Citat:
Ursprungligen postat av
Svenne-i-Banan
Och detsamma gäller honom själv, den stackarn lånar till maten på bordet varje dag enligt hans egen logik.
Uppenbarligen inte eftersom du var i full färd med att ta upp nya lån till din nöjeskonsumtion enligt vad du själv har berättat.
Att öka lånen är raka motsatsen mot att betala av dem.
Jo jag försökte köpa en stuga med egen strand och tänkte låna en del till det. Detta har jag skrivit flera gånger och du har väl upprepat det hundra gånger snart. Jag har redan skrivit att så var fallet så vad får dig att upprepa samma sak om och om igen?
Så jo om jag får tillfällen till unika fastigheter som exempel så kommer jag låna en del för att få de, och jag kommer att amortera av det relativt snabbt.
Du lånade ju på din lägenhet för att köpa aktier men vägrar konstant att berätta vad du köpte och när du tänkt att du skulle betala tillbaka lånet?