Citat:
Ursprungligen postat av
Dalesmale
Du har såklart bättre koll på era spelare än vad jag har men jag är övertygad om att Larsson tagit en startplats hos er. Hyséns begränsade speltid antar jag beror på till stor del på skador och den spelartypen i den åldern går det snabbt utför. Boman är egentligen en perfekt bänkspelare för en toppklubb, hyfsad på det mesta men med ett par spetsegenskaper som är väldigt tacksam att kasta in om man vill förändra matchbilden och inte gör bort sig som startspelare om någon ur den ordinarie duon saknas. Rent kvalitativt vore han bra för er men det är kanske inte rätt spelartyp, inte den position ni mest akut behöver förstärka och antagligen är han för dyr för er smak. Jag tror fortsatt att AIK är mest troligt inom Sverige.
Tobbe var skadad i våras/sleten i somras men har varit fit från sensommaren men inte fått spela trots att han levererat. Det har skurit sig nånstans med JL där även om dom förnekar det frekvent.
Larsson hade INTE tagit en startplats (iaf inte på kvalitéer han visat såhär långt om man inte spelat honom bara för att). Elias är given och iom att Tobbe inte får spela är Boman lika gjuten.
Man skall också komma ihåg att Jordan är ung, det fungerar inte i ett JL-tränat lag.
Vi behöver ingen fjärdeforward med den inköpskostnaden och lönen. Skulle sedan, mot förmodan, Rieks stanna kommer JL fortsätta envisas med att ha honom forwardsalternativ med.
Citat:
Ursprungligen postat av
Lurigfax
Bra fynd av öfk, underskattad spelare. Förvånad att ingen "större" klubb knep honom.
Stannar Lantto i Gefle? Bellander?
Har inte Lantto gått ner sig rätt mycket de senaste åren? Vem skulle han gå till?