Citat:
Ursprungligen postat av
sofeij
På tisdag börjar högskolestudierna för min del och jag har ingen aning om vad jag ska förvänta mig. Ska man ha med sig dator första dagen? Kan man köpa böcker på plats? Brukar man ha föreläsningar så tidigt? Skulle vara roligt att läsa andras upplevelser av första dagen på högskolan, och om man kanske kan få lite goda råd.
På den tiden jag började plugga fanns inte såna här forum där man kunde få en massa förutfattade meningar om vad som väntar. Möjligtvis kände man någon som pluggat tidigare, men det var lite mer av ett blankt blad. Och det tror jag är bra.
Förvänta dig inget annat än att det är början på något nytt som är både kul och intressant om du utnyttjar det, men som trots allt till sist blir vad du gör det till. Exakt vad som kommer att hända, hur det är upplagt et.c. skiljer sig ändå ganska mycket mellan olika utbildningar. Lycka till!