skuggsamhället. Det sände signaler om att det var acceptabelt att hålla sig undan en utvisning som beslutats efter en lång och rättssäker process där den sökande också fått en advokat betald av staten.

http://www.barometern.se/ledare/haveriet-i-malmo/

Malmö kommun, som får ca 5 miljarder kr årligen i s k kommunutjämningsbidrag, har politiker som är "generös" med andras pengar. Staden borde sättas i tvångsförvaltning. Givetvis är inte kommunen ensam om rundhänt hantering, förskringring och korrumperande incitament - t ex har ju Migrationsverket tills i somras, och förmodligen ännu när det gäller barnfamiljer, betalat dagpenning och upplåtit boende även till dem som fått avslag på sina ansökningar om uppehållstillstånd, osv osv.
Citera
2016-12-04, 16:00
  #89
Medlem
https://petterssonorg.wordpress.com/2013/06/15/papperslosa-far-tillgang-till-malmos-bibliotek/?iframe=true&preview=true/feed/

Citat:
– Detta lånekort är en viktig symbol för många som saknar papper på sitt existensberättigande. Dessutom har många papperslösa ett stort informationsbehov som biblioteken kan stilla. Kulturen kan aldrig ha till uppgift att göra skillnad på folk utifrån deras legala status. Tillgången till kultur och information är en grundläggande rättighet och den vill vi slå vakt om i Malmö, säger Hanna Thomé (V), kulturkommunalråd.
Medan Malmö brinner och sjuder av knarkhandel och kriminalitet, så tycker Hanna Thomé ett lånekort är en viktig fråga, en viktig symbolfråga i alla fall. För så många böcker på arabiska eller somaliska språk lär det inte finnas på Malmös bibliotek
Citera
2016-12-05, 00:15
  #90
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Trotteri
Malmö har de senaste åren gått i bräschen för att ge papperslösa barnfamiljer större rättigheter, bland annat till barnomsorg. 2013 fick papperslösa barn också rätt till fullt försörjningstöd (föräldrarna har rätt till nödhjälp)."Vi tycker att de så klart ska ha rätt till en dräglig levnadsnivå också där de får hjälp med mat och bostad."

Malmö har helt enkelt motarbetat gränspolisens arbeta med att få illegala invandrare att lämna landet.

Men nu har gränspolisen krävt uppgifter om personer som vistas illegalt i Malmö. Det rör sig än så länge om nio familjer, totalt ett 30-tal personer, som fått avslag på sin asylansökan och nu är efterlysta för att utvisas.

Malmö är idag en förstörd stad. Varje dag bränns bilar, rånas personer och butiker, gäng terroriserar butiksinnehavare, knarkhandeln sker öppet, ligor med automatvapen mördar varandra på löpande band för bagateller. Det råder inget tvivel om att det är den stora invandringen till Malmö som är orsaken till problemen i Malmö.

Att Malmö väljer att ge bostad, försörjning, skola och barnomsorg till personer som är utvisade och efterlysta kan ju verka humanitärt. Fast vänta nu! Hur många personer runt om i världen skulle inte vilja få del av Malmös givmildhet? Antagligen flera miljoner! Det Malmö gjord är att ha ett system som drar till sig invandrare utan asylskäl. Invandringen har gjort Malmö till en laglös stad och politikerna har förstått att de måste samarbeta med gränspolisen! Ja inte alla har förstått det, finns en politiker som inte tycker Malmö skall samarbeta med gränspolisen.

Hanna Thomé (V), som länge velat göra Malmö till en fristad för papperslösa, är däremot illa berörd över att socialtjänsten börjat hjälpa gränspolisen. "Det är fruktansvärt att det inte längre finns några fredade zoner. Det är en konsekvens av den inhumana flyktingpolitik som regeringen gjort upp om och som vi valde att ställa oss utanför."

- Är det någon som begriper hur Hanna tänker?
- Bör politiker som aktivt medverkar till lagbrott avsättas och lagföras?
- Vad är det som gör att vissa människor blir så förblindade av falsk humanism mot alla andra än sitt eget folk, att man medverkar till att en hel stad blir totalfördärvad och våld och kriminalitet?

http://www.sydsvenskan.se/2016-12-01/socialtjanstens-samarbete-med-granspolisen-hyllas-och-kritiseras-av-malmos-politiker

Kommunistludret kan ju alltid ta in ett par papperslösa i sitt hem om hon vill hjälpa eller så kan hon avdela halva sin lön så att det går till zigenarna så att de slipper sova ute. Om hon nu bryr sig så mycket. Kruxet är att inavlade luder som Hanna aldrig skulle lyckats för egen maskin på någon annan plats än Malmö stad. De vidrigaste och äckligaste blir politiker för att de vet att de inte har några talanger förutom att ljuga och stjäla och det är egenskaper som man delar med kriminella.
Citera
2016-12-05, 00:20
  #91
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kinuski
Haveriet i Malmö





http://www.barometern.se/ledare/haveriet-i-malmo/

Malmö kommun, som får ca 5 miljarder kr årligen i s k kommunutjämningsbidrag, har politiker som är "generös" med andras pengar. Staden borde sättas i tvångsförvaltning. Givetvis är inte kommunen ensam om rundhänt hantering, förskringring och korrumperande incitament - t ex har ju Migrationsverket tills i somras, och förmodligen ännu när det gäller barnfamiljer, betalat dagpenning och upplåtit boende även till dem som fått avslag på sina ansökningar om uppehållstillstånd, osv osv.

<Hade jag varit politiker i en region som måste avdela pengar så att de går till Malmö...hade jag myglat som det bara går för att pengana ska stanna i min kommun så att jag blir omvald än att ge bort dem till en korrupt del av landet där de vidrigaste och äckligaste korrupta avskummen kallar sig "politiker". När pengarna tryter i malmö faller korthuset ihop. Så länge det finns pengar för de som aldrig kommer att bidra så är det väl. Alla andra får klara sig utan. Muslimena och zigenarna passar inte in i ett samhälle där man måste anpassa sig och bidra. De är här för att dela alla andras och sprida sharia.
Citera
2016-12-05, 00:28
  #92
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av araka
https://www.google.se/maps/place/Kaprifolgatan+6,+213+62+Malm%C3%B6/@55.579498,13.0384776,3a,75y,295h,90t/data=!3m7!1e1!3m5!1sEhtHKMD5mA9R6h6c-Me6HA!2e0!6s%2F%2Fgeo1.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3D EhtHKMD5mA9R6 h6c-Me6HA%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dsearch.TA CTILE.gps%26thumb%3D2%26w%3D86%26h%3D86%26yaw% 3D295.58447%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8 i6656!4m5!3m4!1s0x4653a174664a71a5:0x426cb08f0cb5e 824!8m2!3d55.5795337!4d13.0382805!6m1!1e1
https://www.ratsit.se/19760422-Hanna_Kristina_Thome_Malmo/2-hsNJ8beB1ntssn2RwSitKTFo9msDE6gxmkQMCLpzA#personer PaAdressen
Hon bor tillräckligt nära sina kaozblatteväljare för att verka trovärdig men utan att behöva lida av det.
En lesbisk, normkritisk och multikulturell kommunist, kan man bli mer P1 än så här?

I det området bor det rätt många flator som utger sig att vara kommunister men när det kommer till pengar så är de beredda att göra det mesta. Där bor också en flata som hatar män och som är "lärare". Jag skulle bäva att ha mina kids bland kommunister, luder och flator. Ingen jag stött på i malmö som utger sig för att vara något av det där hatar män. Tycker det är bra att de bor där så att de får känna p hur det är att bo intill ett ghetto. det är rätt mycket droghandel och tung kriminalitet i de områdena men jag antar att det inte är pk att driva en linje där man gör mer för sina medborgare så att kriminaliteten inte ökar lavinartat. det är bara i malmö det är "normalt" att muslimerna bränner av bomber bland civila och intill polishus.
Citera
2016-12-05, 10:44
  #93
Bannlyst
Det är en skam för Sverige att vi inte klarade av att utrota kommunismen. Hanna Thomé är en ond människa, hon är VPK politiker och vill förgöra sitt egna folk, det säger allt.
Citera
2016-12-05, 11:40
  #94
Medlem
P4n0pl147h305s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gurkelurkan
Man undrar ibland vad dessa vänsterpartister går på och om dom röker en joint till frukost?

Psykofarmaka, istället för att hålla dessa instängda på mental sjukhus som man gjorde förr så har de frivård eller bara helt enkelt en lägenhet och en massa psykofarmaka.

Dessa psykfall springer sedan omkring och går med i politiska partier och skapar kaos var helst de far fram.

Hanna Thomé är helt uppenbart mentalt sjuk. Stora delar av mångkulturalisterna är mental sjuka eller så är de opportunister och rovkapiltaliser som Bert Karlsson som tjänar sjuka summor på det här landsförrädariet.

Psykfallet Thomé har lånat denna idé från USA och dess så kallade Sanctuary Cities (sök på Sanctuary City om ni vill veta mer).
Dessa är en bastardisering av den typen av Städer som fanns i Israel (som var en skuggbild av samma typ som Passover när Dödens Ängel far över Egypten där endast de hushåll med Blod från ett Lamm på dörrposten skyddade ett hushåll), samma sak fanns i Israel i Gammal Testamentliga tider, där folk kunde söka skydd från hämnare i ett antal städer.
Den här bilden är ganska förklarande i sammanhanget:
http://biblebelievers.com/pace_album/pages/pace010.htm

Dvs. det är kommunister som tagit en bit från Bibeln och sedan vridit den till oigenkännlighet, Thomé har sedan tagit det en bit till och försöker applicera det på Sverige.
Citera
2016-12-05, 11:57
  #95
Medlem
Luzurs avatar
Hanna verkar vara en sån där konstig typ (oftast vänster-orienterad) som istället för att ha politisk makt borde sitta inlåst på hem.
Citera
2016-12-05, 12:00
  #96
Medlem
Pungterings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DIde
Rent praktiskt skulle en avknoppning av skåne som skånepartiet länge önskat ge en direkt vinst till Magdalena Andersson på ca 5-10 miljarder. Det är inte en dum idé att ge bort skåne till skåne och bygga en liten mur...

Kanske kan skåne då passa på att bli en frihandelsstat utan lagar och skatt så att muslimerna kan försörja sig på det de kan bäst.

De kanske kan bli ett europeiskt Las Vegas!

Fri knark, prostitution och spelhus i massor. Tjoohoo, kan någon som har känningar inom den muslimska svenska gemenskapen ge dem denna idé så har vi ett nytt israel fast med muslimer.
En fristat som Förenade Arabemiratet där alla muslimer i sverige får en plats att vara. Som reinfeldt sade när han hade flugit över sverige -"det finns ju massa plats..."

Han hade rätt, om vi avdelar skåne till muslimer och invandrare så kan vi fördela ut resten av sveriges hårt arbetsamma befolkning i de delar som finns norr om skåne och alla är glada och nöjda.

Skånes klimat borde även attrahera de stackare som blivit placerade i de norra delarna som är så kalla att de bara fryser.

Som sagt, är det någon som har känningar inom den muslimska världen, propagera för ett sharia och muslimskt skåne med egen regering och styre.

Klockrent!

Jag har funderat över det där jag med.

Det skulle vara en ganska vettig lösning i och med hur det ser ut idag, förutsatt att vi dumpar dit alla som kommit de senaste tjugo åren.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in