Citat:
Ursprungligen postat av
kurt-sune
ja men man måste inte bo mitt i Sthlm city för att få sitt bostadsbehov tillfredställt. Med marknadshyror bor man som man har råd helt enkelt. Och vill man inte betala vad det kostar att bo där alla andra helst vill bo så får man byta ner sig i storlek eller byta område.
Förvisso har läget betydelse för hur mycket en bostad ska kosta, men glöm inte bort att ett bostadshus ofta är en investering. Man bygger ett hus, hyran sätts. Detta givetvis gör att hyran är förhållandevis hög i början när kostnaderna är stora. Nybyggda hus har mycket högre hyror än äldre hyreshus.
Sen har byggnaden sin livslängd. Det går ett antal år. Kostnaderna kring huset har minskat i takt med att man betalat av lånen och sen efter några år så har man att hantera driftkostnaderna i stort sett och så givetvis renoveringsbehov. Huset ska bära sina kostnader och de boende ska betala därefter.
Det som är dumt är att huset är ett spekulationsobjekt. Oavsett om husets kostnader är X så vill man alltså pressa ut hyror som är vida högre än vad som behövs? Det är ju sjukt egentligen och kommer leda till att man inte överhuvudtaget vill skaffa sig hyreslägenhet om den ska blir sjukt dyr även när alla kostnader är betalda.
Huset är nu gammalt och ska ändå kosta lika mycket som ett helt nybyggt hus?
Nej, jag är inte kommunist för att jag anser att det är sjukt att se en bostad som ett spekulationsobjekt och att man ska höja hyrorna långt över vad det kostar att drifta huset.
Det finns nämligen ingen övre gräns sålänge bostadsbristen är akut. Du kan alltså höja hyran i en marknadshyra tills folk inte har några pengar kvar. Då först kommer hyrorna att stabilisera sig. Men frånsett att folk nu betalar höga hyror och inte får så mycket över till annat så har vi även åstadkommit att några hundratusen äldre människor vackert får flytta på sig.
Trots att de redan har betalt för huset och bostaden de bor i.
(Att ständigt betala tvåsiffrigt mer i procent varje år för bostäderna (bostadsrätter/villor leder bara till att ungdomarna får ett helvete medan de äldre lever som kungar).
Men jag ska inte klaga på det. Är bara bekymrad för ungdomarnas skull, själv lever jag som en kung tack vare att priserna på bostäder gått upp så mycket och jag har "råkat" hamna helt rätt i bostadssvängen och kunnat investera och tjäna grova pengar enbart på att äga bostäder.