Citat:
Ursprungligen postat av
Ethina
Jag undrar vart ni hittar era sugardaddys eller sugarbabes? Är det vanliga dejtingsidor eller finns det fungerande SD/SB sidor? Jag undrar också hur ni gör på första träffen och så, börjar man det hela med att gå och handla en dyr klänning eller är det sex som gäller och sedan hoppas på att få en gåva?

Min synvinkel som SugarDaddy
Det finns två typer av SugarBabes:
1. Hon som gör det tydligt snabbt att "monetära" gåvor är det som gäller, oftast en timtaxa direkt
Denna typ av tjej är ofta hon som inte vill se sig som prostituerad, och kanske heller inte ens intresserad av så många träffar. Men tycker spänningen och extrapengarna är värt det, men vill inte hänga ut sig på en officiell sida, utan skydda sig bakom några barriärer såsom högre betalning för att se bilder och på det förmågan att ha privata osv. Denna arketyp kan du hitta på escortsidor med som rosasidorna (kanske inte nu längre så många). Men skillnaden är att en SugarBabe kräver mer att det klickar med kemin, precis som du vill egentligen att man har bra kemi. För att säkerställa det så får de se bilder och man kan ofta först träffas neutralt osv.
Sidor för SD/SB relationer hjälper till att sålla bort mycket skräp bland männen pga avgifter och krav att du faktiskt visar vem du är, och luras du kan du bli anmäld och tappa ditt konto.
2. Hon som bara vill ha kul och göra något roligt!
Denna typ av tjej är också öppen för att hitta en fling och lite känslor. Betalning per timme är inte aktuellt då "hon är ju ingen hora heller". Så ta inte ens upp det som SD.
Däremot vad hon vill ha varierar mycket mycket stort och omöjligt att göra en manual på.
Men som exempel kan det vara en söt ung tjej som gillar killar som har lite stil, kan betala för sig och bara fixa en rolig weekend. Många jag träffat är också undergivna, men kan ha med vilken typ av tjej jag drar till mig.
Att du som SD betalar ser man som självklart. Att man pratar med varandra och lär känna varandra mer ingående är också självklart (detta är snudd på samma uppvaktning socialt som att börja prata med någon på en dating site som happypancake innan man slår i sak att ses för en "fika").
Gillar man varandra och kanske pratar i WhatsApp några kvällar så brukar det funka bra att göra något kul ihop helt enkelt.
Exempel scenarios:
Kanske en ung student på Cambridge vill åka till Amsterdam en Weekend för att få ha lite roligt på riktigt och slippa kvintetter och stela umgängen. Man pratar mycket innan, skickar länkar till restauranger man tycker själv är bra grejer, boende som är sjysst och hon gillar osv. Givetvis vet man med en sådan tjej att smoke kommer bli viktigt med.
En ung norska som pluggar hårt och tycker det är helt grymt att komma till Stockholm en helg och bo i en sjysst lägenhet, med sjysst sällskap på rätt nivå för dem, hänga på stan ihop och shoppa/käka/fika ja sånt man gör i vilket välmående förhållanden som helst. Man gillar varandra helt enkelt!
En student som går på bidrag och går på en bättre skola är det ypperligt att få shoppa lite en helg för att vara fin och ha status. Det behöver inte betyda att det är kläder av högsta "haute couture" man behöver köpa. Det vet du redan innan man träffats i vilket fall, vilken nivå hon ligger på.
En ung slank fin kropp gör de flesta kläderna så det är ofta butiker såsom Zara och snäppet över. Förutom kanske handväska som behövs en riktigt om man setts ett tag

Men att få kläder för säg 3-8k SEK en helg då och då är sjysst helt enkelt för många.
Eller en ung tjej som helt enkelt kräver mer av livet för hon vet att hon är värd bättre än "genomsnittet" av snubbar. Och letar efter ett fast förhållande på seriösa siter såsom SA. Där finns iaf en hel del välmående män i olika åldrar som har gjort karriär och söker själva något mer speciellt i tillvaron.
När allting klaffar perfekt i Kategori 2, då ser man ingen skillnad på en weekend med en date eller en weekend med en sugarbabe. Det är ofta vad många SD's söker och vill uppnå i slutändan (vad jag förstått av de jag pratat med och läst).
My 2 cents