Citat:
Ursprungligen postat av
Draifos
Så på vad grundar du då dina misstankar
När det gäller TH så är det i princip samma saker som när du, Noicer, Eremona mfl försöker göra reklam för Vinof, Robert mfl som möjligen inblandade pga Vinofs koppling till:
1. Dumpningsområdet för da Costas kvarlevor
2. Besöken på Malmskillnadsgatan
3. Vinofs bekantskap med da Costa
Allt ovanstående ligger enligt er till Vinofs last men ni ignorerar samtidigt helt TH:s koppling till ovanstående 3 punkter och ja, den kvinnliga polisen och hennes vittnesmål har inte förlorat i trovärdighet genom åren.
Jag har förgäves försökt förklara att om ni avfärdar TH som möjlig gärningsman så måste ni också avfärda Vinof och de andra personerna runt omkring honom för Vinof&Co uppfyller inga fler punkter än TH än de ovan uppräknade.
Att TA sen har råkat illa ut pga sin bekantskap med TH är nåt helt annat, han är troligtvis ett offer för omständigheter han inte kunde påverka och antagligen så passar termen justitiemord rätt bra in på hans nuvarande situation.
Har jag förklarat nog eller vill du fortfarande hävda likt Eremona att Vinof är en 1000 gånger troligare gärningsman än alla andra personer som också varit föremål för polisens misstankar?