2016-11-09, 17:32
  #11929
Medlem
Nostradumbasss avatar
Jag börjar tro att det inte blir nån Clinton. Peddodesta kommer istället, som igår.
2016-11-09, 17:32
  #11930
Medlem
Naranbaatarkhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grisbrottaren
Lars Moberg på SvT måste f-n ta priset för mest partiska och bittra rapportering och efterkommentarer. Han har suttit hela eftermiddagen idag och spridit hat och lögner om Trump. Han passade också på att angripa Dick Eriksson som bjudits in i egenskap av verserad och kunnig Trump-supporter och mer eller mindre anklagade honom för vad Trump sagt och för valförlusten för SvT.

Exempelvis påstod han rätt upp och ned att Trump sagt att han "skulle acceptera valresultatet bara om han själv vann", vilket är en direkt lögn. Vad Trump gjorde var att svara nej på en rätt arrogant fråga om han skulle acceptera valresultatet under alla omständigheter, vilket förstås vore orimligt med tanke på att såväl valfusk som omräkningar och felaktiga valmaskiner förekommit vid tidigare val. Naturligtvis ska inte en kandidat före valet avsäga sig möjligheten att ifrågasätta valresultatet om valfusk visar sig ha förekommit.

J-a idioter i svenska statsmedia som förvränger för att driva propaganda.
I svensk stats-tv sänds just nu, istället för Clintons tal, nyheter på lätt svenska. Sakligt är det väl men uj-uj-uj vilket förakt bland svenska jounarlister man har för våra nya svenskar. Bara för att de nya svenskarna inte kan prata svenska så bra, tror man att de är dumma i huvet och inte begriper nåt om man inte gör pedagosgiskt barnprogram av det. Svensk statsmedia är skit. Ren och skär skit. Rännskita rentav. Ett slags modern åsikts-kolera.
2016-11-09, 17:32
  #11931
Medlem
Enligt all MSM är Hillary helt frisk. Det var sexistiskt att påstå något annat...
2016-11-09, 17:32
  #11932
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EternalGlory
Om du står ut med de enormt bittra analyserna i SVT så sänder de live på sin hemsida och kommer sända talet. Men som sagt....det är oerhört bittert i studion just nu i väntan på att hon skall dyka upp.
Ja den använder jag av mig nu, alla andra var så sjukt sega och laggiga.
2016-11-09, 17:32
  #11933
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hawka
Det kunde man inte i USA heller. Sverige är mycket mindre PK en USA.

Exakt!
Detta var en kamp mellan den folkliga alt-rörelsen, 'The Movement' och etablissemanget.
Alt-media och folkrörelsen vann över storfinans, etablissemang och valfusk!

Synd att Åkesson inte förstår bättre, han kommer vara delaktig och delansvarig till nederlaget för de nya Sverige, Sverige den sista PK-staten.
2016-11-09, 17:32
  #11934
Medlem
EnSomKans avatar
Jesus fucking christ när ska hon gå in och snacka? Redan 1 timme sen, gråter hon bakom scenen eller? Knarkar?
2016-11-09, 17:32
  #11935
Medlem
Lyssna på kommentatorerna på CNN! Det är ju nästan som om de faller i gråt! "Hillary har varit såååå stark igenom detta" "Utfallet av detta val var så olyckligt.......för henne" "hon gjorde en del misstag, men hon kunde inte hävda sig mot Obama och Trump som fick mer uppmärksamhet" etc...
2016-11-09, 17:32
  #11936
Medlem
Y2Ws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 237
BS att han var förberedd. Han brände ju sin bro tidigare då han gick ut och dissade Trump. Idioten fattade inte att det kanske skulle komma en dag då han i egenskap av statsminister skulle behöva bli tvungen att samarbeta med honom.

The Donald sa i sitt tal att USA kommer vara mer än öppet för att samarbeta med länder som vill samarbeta med dem. Löfven verkar göra sig fiende med USA nu utan att själv fatta det. Kul att vara enda landet som är exkluderat av USA bara för att den tomten sitter vid makten. Han är en skam för Sverige.

Han var lika förberedd på detta som när SD tog 14 %, och när de tar 26 % 2018.
2016-11-09, 17:32
  #11937
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Gosif
Givetvis tål dom inte Hillary. Tänk dig att dom (vita kvinnorna) ska ha en annan kärring som överhuvud. Går bara inte.

Den har undersökningen fick rätt http://dailycaller.com/2016/11/07/trump-makes-huge-gains-with-women-voters-in-new-poll/
2016-11-09, 17:33
  #11938
Medlem
heiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Heuristik
Det är uppenbart att kvinnor har blåljugit i anonyma opinionsundersökningarna (patetiskt) om vem de röstar på. Trump fick hela 53"% vita kvinnors röst.
Jag skulle göra samma sak tror jag, det har sagt det förrut också, men hur ofta blir man tillfrågad det.

Fan sysslar hon med? Hoppas folk börjar lämna stället, hukar sig ner och bajsar på golvet.
__________________
Senast redigerad av heis 2016-11-09 kl. 17:35.
2016-11-09, 17:33
  #11939
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av korvbenke
Har du länk till det?

http://www.svtplay.se/video/10977025/svt-nyheter-extrasandningar/svt-nyheter-extrasandningar-usa-valet
2016-11-09, 17:33
  #11940
Medlem
Stones avatar
Citat:
Ursprungligen postat av therefore
VART! Fan vad folk är dåliga med länkar

Edit: tack så mkt :*

Fan kolla på CNN.com

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in