Resultat: Vem skulle du rösta på i amerikanska valet?
Trump
67,56%
1179 röster
Clinton
15,70%
274 röster
Johnson
3,04%
53 röster
Stein
3,15%
55 röster
Annan
10,54%
184 röster
2016-07-27, 23:10
  #16573
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av endumbonde
Det märks verkligen att Trump inte betraktar sig själv som en del av det politiska etablissemanget. Han har ett helt annat sätt att förhålla sig till världen och tvekar tydligen inte alls att be Ryssland om hjälp att klä av Clinton.

"Putin will strike once and he will strike hard'' Det var vad experter sa när västerlandets provokationer var som värst. Det kanske räckte med detta enkla tjuvknep för att bräcka den makt som bekämpat honom värst.

Han är smart, den där Putin. Trots att han alldeles säkert hade betydligt allvarligare saker att förmedla världen nöjde han sig med detta. Och det räckte ju, etablissemangets sista grässtrå brast som om det vore just... ett grässtrå. LOL
2016-07-27, 23:12
  #16574
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Tom.Of.Finland
Är du säger att Ryssen har Clintons mail?
Högst osannolikt, men vem vet

Kul signatur! Jobbar du inom sökmotoroptimeringsbranschen?
2016-07-27, 23:14
  #16575
Medlem
Tom.Of.Finlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr-Mr
Det mest intressanta med det hela är att precis alla som hatar Identitetspolitik gillar Trump, Trump sysslar med Identitetspolitik, på exakt samma sätt som Genus och Henvänstern som snackar rasifiering, Trump snackar om vithet som identitet och det är exakt jävla illa och jävligt rasistiskt som Black Matters.

Han erkänner vita.
2016-07-27, 23:17
  #16576
Medlem
kofotskentas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr-Mr
Det mest intressanta med det hela är att precis alla som hatar Identitetspolitik gillar Trump, Trump sysslar med Identitetspolitik, på exakt samma sätt som Genus och Henvänstern som snackar rasifiering, Trump snackar om vithet som identitet och det är exakt jävla illa och jävligt rasistiskt som Black Matters.

Aldrig hört eller sett. Eftersom jag är ett fanatiskt Trump-fan har jag sett nästan alla hans tal och massmöten så jag tvivlar.

Däremot har han förslag och idéer som tilltalar många vita personer. Vita personer borde väl också få sina intressen företrädas?

Jag tror att den identitetspolitiska hjärntvätten får människor att reagera som tränade hundar. Precis som du.
2016-07-27, 23:18
  #16577
Medlem
http://www.braodds.com/politik-usa-nasta-president Varför har Trump så dåliga odds är de inte ganska jämnt i oppinionen? Det blir mer och mer lockande att läga det där vadet.
__________________
Senast redigerad av tago 2016-07-27 kl. 23:23.
2016-07-27, 23:19
  #16578
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lille.Stockholm
Angående "konstiga" oddsen på bettingsidorna.

Jag finner, att orsaken ligger i, att man tror, att väljarna är konservativa i den meningen, att folket inte förväntas rösta på kandidater/partier som associeras med ovisshet. "EU/Hillary sucks, but at least we know, what shit we'll get".

Så när man tittar på mätningar, vet/tror/hoppas många, att det är "bara missnöjesröster" som inte menar det och inte vågar gå hela vägen; i bästa fall stannar de hemma.

– Ja, vi vet, att UKIP/SD/DF/FN brukar tvärtom underskattats, men det är små "skitpartier" i [oftast i små "skitländer"] som "aldrig" kommer att utmana som statsbärande partiet; who cares liksom!

BREXIT var det första wakeup call.
– Men det var ju där borta i Europa och handlade om någon jävla EU-medlenskap. Dessa bögiga européer, who cares!

Republikanska primaries var det andra.

Nu kommer det sista.
– Det där handlar ju om USA, världens mäktigaste landet. Folk kan ju inte rösta på den där jävla rasistiska, fascistiska clownen som tror, att Cruz fader var med och dödat JFK

Well, let's see

Man ska dock förvänta sig, att Clittan troligen ökar med 2-4 procentenheter efter DNC. seeeg321 kommer att skylla det på dagens Show och ta livet av sig [om han inte gjort det redan]


Beror på hur många livlinor vi har kvar de börjar ta slut snart.

Trump borde sluta prata Ryssland och fortsätta med Amerika hans flagga tweet fick högst gilla på twitter under hel a veckan:

Citat:
Not one American flag on the massive stage at the Democratic National Convention until people started complaining-then a small one. Pathetic
2016-07-27, 23:23
  #16579
Medlem
bernad_laws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lille.Stockholm
Gör han det?

Nej det gör han inte, men han flirtar friskt med den rörelsen. Det är dock något som proponenterna av denna vansinniga identitetspolitik får ta på sig; att de inte fattade att det skulle komma en vit "motreaktion" på deras svammel är anmärkningsvärt.
2016-07-27, 23:24
  #16580
Medlem
Tom.Of.Finlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av seeeg321
Beror på hur många livlinor vi har kvar de börjar ta slut snart.

Trump borde sluta prata Ryssland och fortsätta med Amerika hans flagga tweet fick högst gilla på twitter under hel a veckan:

Trump har typ pratat om Ryssland i ca 1 dag nu.
Att Trump är rysslandsvänlig är väldigt bra. Vi behöver inget kallt krig längre. Detta inser många amerikaner.
2016-07-27, 23:35
  #16581
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av bernad_law
Nej det gör han inte, men han flirtar friskt med den rörelsen.

Det är dock något som proponenterna av denna vansinniga identitetspolitik får ta på sig; att de inte fattade att det skulle komma en vit "motreaktion" på deras svammel är anmärkningsvärt.
Det är snarare media som hetsar upp det. Han utnyttjar det och typ inte förnekar? Detta gör, att media kör med ännu mer identitetspolitik Ger opproportionellt mycket tid åt BLM till exempel. Samma sak med DNC — har personligen inget emot svarta/latinos/bögar/förståndshandikappade — men det var en jävla freakshow, nästan värre än FI
2016-07-27, 23:42
  #16582
Medlem
kofotskentas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jagarbara
Brukar dom köra så många "RALLY" som Trump gör?
I perioder körde han ibland 3 samma dag under nomineringsvalen.

Idag var han i:
Doral, Florida (presskonferens)
Scranton, Pennsylvania (massmöte)
Om ungefär 2 timmar så är han i Toledo, Ohio och kör ett till massmöte.

High Energy!
2016-07-27, 23:46
  #16583
Medlem
Hogdals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pazuzu80
3 är inte helt puckelryggigt. Hur ligger oddsen generellt mot 538's poll+-modell?

Varför fortsätter du att bry sig om vad Nate Silver skriver? Om man bara tog genomsnittet av polls från realclearpolitics under republikanernas primärval kom man närmare slutresultatet än 538:s polls plus-modell.
2016-07-28, 00:08
  #16584
Medlem
Pazuzu80s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hogdal
Varför fortsätter du att bry sig om vad Nate Silver skriver? Om man bara tog genomsnittet av polls från realclearpolitics under republikanernas primärval kom man närmare slutresultatet än 538:s polls plus-modell.

Jag är inte särskilt intresserad av vad han skriver, mer av hans algoritm.

Edit: Plus att jag försöker hålla koll på senatsvalen.
__________________
Senast redigerad av Pazuzu80 2016-07-28 kl. 00:11.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in