Citat:
Ursprungligen postat av
mammacino
En gräns stämmer inte!Mexikos södra gräns läcker också.Säg nu att en stor del av immigranterna får stanna legalt,vad har ni då vunnit?Du vill väl bli av med immigranterna som redan är i landet?
Läcker säkert in ena och det andra under Mexiko vilket såklart inte är bra, kanske en mur där med? Varför inte?
Vad tycker du om att merparten av de kvinnor som korsat gränserna från latinamerika upp till USA har fått använda sin egna kropp som betalningsmedel?? Vad tycker du att varje båtflykting (som riskerar sitt liv för att infria sin mänskliga rättighet..??? make sense??) har betalat summor på 10k-15k dollar till organiserade kriminella nätverk. 100 000 kr i vapen och ammunition, fundamentalism på köpet, hur många flyktingar hade du kunnat generera med bara en enda illegal invandrare tror du??
Tro inte att du har någon moralisk legitimitet i din tankar, policy, och känslor när du står emot Trump och det som han står för.
Först gäller det att lagar och regler följs, för annars är vi lika långsiktigt framgångsrika som bananrepubliken vi håller på att bli.
Citat:
Ursprungligen postat av
mammacino
Men både han själv och ni här i tråden har ju sagt att dessa illegala immigranters jobb lätt skulle gå till amerikaner!!Vad händer med dessa jobb nu?Skiter ni i ett par miljoner jobb bara för er kandidat antagligen gör en kovändning i frågan pga ren desperation?Då handlade det ju inte om att immigranterna tog jobben utan ni avskyr ju bara immigranter alltså!Och som det ser ut så verkar ju immigranterna bli kvar så vad är poängen med Trump?
Du kan vara lugn, för du har fel i allting du säger vilket jag nämnt tidigare. Vilka miljoner jobb syftar du på i nattmössan, eller blandar du ihop de med Kina? Är det svartjobben, kratta löv och klippa gräsmattan hos pensionärer-jobben???
Du har ju samma fördomsfulla syn på oss Trump-supporters oavsett vad Trump gör, även om han säger att han vill tillåta amnesti, så vad är ditt problem egentligen?? Och hur i din värld skulle jobben försvinna om även de illegala fuskarna åkt hem till sig?