Citat:
Ursprungligen postat av
judenheten
Det blir extremt svårt att få ihop ett trovärdigt scenario där blodet och likdoften har hamnat i bagageluckan utan att kroppen faktiskt legat där. Alla alternativteorier har helt enkelt för många bitar som måste falla på plats för att det ska se ut som det gör.
Har kroppen inte legat där förutsätter det nästan att KJ har kört ut henne till ett, för honom, välbekant ställe. I närheten av Gammelängsberget. Han har då haft ihjäl henne där och utfört resterande på plats. För att lägga ut kroppsdelar i närområdet kan annat fordon ha använts och en stor ryggsäck fått tjänstgöra som emballage (ryggsäck av märket Bergen, som ev är försvunnen). Vad som talar för att kroppen har legat i bagageutrymmet är redovisat i FUP´et. En alt hypotes (dock inte lika trovärdig) och förklaring till blodets placering i bagageutrymme och på list, är att KJ har medfört en ryggsäck el väska till platsen för att plocka ihop hennes tillhörigheter, utan att uppmärksamma var han ställt den. En rejält blodbesudlad väska har då slängts in där bak för vidare transport och dumpning till t ex närliggande vatten.
Det enda som med säkerhet kan fastslås är att blodet tillhör VB och att blodet kommer från en avliden VB.
Citat:
Återigen, det mest intressanta med plastpåsen är att det är VBs blod på den och att den ligger i bagageluckan. Att KJs fingeravtryck är på den är bara en bonus. Blodet på påsen och tejpen i håret på VB ger att påsen kan ha använts för att täcka ansiktet under styckningen. Styckmördare gör ofta så för att avhumanisera sitt offer och underlätta styckningsarbetet.
Påsen från COOP innehöll silikonspray och en fingervante. Det talar snarare för att påsen redan låg i bagageutrymmet vid tiden för försvinnandet.
Att just en plastpåse skulle ha använts för att täcka ansiktet är ingen sanning utan en spekulation. Det kan vara så men det behöver inte vara så, det finns andra material förutom plast som kan ha använts.