Citat:
Ursprungligen postat av
Stygotius
Du menar att det är helt oviktigt om du gör 8 eller 50 reps per set gällande massatillväxt?
Det är klart att en total nybörjare kan bygga lite massa med 50*4, men om man vill bygga massa är det bättre att satsa på ett upplägg som inte är på gränsen till värdelöst för det målet.
I första andetaget säger du att man inte ska äta mycket protein (notera dock att jag skrev "förhållandevis"), och i andra andetaget säger du att man ska få i sig tillräckligt med protein. Jag ser inte riktigt vad du invänder mot.
Muskeln vet inte om man gör 8 eller 50 reps, så nej, om man anpassar set/vikt/reps till respektive så spelar det ingen större roll om man gör 8 eller 50 reps. Du tror ju, så klart, att 8-12 reps är det som "bygger massa"
Vad är det som är värdelöst med att göra 50 reps, du som vet? Om muskeln utsätts för samma belastning av 8 eller 50 reps, vad är skillnaden?
Du skrev att om man vill bygga biceps så behöver man äta mycket protein, jag skrev att det viktiga är energiintaget och
tillräckligt med protein under dygnet.