Citat:
Ursprungligen postat av
stopthekilling
Hur får Wikileaks ens tag på dessa dokument?
Det är förmodligen någon i den turkiska statsledningen som har läckt dessa dokument.
Man kan ju posta sådant anonymt till tex Wikileaks.
Wikileaks har ju inga egna agenter som smyger omkring och vittjar brevlådor mm.
Äh, det blir väl som vanligt när det gäller Turkiet, Erdogan låter nu kvasten gå och städar upp bland buset, sen blir det inbördeskrig och en ny militärkupp, Och så styr militären en cirka 20 år till, kanske med en järnhård diktator vid rodret.
Mycket möjligt att vi får se samma utveckling som inom Egypten, Libyen. Eller att Erdogan själv utnämner sig till diktator.
I och med att de där satans råttorna IS har under nu lång lång tid gjort nästan ett attentat i veckan i Turkiet, så är det ju inte konstigt att oron sprider sig. Det är väl självklart att missnöjet jäser lite överallt där.
Fast svenska journalisterna sitter väl nu och vässar pennorna för att klura ut en strategi att kasta all skuld på USA, CIA, FBI, UK, MI6, Sionisterna, Israel, Bilderbergare, Wallenbergare och Jönssonligan osv, det är enkelt att ta fram de gamla mallarna, enklare än att rita nya
Citat:
Ursprungligen postat av
Rappy
Tror ni akp är så dumma att de skriver extremt allvarliga mail mellan varandra så öppet och okrypterat?
Ja, det kan ju hända, Men Sysadmins inom turkiska statsförvaltningarna kan ju antagligen låsa upp dem om de skulle vara krypterade. Och skicka hela svärmen till W-leaks. Att mejlen skulle kunna vara fejk det håller jag alltför otroligt, det behövs i så fall en jäkla massa människor som ska avlönas och ha direktiv i detalj uppifrån för att kunna skriva så många mejl. Där är det större risker med läckor.
Vidare så kan förvaltningarna haft VPN-tunnlar mellan sig, så att de inte tyckt det varit nödvändigt att kryptera själva mejlen som sådana. Skulle kunna tro att denna läcka handlar om någon backup-kopia på mejlen som någon kommit över.