Citat:
Ursprungligen postat av
Ondahamstern
Muren kommer som jag har sagt vid flera tillfällen att vara en icke ekonomiskt hållbar lösning vilket kommer att leda till att bli sedd som ett fiasko, lösningen finns i att skapa en ny Marshallplan, den förra gjorde extrem nytta för såväl Europa men extremt mycket för USA så varför skulle den inte kunna göra det idag?
Klart billigare än ökade bidrag till u-länder.
Vet du förresten hur marschalplanen var upplagd?
Den utgjordes av stora krediter som endast fick utnyttjas genom köp av amerikanska varor. Krediterna löpte med ränta.
Motsvarande lån till u-länder har kallats utsugning och imperialistiska.
Det kan dock aldrig ske. Genom diskussionen avseende avskrivning av lån för i länder för några år sedan samt genom Argentinas betalningsinställelse har vägen stängts för billiga lån till osäkra u-länder.
Det bästa vore helt enkelt om u-länderna spärrades ute helt från kommunikation med övrigavärlden utöver viss begränsad och kontrollerad handel.