Resultat: Vem skulle du rösta på i amerikanska valet?
Trump
67,56%
1179 röster
Clinton
15,70%
274 röster
Johnson
3,04%
53 röster
Stein
3,15%
55 röster
Annan
10,54%
184 röster
2016-11-07, 18:21
  #31345
Medlem
TheStifmeisters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Oliveira
Trumpsupportrar belästa? Tror inte ens de skulle klara av The art of the deal. Han som spökskrev den åt Trump har också komiskt berättat hur hopplös han var att jobba med. "Trots att det handlade om hans favoritämne, honom själv, så kunde han inte koncentrera sig längre än fem minuter."

Skulle fan inte förvåna mig om t.o.m Guiliani röstar på Hillary. Ja NY-röster spelar ju ändå ingen roll.


Vilka är det som inte är pålästa egentligen? Hur mycket ska wikileaks behöva ge er? Men du är väl bara ett vidrigt globalistkräk som älskar att vara cuck
2016-11-07, 18:24
  #31346
Medlem
Oliveiras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GilGrissom82
Det är förmodligen den lilla skara som själva är rädda för att deras jobb hotas av framtida immigrerande latin-/sydamerikaner
¨
Kubanerna är väl för Trump.
2016-11-07, 18:24
  #31347
Medlem
Japhys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GilGrissom82
Det är förmodligen den lilla skara som själva är rädda för att deras jobb hotas av framtida immigrerande latin-/sydamerikaner
30 % är inte en liten skara. Det är en jävla massa röster på Trump.
2016-11-07, 18:27
  #31348
Medlem
GilGrissom82s avatar
Det hade varit intressant ifall alla röstande amerikaner, oavsett vilken kandidat de röstar på, också fick kryssa i en ruta om de i grunden hade velat ha någon annan person som kandidat.

Det skulle nämligen vara väldigt nyttigt att få statistik på ifall väljarna verkligen stöttar endera av kandidaterna - eller om om de helt enkelt väljer "the lesser of two evils". Det skulle nog vara en nyttig ögonöppnare inför framtida nominering av presidentkandidater.
2016-11-07, 18:28
  #31349
Medlem
Japhys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Oliveira
Jag vet att det är svårt för Trumpnissar att läsa och förstå saker. Uttalandet handlade om Sanders fans, inte hennes egna. Vad skulle det vara för fel med att jobba som barista? Det är inte Hillary som offentligt skrikit " I love the poorly educated"
DU menar att Berniesupportrarna inte kommer rösta på Hillary? Att det inte är en av hennes största väljarbaser? Okej, då vet vi - de röstar naturligtvis på Trump, alternativt stannar hemma, vilket betyder att du nyss förklarat att du förväntar dig en Trumpseger. Det var ju kul! Hoho!

Förenklat resonemang: Utan bernieväljarna - de som Hillary kallar för basement dwellers - har Hillary ingen chans. Det var nästan 50 - 50 i primärvalet mellan Hillary och Bernie.

Menar du fortfarande att Hillary inte kallar sina väljare för basement dwellers? Ha ha. Hon ser ner på och föraktar er. Det är ju uppenbart.

Edit: Vad det skulle vara för fel på baristas får du fråga Hillary om. Det är hon som föraktar sin egen väljarbas. Känns väl härligt att bli pissad på? Ni gillar ju HBTQ och diverse perversioner.
__________________
Senast redigerad av Japhy 2016-11-07 kl. 18:30.
2016-11-07, 18:29
  #31350
Medlem
Trump får nog hoppas att Sarah Palin har rätt: "... polls are only good for strippers and cross-country skiers."
2016-11-07, 18:35
  #31351
Medlem
Oliveiras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Japhy
Sån tur att alla polls pekar på en storseger i Florida för allas vår hjälte Donald J. Trump.

Nja om du med polls menar väljarundersökningar så visar de väl snarare på ett relativt jämnt race i Florida, men som lutar åt Hillarys håll.
2016-11-07, 18:37
  #31352
Medlem
Oliveiras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sacramento
Trump får nog hoppas att Sarah Palin har rätt: "... polls are only good for strippers and cross-country skiers."

Hon försökte ordvitsa där. Det funkar ju inte i skrift, fast den kärringen ska nog hålla käften så mycket som möjligt. Hennes bisarra tal på ett av Trumps möten, var en av valrörelsens höjdpunkter. "We're not here to chill, we're here to drill, baby drill"
2016-11-07, 18:39
  #31353
Medlem
heiss avatar
Om man antar att de flesta kommer rösta på dagen den 11/8, så är den förnyade F.B.I inblandningen en riktigt avtändande sak för henne, och inte har det varit en jätteskillnad i pollsen.

Citat:
Ursprungligen postat av Ondahamstern
Att du har kört net huvudet i sanden och ignorerat hans twitter är inte mitt probw.

Bush vart styrd av cheney, det är fakta som vi vet då Cheney insåg att bush alltid höll med den sista i rummet vilket även vart varför han gick med på såväl Irak kriget som patriot act.

Att Trump tillåter sin egna stabb att porta honom från hans egna twitter visar tecken på att han kan vara en ny bush.

Men det är som sagt bara om man övertolkar det hela.
Har du abstinens från hans tweets?? Var det ett stort mellanrum eller vad pratar du om egentligen??
Och Cheney är också en sådan, ja.


Citat:
Ursprungligen postat av klyban
Fortfarande lika skrämmande i hur det är total avsaknad av svarta inom R och den nivån.
Vem bryr sig, nu är Trump också en annan femma än typiska R. Ben Carson, inte minst alla på youtube som är för Trump. P.diddy m.fl säger att svarta borde hålla inne att lägga sin röst på Clinton.
__________________
Senast redigerad av heis 2016-11-07 kl. 18:44.
2016-11-07, 18:40
  #31354
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 12Dagge
Ingen vänster i USA, men vad är då Black-Lives -Matter-rörelsen om inte ett afrocentrisk-marxistiskt gäng som har för syfte att samordna det utbredda våldet mot vita till en sammanhållen aktion mot samtliga euroamerikaner?

Inte så insatt i black-lives-matter rörelsen.

men jag skulle säga en rätt naturlig fortsättning på medborgarrätssrörelsen.
Och vet du tror inte marxism eller våld mot vita har något med saken att göra direkt.
Om du varit svart man i USA, vad hade du suttit och tyckt då tror du?
Eller den tanken har aldrig slagit dig att du faktiskt kunde ha blivit född som svart man?
2016-11-07, 18:40
  #31355
Medlem
Japhys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Oliveira
Nja om du med polls menar väljarundersökningar så visar de väl snarare på ett relativt jämnt race i Florida, men som lutar åt Hillarys håll.
Okej, om du vill det så får du ha det så. Orkar inte tjafsa om vad opinionsundersökningarna visar. Du får gärna hålla dina förhoppningar uppe.
2016-11-07, 18:43
  #31356
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Oliveira
Hon försökte ordvitsa där. Det funkar ju inte i skrift, fast den kärringen ska nog hålla käften så mycket som möjligt. Hennes bisarra tal på ett av Trumps möten, var en av valrörelsens höjdpunkter. "We're not here to chill, we're here to drill, baby drill"
Hon är definitivt inte den skarpaste kniven i lådan. Kellyanne Conway var dock en smart rekrytering av Trump.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in