Citat:
Ursprungligen postat av
Huntresa
Det som gör att folk går ner med LCHF är det som gör att folk går ner med vilken normal diet som helst och det är att folk går från att skit till att äta bra mat och börjar röra påsig mer. Och då funkar nästan alla dieter. Men som normal kost för en normal viktig person så är det ju absurt att utesluta nånting som inte är farligt och som behövs ifall man vill prestera rent fysiskt. Självklart ska man begränsa sitt socker intag för i dem flesta fallen tillför sockret inget i valfritt livsmedel men att det är kolhydrater i pastan du äter spelar ingen roll för din vikt dock spelar det roll för dina fysiska prestationer.
Det här med att överviktiga bara ska äta mindre och ut och springa mer... Det fungerar inte så, kosten är långt viktigare än vår fysiska aktivitet. Om man måste träna väldigt mycket för att reglera sin vikt äter man sannolikt fel. Kolhydrater
är farligt om man som 99% av befolkningen har ett stillasittande jobb och inte rör på sig särskilt mycket i övrigt. Kolhydrater kan vara bra för prestation (läs tävling), men det behövs inga stora mängder kolhydrater för att ta sig genom ett 45-minuters spinningpass eller ens klara av vardagen. Eller har du hört talas om något som heter essentiella kolhydrater?
Citat:
Ursprungligen postat av
jpettersson1991
http://traningslara.se/da-har-kolhydrat-insulin-hypotesen-dott-igen/
http://traningslara.se/pastaendet-att-insulin-gor-dig-fet-ar-en-stor-fet-logn/
http://tranastyrka.se/hur-mycket-kolhydrater-blir-till-fett/
Inte ovanligt att en LCHF-are skyller allt på insulinet och tror att det gör oss tjocka. För att inte nämna att även protein ger insulinpåslag också. Dessutom så har LCHF-are hög fettinlagring (oavsett insulin eller inte). Mycket prat om att LCHF är bra för förbränning av fett osv osv men glömmer den delen att har man hög förbränning av fett så har man även en hög fettinlagring. Det är något som sker konstant i kroppen hela tiden. Det som gör att du blir av med fettvikt är när fettförbränningen är större än fettinlagringen vilket resulterar i en negativ fettbalans=du går ner. Och det går helt utmärkt att göra detta även med kolhydrater i kosten.
Går man över till en ketogen kost efter att ha ätit en kolhydratrik kost kommer kroppen att börja spara på fettet för att använda det som energi. Det är sant att fettförbränningen då blir långsammare, men om man har ett lite längre och bredare perspektiv blir det totalt missriktat.
Jag tämligen ointresserad av vad en enskild studie säger. Jag kan lika gärna länka något som säger det motsatta från t.ex. Kostdoktorn. Det går att bevisa vad som helst med en studie. Studien i sig kan vara rätt genomförd och resultaten kan vara giltiga. Däremot kan studien fortfarande vara ointressant. Om i stället tittar på helheten och verkligheten har folk uppenbarligen svårt att gå ner i vikt med kolhydratrik kost. Problemet är att det inte finns några långsiktiga studier på LCHF-kost, men om ett par år kommer vi få svar från verkligheten.
E: Sedan finns det ju aspekter av kost och hälsa som inte nödvändigtvis är viktrelaterat, typ diabetes, högt blodtryck, kolesterol och att orka mer.