2016-09-14, 08:23
  #61
Medlem
antalpromilles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 654654
Vilken mespropp som ger upp. Parkerar man bilen på någon annans egendom så tillhör bilen markägaren.

Vill man vara snäll, slå sidorutan och lägg ut handbroms och koppling. Knuffa sen bilen vart du vill. Se till att bilägaren betalar för arbete och flyttning. 600 kr/h är lämpligt.

Att parkera en bil på någon annans egendom måste väl vara brottsligt. Grov nedskräpning?

I det här jävla uppknullade landet får BO böter.
Tyvärr så är det så att du inte har något att sätta emot om någon parkerar på din P-plats. Du får inte göra något mer än att kontakta parkeringshuset som kan utdela böter, men bilen står kvar oavsett.

Jag har haft problem med detta själv tyvärr. Det enda som gör att myndigheter tar tag i en sån här sak är om man i smyg, och med hjälp av några vänner, drar ut bilen mitt i vägen så den blockerar och orsakar fara
Citera
2016-09-14, 09:32
  #62
Medlem
Helt orimlig dom! Man bör inte få lov att ställa bilar hur som helst, kan jag ställa min bil på grannens gräsmatta utan att han får lov att göra nånting åt det?

Damen borde inte fått nåt straff alls, om fler gjort som hon hade problemet med att bilister ställer sig precis var som helst försvunnit väldigt fort.
Citera
2016-09-14, 09:33
  #63
Medlem
Sam.Boyds avatar
Betalar man så är det helt ok.
För min del kunde hon fått hoppa på taket eller eldat upp fanskapet.

Man parkerar inte på annans plats.
Citera
2016-09-14, 09:40
  #64
Medlem
Repa är ju lite väl... men samtidigt välförtjänt.

Vanlig permanent spritpenna kanske, skriva stort och tydligt? Går ju att få bort men kräver en del jobb.
Citera
2016-09-14, 09:58
  #65
Medlem
Zaedrewss avatar
Nog inte första gången detta händer henne (kanske även samma företag nu då) då byggs det liksom upp. Förstår dock inte riktigt varför nu inte parterna kunde komma överens bortom rätten. Nu var det ju två fel av vilket ett blev rejält grövre då men ändå om hon erkände och ville betala kunde hon väl sluppit få en dom mot sig.

Är det leasingföretag så är det väl bara plus för deras del. Nu får de en nylackerad bil till sin flotta...
Citera
2016-09-14, 09:58
  #66
Bannlyst
cement insprutat i avgasröret är alltid kul.
Citera
2016-09-14, 10:05
  #67
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ps870
Nyckla är lite väl mycket. Själv brukar jag använda Försvarets Hudsalva skriva ett meddelande på rutorna till idioter som parkerar för nära mig. Förstör inget men det krävs mycket jobb för att få bort det.
Den var bra!!
Citera
2016-09-14, 10:16
  #68
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kokette
vissa människor lämnar också bilen på tankstationer efter tankning medan de ska "in och handla en snabbis" och förväntar sig att den som eventuellt kommer efter för att tanka ska vänta ut deras jävla shopping. otroligt enerverande.

Haha, är du en sån där stjärna som väntar och väntar på att få komma till "rätt pump" istället för att bara köra/backa manövrera till ledig pump. Då kan du gott vänta medans jag kassabetalar och kollar spolarvätskan!

OnTopic: Förståelig reaktion av kvinnan.. Även om den var dum! Ideen med att skriva med försvarets hudsalva på rutorna hade varit mer lagom hämnd. Och sedan ringt piss-nisse (om det fanns parkeringsbolag där..) för bötfällning eller i annat fall blockerat in bilen.
Citera
2016-09-14, 10:23
  #69
Medlem
Kokettes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av smygare
Haha, är du en sån där stjärna som väntar och väntar på att få komma till "rätt pump" istället för att bara köra/backa manövrera till ledig pump. Då kan du gott vänta medans jag kassabetalar och kollar spolarvätskan!

OnTopic: Förståelig reaktion av kvinnan.. Även om den var dum! Ideen med att skriva med försvarets hudsalva på rutorna hade varit mer lagom hämnd. Och sedan ringt piss-nisse (om det fanns parkeringsbolag där..) för bötfällning eller i annat fall blockerat in bilen.

jag måste ju rimligen ha rätt bränsle. jag testade en gång att tanka fel men då gick bilen sönder. så tack så mycket alla som lämnar sin bil mitt i gången. och där jag bor finns inte tjugotusen pumpar i ett pumpparadis. här finns typ fyra stycken och ingen av dem kommer jag åt när någon ställer sig som jag beskrivit ovan. en gång fick jag vänta fyrtio minuter. tycker du att det känns rimligt?
Citera
2016-09-14, 10:54
  #70
Medlem
Utflyttads avatar
Problemet är väl att den Svenska lagstiftningen kan vara lite tam då det gäller rätten att försvara en besittningsrätt/äganderätt?
Om jag äger eller hyr p-platsen borde ju vara helt ointressant, det är "min" p-plats.
Att bruka olovligen annans p-plats handlar väl om "olovligt förfogande"?
Då myndigheterna fullständigt ger fan i att hjälpa den som råkar ut för "parkeringssnyltare" så borde lagstiftaren ge större rättigheter/möjligheter till den förorrättade.
Att t.ex. transportera bort bilen och begära ersättning/lösen vore kanske en lösning, att kunna ringa ett företag som å den förorättades vägnar låser ett hjul.....det borde finnas en möjlighet för den förorrättade att agera.
Citera
2016-09-14, 10:58
  #71
Medlem
En burk med "Bums" och en pensel gör susen.
Citera
2016-09-14, 11:03
  #72
Medlem
Utflyttads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av psrab
En burk med "Bums" och en pensel gör susen.
Lite kreativitet om jag får be!
https://www.youtube.com/watch?v=dXRT-Mixnho
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in