Citat:
Ursprungligen postat av
Frappant
Jag vill inte alls riva ner din fantastiska optimism eller sätta upp något stopp för dina visioner och ambitioner, som du har varit generös nog att låta oss ta del av här i tråden. Men det jag vet är att Soros och hans gelikar är tusen gånger smartare än jag, och att makten är viktigare för dem än livet.
Ett sketet valresultat är inget de tänker ta hänsyn till, det är ju ändå mest bara äldre vita män som har röstat, dem som Reinfeldt och packet snart vill ställa ut ett sista exemplar av på museum.
¨
Här var vi jävligt negativa.
Men om vi leker med tanken att dom faktiskt bara pissar på demokratin, hur kommer folket reagera?
Menar du att dom kommer fortsätta styra landet via 7th floor group eller kommer det ske öppet?
Och vad tror du isåfall om Trump? Kommer han vara inblandad med 7th eller kommer dom få operera försiktigare och kanske inte ha lika mycket inflytande?
Tycker det är ett intressant scenario och spekulera kring och om jag ska vara helt ärlig så utesluter jag inte detta scenario om dom lyckas styra saker och ting way back behind the scenes.
Samtidigt så tycker jag inte man ska ge upp hoppet direkt.
Utan försöka se det positiva i det hela tills motsatsen blir bevisad. Det här är trots allt en stor vinst för folket och en enorm förlust för globalisterna.
Vore kul att höra lite om dina tankar, du brukar skriva saker värda att läsa

Alltid värt att få läsa om andras synvinklar också.