2016-07-13, 21:49
  #973
Medlem
Tangentinkontinenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Milford.Cubicle
Jag var glad sålänge jag fick göra mina egna val men inte sen. Det har hemmafruarna troligen också gjort. Och du är bara äcklig vidrig människa.

Gullevännen då, synd om dig när du bränner dina utmattningsdeppressions-sjukskrivningsbidrag vid närmaste tobakshandel, på trisslotter.

Jag kan säga att jag känner en stoltet(möjligt projicerad) över hemmafruarna som trotsar feminismen och väljer det smartare/bättre alternativet.
De ser värdet i sin roll, precis som mannens inbillar jag mig. Tillsammans med barnen är de en stark enhet. En maktfaktor som t.o.m. skrämmer stater, då beroendet av denna minskar i skuggan av kärnfamiljerna.
Citera
2016-07-13, 21:53
  #974
Medlem
lupacs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Endevil
...Eftersom du bevisligen hyllat marxism, planekonomi och tvång i den här tråden så har jag blivit tvungen att tillrättavisa dig. Inte för att du lär ta till dig men det ger mig tydligare argument för det frihetliga system jag företräder och samtidigt får jag exponera dig för vad du egentligen är, en kommunist. I mitt system kan kvinnor välja alltifrån hemmafru till karriärkvinna eller något däremellan. Det valet vill du hindra kvinnor från att ha.
Visst känns ditt "frihetliga system" igen från den skitbruna Nordiska Motståndsrörelsens partiprogram, punkt 7 (familjepolitik), på ditt partis hemsida?:

"Exempelvis skulle en statsägd bank kunna erbjuda räntefria lån,...

Nordiska motståndsrörelsen kommer:
Stärka kvinnans roll i samhället som den högst ansvarige för familjens välmående utan att för den sakens skull tvinga bort kvinnor från arbetsmarknaden.
Fördubbla föräldrapenningens längd och höja lägsta ersättningsnivån till 100% av vad kvinnan hade tjänat på att istället förvärvsarbeta. Alla krav på reservationsdagar åt pappan tas bort så att kvinnan kan välja att gå hemma med barnet under hela perioden.
Erbjuda fri barnomsorg vid behov. Förskolorna ska i ännu högre grad än skolorna fokusera på utomhusaktiviteter.
Höja barnbidrag och flerbarnstillägg.
Se till att förbjuda kvoteringar baserade på kön, ursprung eller sexuell läggning.
Upphöja det naturliga familjeidealet mellan man och en kvinna....
"

och så sista stycket:

"Sänka skatten samtidigt som allmännyttan, välfärden och det sociala skyddsnätet stärks."

Vart ska pengarna tas ifrån om man sänker skatterna? Från "Herr Någon Annan" (ditt eget uttryck)? Hur finansierar man systemet med fördubblad föräldrapenning, höjd ersättningsnivå till 100 %, höjda barnbidrag och flerbarnstillägg? Det blir mycket svårt om hälften av Sveriges arbetsstyrka känner sig lockade av dessa utlovade, frikostiga höjningar av nämnda bidrag och lämnar arbetsmarknaden för att bli hemmafruar på heltid under minst 15-20 år. Det blir astronomiskt stora skatteintäkter som går förlorade, för hemmafruar uppbär ingen skattepliktig lön. Tänk på det utblottade Grekland med mer än hälften av kvinnorna som hemmafruar.

Sänkta skatter innebär alltså att allmännyttan, välfärden och det sociala skyddsnätet kommer att försvagas. Då måste samhället förlita sig på godsinta miljardärers generositet och deras välgörenhetskampanjer. Bill Gates och Mark Zuckerberg m fl superrikingar som donerar större delen av sina gigaförmögenheter behövs mer än någonsin i ett land med låga skatter. Men vete fan om de är så pigga på att sponsra en nationalsocialistisk diktaturstat.

Ett sådant system som du förespråkar har hållit i tusen år - mellan åren 1933 och 1945 i det tusenåriga riket. Men varför fick inte även männen inklusive herr Hitler valfriheten att sluta förvärvsarbeta och bli hemmamakar? T ex genom att erbjuda dem betalda pappamånader i låt oss säga i minst fem år. Då hade inte världskriget brutit ut - Hitler alltför upptagen med att passa upp sin Eva, tvätta hennes mensblodiga trosor och servera henne tre lagade måltider varje dag, Goebbels hade haft fullt sjå med sin fru och stora barnaskara.

Du har påstått att det inte är humant att tvinga kvinnor till förvärvsarbete. Då är det rimligtvis lika inhumant att tvinga män till samma sak, inte sant? Du gaggar hela tiden om att det ska finnas en "valmöjlighet" för kvinnan och att vårt svenska samhällssystem tvingar kvinnor att förvärvsarbeta. Du förespråkar inte med ett enda ord samma "valmöjlighet" för mannen och protesterar inte å det grövsta mot att män tvingas att förvärvsarbeta.

Det bästa alternativet är dock att både mannen och kvinnan går ner i arbetstid till 5-6 timmar per dag. Två flugor i en smäll. Både män och kvinnor får syssla med både förvärvsarbete och barn & hem. Problemet löst.

Jag råder dig att resa på ditt feta arsle från datorn, plocka upp dina skitiga kalsonger och svettstinkande sockor från golvet, dammsuga i hela bostaden, sätta igång diskmaskinen och laga en riktigt läcker middag åt din fru om du har någon. Servera henne dina hembakta kanelbullar. Låt henne andas in den ljuvliga doften från sin makes bak. Allt detta kommer att göra dig riktigt lycklig och tillfredsställd med livet.
Citera
2016-07-13, 22:00
  #975
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Endevil
Tja, det finns väldigt mycket material men en bra början kanske kan vara de papper som Professor Phillip Rushton lade fram. Vad gäller "sociologist's fallacy" så är det tämligen vedertaget i internationell forskning numer. Däremot inte i ankdammen Sverige där vänsterankorna högljutt kvackar för att tysta kritiker överallt.

http://philipperushton.net/wp-content/uploads/2015/02/iq-race-aggression-crime-rushton-society-12-1995.pdf

Phillip Rushton Ökänd inom forskningsvärlden för sin rasism…Nice...
Citera
2016-07-13, 22:35
  #976
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Endevil
Mussolinis Italien och Tredje Riket gick under till följd av krig medan Sovjet och övriga kommuniststater kapsejsade i fredstid. Inte ens du kan vara så korkad att du inte förstår skillnaden. Kommunismen besegrades alltså av sin egen oduglighet.

Fast nu var inte frågan vad Mussolini gick under av, fasen vad du är en ohederlig debattör.
Det var ett exempel för att illustrera ditt eget vansinniga runggångsresonemang.

Kan demonstreras….här:

Jag:
"Frågan var inte huruvida marknasdekonomi var över- eller underlägsen planekonomi, som ekonomi betraktat, utan om planekonomi är en ekonomisk katastrof…svar det är den uppenbart inte."
Du:
"Eftersom du bevisligen hyllat marxism, planekonomi och tvång i den här tråden så har jag blivit tvungen att tillrättavisa dig."
Jag:
"Jag har ingenstans varken hyllat marxism eller planekonomi. Och verkligen inte tvång."
Du:
"Det är bara att läsa dina inlägg här i tråden så kan alla se hur du försvarat Marx, planekonomi och tvång."
Jag:
"Ok, så citera då dessa stycken där jag säger att jag är marxist eller gillar marxism eller "försvarar"
kommunism eller planekonomi… "
Du:
"I nedanstående inlägg bemötte jag dig när du hävdade att det inte var Sovjets ekonomi som orsakade fallet."

Varvid du citerar detta av dig själv:
"Vad du säger är att det alltså inte var planekonomin som gjorde att Sovjet ekonomiskt aldrig kunde tävla med USA? Att frånvaron av incitament och privat äganderätt inte hade något med saken att göra? Nåja, du bevisar i alla fall det jag sagt hela tiden, att du är en kommunist och att jag har rätt när jag säger att feminismen är en form av kommunism. Det lär bara vara dina trotskistiska vänner i Socialistiska partiet som vägrar erkänna att planekonomi ger en ineffektiv resursallokering."
Jag:

Så? om jag skulle hävda att det inte var fascist-Italiens ekonomi som fällde Mussolinis regim, så betyder detta alltså att jag därför hyllar Mossolini, är fascist eller gillar planekonomi som också ingick i den regimen??
Intressant tolkning hörredu.
Du:
"Mussolinis Italien och Tredje Riket gick under till följd av krig medan Sovjet och övriga kommuniststater kapsejsade i fredstid. Inte ens du kan vara så korkad att du inte förstår skillnaden. Kommunismen besegrades alltså av sin egen oduglighet."

kan du se din se din egen totala oförmåga bemöta mig på ett sakligt vis?

Jävligt tröttsamt måste jag säga…

1. Jag har INTE hyllat kommunism, jag är inte kommunist, jag röstar inte ens V.
2. Jag har inte hyllar planeknomi, jag har sagt att det nog inte var det som fällde Sovjet utan kapprustningen.
3. Jag har dock sagt att jag beundrar Marx och med all rätta, är det många som gör, så även icke marxister.
4. Och absolut jag är vänster, dock mer åt socialdemokratiskt håll än kommunist.

Din rabiata maniska iver att klistra marxist och kommunist på mig kan du alltså bara lägga av med.


varken Mussolini eller Sovjet gick under pga enbart planekonomi. Sovjet var en nation i över 70 år.
Ingen nation kan överleva så länge om deras ekonomiska eller politiska system är ett totalt fiasko.
Och kommunism/ socialism som politisk ideologier/ ekonomiska system går knappast att kallas för besegrade, eftersom den fortsatt existerar i världen i olika varianter, seglivad som få. Nazism och fascism däremot, dessa ideologier verkar bara överleva korta snuttar innan de exploderar och brinner upp.

Alla ekonomiska samhällssystem har sina pros and cons.


Citat:
Du beskrev också Marx som en "briljant nationalekonom". Har du glömt det? Endast en marxist fäller ett sådant utlåtande om Karl Marx. Vi andra konstaterar att han var en charlatan. Så klart att du också uppskattar den andre judiske charlatanen, Freud.
Det är bara stor humor att du motiverar Marx storhet med humbugvetenskapen sociologi och den marxistiska Socialdemokratin. Att vissa saker får spridning genom agendajudar och vänstermänniskor gör dem inte stora i något vetenskapligt avseende. Än mindre blir de förnuftiga fenomen. Men det begriper förstås inte en massmänniska som du

Därför att han var det…och en briljant tänkare och fadern till sociologi m.m., och det kan många som inte delar hans teorier nog säga. Är man en sådan pantad idiot som du här avslöjar att man tar fasta på vilken religion/ etnicitet folk har för att bedöma deras verk, så är man nog redan förlorad för allt vett.

Citat:
Ett skämt är vad du är utan tillstymmelse av förmåga till divergent tänkande. Så kom inte och snacka om "nyanserat". Du har garanterat aldrig läst någonting av den litteratur som min sida producerat. Jag har däremot läst både "Det kommunistiska manifestet" och "Kapitalet". Bland mycket annat som din sida fört fram. Därmed kan jag hävda att mina uppfattningar är initierade, men det kan inte du.

Jag har en Master kära du, så jag har nog läst tillräckligt.
Vad har du? 1 år på komvux?
Men du har helt rätt jag sitter inte och läser Phillip Rushton, Mein Kampf eller annat brunt skit…helt rätt.

Citat:
1. Nej, det är du som den rabiata feministmarxist du är som har spottat och fräst i den här tråden över kvinnor som vill vara hemmafruar. Till varje pris vill du tvinga kvinnor att förvärvsarbeta och neka dem en reell valmöjlighet. Du är anti-kvinnlig precis som alla feminister.

Ditt exempel från USA är inte relevant. Eftersom jag förordar ett helt annat skattesystem och ett skuld-och räntefritt penningsystem. Men din kommunistlösning är förstås att "Någon annan" ska betala vad det kostar istället för att vidta nödvändiga strukturella åtgärder. Sen har inte alla råd med allt. I ett fritt system är det oundvikligt. Men de flesta föredrar nog ett sånt system än ditt Trabant-luktande Harrison Bergeron helvete där allas skitkorvar måste vara lika långa. De som är missnöjda med sin egen situation får göra något åt saken själva. Det kallas eget ansvar. Ett okänt begrepp för vänstern som sin vana trogen hemfaller åt systematisk stöld istället.

2. Du menar att den nyliberala politiken med kulturmarxistisk värdegrund skapade massinvandring under Reinfeldt. Den politiken blir aldrig höger hur ofta du än ljuger om det. Liberalism är en mittenideologi som har mycket mer gemensamt med vänstern än med högern. Det är märkligt att du hänvisar till arbetslöshet som orsak till minskad tillit när du i andra sammanhang hävdar att vi behöver invandrad arbetskraft. Egentligen är det inte konstigt förstås eftersom du är en inkonsekvent feministmarxist. Naturligtvis snackar du bara skit. Ökad brottslighet och social oro till följd av massinvandring samt myndigheters och politikers totala handfallenhet förklarar fallande tillit.

3. Varför konstaterar du inte istället att profilen på våldtäktsmän är däggdjurshanar? Åsna. Så kom det typiska vänstervridna rasistkortet igen när du saknade sakliga invändningar mot FBI-statistiken jag länkade till. Kan inte du förklara för mig vad det är för "rasistiskt" gulhetsprivilegium som asiater har eftersom de är så underrepresenterade när det gäller all våldsbrottslighet inklusive våldtäkter? När det gäller dina "socio-ekonomiska faktorer" så har dessa tillbakavisats som förklaringsfaktor i studie efter studie. "The sociologist's fallacy" kallas nonsenskorrelationen som du saluför och den är statistiskt bevisad av Professor Arthur Jensen. Genetik förklarar nästan allt.

Vet du vad. Jag tycker verkligen att du ska bege dig till Afrika och pröva dina enfaldiga hypoteser empiriskt. Har du tur så hamnar din fitta inte som torkad trofé runt halsen på en "ursprungligt levande" neger.

4. Hehe-här blev du svarslös. Jag har faktiskt läst Vänsterpartiets partiprogram och jag hittade bara en mening med kritik mot det finansiella systemet. Resten var en enda lång orgie av ordbajs från Frankfurtskolan. Det är den nya Högern som i princip står för all kritik mot banksystemet idag.

Jag noterar att du återigen avslöjar dina kommunistsympatier. Låt mig citera denna underbara pärla från dig. Varför inte 100% offentlig sektor? Dit leder din logik. Du är en sovjetisk relik med mögliga 1800-tals idéer från Marx som grund och du har fräckheten att kalla mina idéer gammelmodiga? Mina idéer har fungerat under tusentals år medan dina gick åt helvete efter några decennier.

"Nej ju mer offenlig sektor = ekonomisk självständighet"/Merapi

Tvång och stöld är vad du förordar medan jag vill att män och kvinnor själva och gemensamt ska ha bestämmanderätt över sin livssituation. Endast i din sinnessjuka orwellianska verklighet representerar du frihet. Det är jag mest nöjd med i den här tråden. Att jag exponerat dig som fullblodskommunist och feminismen som en gren på det marxistiska trädet. Istället för att man och kvinna ska vara ömsesidigt beroende av varandra så vill du att alla ska vara undersåtar åt din marxiststat. Jag får verkligen tacka dig för att du varit så tydlig.

1. Vad är det med ekonomiskt självständighet, en lön och ett yrke och en ambition utöver barnpassning som du anser är okvinnligt? Har du samma känsla för utbildade kvinnor? hmm?
Jobbigt när kvinnor är smartare än du själv kanske?
Förklarar ju en hel del i sånt fall.
Och vad är det med manlig valfrihet? Vad har du så emot den? Omanligt att välja?

USA är självfallet relevant.

[får ta resten sen.]
__________________
Senast redigerad av Merapi 2016-07-13 kl. 22:53.
Citera
2016-07-13, 22:48
  #977
Medlem
lupacs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Endevil
Nej, det gjorde du inte utan du började gagga om Hitler. Du pösmunkade genom att referera till EU och om varför fler kvinnor i förvärvsarbete vore bra för BNP varpå jag replikerade. Jag skrev om BNP per capita, produktivitetsutveckling och arbetskraftsökning. Bemöt det istället.
Bland de tolv europeiska länderna som har sambeskattning har Belgien, Estland, Tyskland, Grekland, Luxemburg, Malta, Nederländerna, Polen, Portugal och Spanien både lägre sysselsättningsgrad hos kvinnor och nativitet än Sverige.

http://m.europaportalen.se/2015/04/sverige-atertar-topposition-i-valstandsindex
"Efter att ha halkat ned återtar Sverige topplacering i ett globalt index över social utveckling som EU-kommissionen avser använda när 600 miljarder kronor ska fördelas i medlemsländerna.

Social progress index, SPI, heter måttet framtaget av bland annat professor Michael Porter vid Harvarduniversitetet i USA och omfattar 52 indikatorer på allt från jämlikhet, miljö till kriminalitet.

Indexet vill utgöra ett komplement till det mer traditionella BNP-måttet som mäter ett lands ekonomiska omsättning utan att ta hänsyn till hur pengarna fördelas och används.[/b]

”Det är allt mer uppenbart att en utvecklingsmodell som endast bygger på ekonomisk utveckling är ofullständig”, heter det i årets rapport.

Sveriges hamnar på en andra plats efter Norge. Toppen domineras av europeiska länder: 15 av de 20 högst rankade länderna finns i Europa. Om de 28 EU-länderna skulle slås samman till ett nytt land i rankningen skulle det hamna på en 22:a plats, strax över Tjeckien.

När sammanställningen gjordes för första gången, 2013, toppade Sverige. Men då omfattades indexet bara av 50 länder. I fjolårets rankning halkade Sverige ned från första till sjätte plats, till största del på grund av att fler länder ingick i sammanställningen.

EU-kommissionen avser använda SPI när de fördelar motsvarande 600 miljarder kronor i stöd till regioner i medlemsländerna.

– Genom detta arbete hoppas vi kunna förstå var BNP är ett dåligt mått för en regions livskvalitet eller dess sociala utveckling, sade en talesperson för kommissionen till brittiska The Guardian.

Indexen används redan på nationell och lokal nivå i mer än 40 länder.
"

De länder som har sambeskattning har följande placeringar i SPI:
Belgien 17, Estland 23, Tyskland 14, Grekland 34, Nederländerna 9, Polen 27, Portugal 18, Spanien 20.

Jämför med Norge 1, Sverige 2, Schweiz 3, Island 4, Finland 7, Danmark 8. Vilken slutsats kan vi dra? Jo, ökad jämställdhet i dessa europeiska länder. Med ökad sysselsättningsgrad hos kvinnor, ökad tillväxt och högre välfärd. De östeuropeiska länderna har lägre SPI än Västeuropa.

http://www.ekonomifakta.se/Fakta/Arbetsmarknad/Jamstalldhet/Kvinnor-pa-arbetsmarknaden---internationellt/
"Sverige har den högsta kvinnliga sysselsättningsgraden inom EU på 78,3 procent. Lägst ligger Grekland där bara 46 procent av kvinnorna arbetar."

Du ser att Grekland är helt ekonomiskt kaputt när mer än hälften av kvinnorna är hemmafruar. Kostar det så smakar det när man vill "tvinga" in kvinnorna i hemmafrurollen och samtidigt envisas med att kalla det en valfrihet för dem.

"många länder är skillnaden mellan kvinnors och mäns sysselsättningsgrad stor. Skillnaden är som störst i Malta där männens sysselsättningsgrad är nästan 30 procentenheter högre än kvinnornas. Lägst skillnad uppvisar Finland där gapet mellan män och kvinnor ligger på omkring två procentenheter. Även i övriga nordiska länder är skillnaderna små. Här kan du läsa mer om skillnaden i sysselsättningsgrad mellan kvinnor och män i Sverige.
Sverige har den högsta kvinnliga sysselsättningsgraden inom EU. Bland de länder med högst sysselsättningsgrad återfinns även Tyskland, Danmark och Estland.
"

"Det finns många olika faktorer som påverkar kvinnors sysselsättning. Bland annat kan rätten till föräldraledighet och tillgången till förskola påverka föräldrars beslut att arbeta eller stanna hemma, men även sociala och kulturella normer kan spela in."

Ett land med högt SPI, hög BNP per capita, hög sysselsättningsgrad hos både män och kvinnor samt mer jämställdhet är ett välfärdsland med hög tillväxt. De länder där de diametrala motsatserna råder är fattigare länder. Exempel: Grekland, Ukraina, Afghanistan, Uganda, Pakistan, Marocko och Albanien.
Citera
2016-07-13, 23:20
  #978
Medlem
Tangentinkontinenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lupac
Bland de tolv europeiska länderna som har sambeskattning har Belgien, Estland, Tyskland, Grekland, Luxemburg, Malta, Nederländerna, Polen, Portugal och Spanien både lägre sysselsättningsgrad hos kvinnor och nativitet än Sverige.

http://m.europaportalen.se/2015/04/sverige-atertar-topposition-i-valstandsindex
"Efter att ha halkat ned återtar Sverige topplacering i ett globalt index över social utveckling som EU-kommissionen avser använda när 600 miljarder kronor ska fördelas i medlemsländerna.

Social progress index, SPI, heter måttet framtaget av bland annat professor Michael Porter vid Harvarduniversitetet i USA och omfattar 52 indikatorer på allt från jämlikhet, miljö till kriminalitet.

Indexet vill utgöra ett komplement till det mer traditionella BNP-måttet som mäter ett lands ekonomiska omsättning utan att ta hänsyn till hur pengarna fördelas och används.[/b]

”Det är allt mer uppenbart att en utvecklingsmodell som endast bygger på ekonomisk utveckling är ofullständig”, heter det i årets rapport.

Sveriges hamnar på en andra plats efter Norge. Toppen domineras av europeiska länder: 15 av de 20 högst rankade länderna finns i Europa. Om de 28 EU-länderna skulle slås samman till ett nytt land i rankningen skulle det hamna på en 22:a plats, strax över Tjeckien.

När sammanställningen gjordes för första gången, 2013, toppade Sverige. Men då omfattades indexet bara av 50 länder. I fjolårets rankning halkade Sverige ned från första till sjätte plats, till största del på grund av att fler länder ingick i sammanställningen.

EU-kommissionen avser använda SPI när de fördelar motsvarande 600 miljarder kronor i stöd till regioner i medlemsländerna.

– Genom detta arbete hoppas vi kunna förstå var BNP är ett dåligt mått för en regions livskvalitet eller dess sociala utveckling, sade en talesperson för kommissionen till brittiska The Guardian.

Indexen används redan på nationell och lokal nivå i mer än 40 länder.
"

De länder som har sambeskattning har följande placeringar i SPI:
Belgien 17, Estland 23, Tyskland 14, Grekland 34, Nederländerna 9, Polen 27, Portugal 18, Spanien 20.

Jämför med Norge 1, Sverige 2, Schweiz 3, Island 4, Finland 7, Danmark 8. Vilken slutsats kan vi dra? Jo, ökad jämställdhet i dessa europeiska länder. Med ökad sysselsättningsgrad hos kvinnor, ökad tillväxt och högre välfärd. De östeuropeiska länderna har lägre SPI än Västeuropa.

http://www.ekonomifakta.se/Fakta/Arbetsmarknad/Jamstalldhet/Kvinnor-pa-arbetsmarknaden---internationellt/
"Sverige har den högsta kvinnliga sysselsättningsgraden inom EU på 78,3 procent. Lägst ligger Grekland där bara 46 procent av kvinnorna arbetar."

Du ser att Grekland är helt ekonomiskt kaputt när mer än hälften av kvinnorna är hemmafruar. Kostar det så smakar det när man vill "tvinga" in kvinnorna i hemmafrurollen och samtidigt envisas med att kalla det en valfrihet för dem.

"många länder är skillnaden mellan kvinnors och mäns sysselsättningsgrad stor. Skillnaden är som störst i Malta där männens sysselsättningsgrad är nästan 30 procentenheter högre än kvinnornas. Lägst skillnad uppvisar Finland där gapet mellan män och kvinnor ligger på omkring två procentenheter. Även i övriga nordiska länder är skillnaderna små. Här kan du läsa mer om skillnaden i sysselsättningsgrad mellan kvinnor och män i Sverige.
Sverige har den högsta kvinnliga sysselsättningsgraden inom EU. Bland de länder med högst sysselsättningsgrad återfinns även Tyskland, Danmark och Estland.
"

"Det finns många olika faktorer som påverkar kvinnors sysselsättning. Bland annat kan rätten till föräldraledighet och tillgången till förskola påverka föräldrars beslut att arbeta eller stanna hemma, men även sociala och kulturella normer kan spela in."

Ett land med högt SPI, hög BNP per capita, hög sysselsättningsgrad hos både män och kvinnor samt mer jämställdhet är ett välfärdsland med hög tillväxt. De länder där de diametrala motsatserna råder är fattigare länder. Exempel: Grekland, Ukraina, Afghanistan, Uganda, Pakistan, Marocko och Albanien.

Fail!
Denna tråd hanterar uppmätt lycka som är överlägsen hos hemmafruar.
Inte marxistlycka...
Grekiska och polska kvinnor har inte helt osannolikt högre lyckotal än Svenska, som är förtryckta av en förlupen sängkammarblick.

Att mäta kriminalitet och jämföra SWE med USA blir tämligen skevt, då marxistfaktorer håller tillbaka hela den afroamerikanska populationen. Samma socialt konstruerade förtryckmekanismer ligger bakom att marxister uppräthåller "negerskapet".
__________________
Senast redigerad av Tangentinkontinens 2016-07-13 kl. 23:38.
Citera
2016-07-13, 23:32
  #979
Medlem
Tangentinkontinenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merapi
Fast nu var inte frågan vad Mussolini gick under av, fasen vad du är en ohederlig debattör.
Det var ett exempel för att illustrera ditt eget vansinniga runggångsresonemang.

Kan demonstreras….här:

Jag:
"Frågan var inte huruvida marknasdekonomi var över- eller underlägsen planekonomi, som ekonomi betraktat, utan om planekonomi är en ekonomisk katastrof…svar det är den uppenbart inte."
Du:
"Eftersom du bevisligen hyllat marxism, planekonomi och tvång i den här tråden så har jag blivit tvungen att tillrättavisa dig."
Jag:
"Jag har ingenstans varken hyllat marxism eller planekonomi. Och verkligen inte tvång."
Du:
"Det är bara att läsa dina inlägg här i tråden så kan alla se hur du försvarat Marx, planekonomi och tvång."
Jag:
"Ok, så citera då dessa stycken där jag säger att jag är marxist eller gillar marxism eller "försvarar"
kommunism eller planekonomi… "
Du:
"I nedanstående inlägg bemötte jag dig när du hävdade att det inte var Sovjets ekonomi som orsakade fallet."

Varvid du citerar detta av dig själv:
"Vad du säger är att det alltså inte var planekonomin som gjorde att Sovjet ekonomiskt aldrig kunde tävla med USA? Att frånvaron av incitament och privat äganderätt inte hade något med saken att göra? Nåja, du bevisar i alla fall det jag sagt hela tiden, att du är en kommunist och att jag har rätt när jag säger att feminismen är en form av kommunism. Det lär bara vara dina trotskistiska vänner i Socialistiska partiet som vägrar erkänna att planekonomi ger en ineffektiv resursallokering."
Jag:

Så? om jag skulle hävda att det inte var fascist-Italiens ekonomi som fällde Mussolinis regim, så betyder detta alltså att jag därför hyllar Mossolini, är fascist eller gillar planekonomi som också ingick i den regimen??
Intressant tolkning hörredu.
Du:
"Mussolinis Italien och Tredje Riket gick under till följd av krig medan Sovjet och övriga kommuniststater kapsejsade i fredstid. Inte ens du kan vara så korkad att du inte förstår skillnaden. Kommunismen besegrades alltså av sin egen oduglighet."

kan du se din se din egen totala oförmåga bemöta mig på ett sakligt vis?

Jävligt tröttsamt måste jag säga…

1. Jag har INTE hyllat kommunism, jag är inte kommunist, jag röstar inte ens V.
2. Jag har inte hyllar planeknomi, jag har sagt att det nog inte var det som fällde Sovjet utan kapprustningen.
3. Jag har dock sagt att jag beundrar Marx och med all rätta, är det många som gör, så även icke marxister.
4. Och absolut jag är vänster, dock mer åt socialdemokratiskt håll än kommunist.

Din rabiata maniska iver att klistra marxist och kommunist på mig kan du alltså bara lägga av med.


varken Mussolini eller Sovjet gick under pga enbart planekonomi. Sovjet var en nation i över 70 år.
Ingen nation kan överleva så länge om deras ekonomiska eller politiska system är ett totalt fiasko.
Och kommunism/ socialism som politisk ideologier/ ekonomiska system går knappast att kallas för besegrade, eftersom den fortsatt existerar i världen i olika varianter, seglivad som få. Nazism och fascism däremot, dessa ideologier verkar bara överleva korta snuttar innan de exploderar och brinner upp.

Alla ekonomiska samhällssystem har sina pros and cons.




Därför att han var det…och en briljant tänkare och fadern till sociologi m.m., och det kan många som inte delar hans teorier nog säga. Är man en sådan pantad idiot som du här avslöjar att man tar fasta på vilken religion/ etnicitet folk har för att bedöma deras verk, så är man nog redan förlorad för allt vett.



Jag har en Master kära du, så jag har nog läst tillräckligt.
Vad har du? 1 år på komvux?
Men du har helt rätt jag sitter inte och läser Phillip Rushton, Mein Kampf eller annat brunt skit…helt rätt.



1. Vad är det med ekonomiskt självständighet, en lön och ett yrke och en ambition utöver barnpassning som du anser är okvinnligt? Har du samma känsla för utbildade kvinnor? hmm?
Jobbigt när kvinnor är smartare än du själv kanske?
Förklarar ju en hel del i sånt fall.
Och vad är det med manlig valfrihet? Vad har du så emot den? Omanligt att välja?

USA är självfallet relevant.

[får ta resten sen.]

Varför har då ingen av de marxistiska ekonomierna inte fungerat om Marx var en lysande ekonom?
Det mest aktuella exemplet är Venezuela, där de "goda socialisterna" svälter medan vi skriver, just nu.
"Alla ekonomier har sina pro´s och con´s"? WTF??? Total kollaps innebär ond bråd död, kaos, skräck och en till två generationer av oligarki med marxister som konglomerata despoter etc.

Ingen marxistisk social konstruktion har fungerat för något folkslag, inte ens under totalitär kulturell kontroll. Hur kan du då ens inbilla dig att hans sociologi skulle fungera???

Titta bara på hur Svensk sociologi failar... Hela könsmaktsanalysen handlar ju mer marxistiska könsmaktsideal än om riktiga människor. av kött och blod. Fruktansvärt pinsamt kapitel för vetenskapens oförstånd.
__________________
Senast redigerad av Tangentinkontinens 2016-07-13 kl. 23:41.
Citera
2016-07-13, 23:34
  #980
Medlem
lupacs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pansarvecket
Se denna, Milli!

Ingen av de tre männen som kom med presenter tycks ha varit särskilt vis i sin erotiska uppvaktning av Maria nio månader tidigare. Får mig att tänka på den underbara musikalen Mama Mia där det finns tre möjliga pappor till unga tjejen Sofie. Såg den i London november 1999. Vilket mästerverk!
Citera
2016-07-14, 00:34
  #981
Medlem
lupacs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tangentinkontinens
Fail!
Denna tråd hanterar uppmätt lycka som är överlägsen hos hemmafruar.
Inte marxistlycka...
Grekiska och polska kvinnor har inte helt osannolikt högre lyckotal än Svenska, som är förtryckta av en förlupen sängkammarblick.

Att mäta kriminalitet och jämföra SWE med USA blir tämligen skevt, då marxistfaktorer håller tillbaka hela den afroamerikanska populationen. Samma socialt konstruerade förtryckmekanismer ligger bakom att marxister uppräthåller "negerskapet".
Fail!

http://www.gp.se/nyheter/sverige/h%C3%A4r-%C3%A4r-v%C3%A4rldens-lyckligaste-folk-1.36010
http://unsdsn.org/news/2016/03/16/world-happiness-report-2016-update-ranks-happiest-countries/
Samtliga fem nordiska länder i Europa innehar framskjutande platser i tio-topplistan och är alltså de lyckligaste länderna. Varken grekiskor eller polskor är med på listan, ja de är väl alltför "förtryckta av en förlupen sängkammarblick".

Inget av de fem kommunistiska länderna Folkrepubliken Kina, Laos, Vietnam, Kuba och Nordkorea finns bland de olyckligaste länderna. De ligger någonstans mellan 11 och 147.

Det är fördomar, rasism, fattigdom, utanförskap, segregation och diskriminering som "håller tillbaka den afroamerikanska populationen" och "upprätthåller negerskapet". För övrigt har jag inte mätt kriminalitet och gjort jämförelser mellan Sverige och USA.

Visst är USA styrt av marxister, det har du så rätt i. I vilket fall som helst för USA en marxistisk skattepolitik. Det anser Citigroups styrelseledamot och Mexikos ex-president Ernesto Zedillo i DI:s artikel (2014).
__________________
Senast redigerad av lupac 2016-07-14 kl. 00:35. Anledning: Glömt ett ord
Citera
2016-07-14, 02:48
  #982
Medlem
Tangentinkontinenss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lupac
Fail!

http://www.gp.se/nyheter/sverige/h%C3%A4r-%C3%A4r-v%C3%A4rldens-lyckligaste-folk-1.36010
http://unsdsn.org/news/2016/03/16/world-happiness-report-2016-update-ranks-happiest-countries/
Samtliga fem nordiska länder i Europa innehar framskjutande platser i tio-topplistan och är alltså de lyckligaste länderna. Varken grekiskor eller polskor är med på listan, ja de är väl alltför "förtryckta av en förlupen sängkammarblick".

Inget av de fem kommunistiska länderna Folkrepubliken Kina, Laos, Vietnam, Kuba och Nordkorea finns bland de olyckligaste länderna. De ligger någonstans mellan 11 och 147.

Det är fördomar, rasism, fattigdom, utanförskap, segregation och diskriminering som "håller tillbaka den afroamerikanska populationen" och "upprätthåller negerskapet". För övrigt har jag inte mätt kriminalitet och gjort jämförelser mellan Sverige och USA.

Visst är USA styrt av marxister, det har du så rätt i. I vilket fall som helst för USA en marxistisk skattepolitik. Det anser Citigroups styrelseledamot och Mexikos ex-president Ernesto Zedillo i DI:s artikel (2014).

Du lämnar lyckomätningar på hela befolkningar, på svar om kvinnors lycka. ???
USA´s skattepolitik har väll inget att göra med banker och deras strävan.

Jag använder i huvudsak tre olika banker i tre helt olika syften, under Svenska skatterverket och Finansispektionen översyn/maktutövanden. Måste fylla i pengatvätts och terrordokumentation hela tiden.

Kinas ekonomiska system har jag handlat i... så? (Affärsmän försvinner och avrättas på daglig basis)
Kubas ekonomi kan knappast beskyllas för att ha fungerat bra, numer öppnad marknad och har drabbats av sin första öl och baconbrist sedan jänkarna kom.
I nordkorea dör miljontals till följd av de ständiga ekonomiska kolapserna
Vietnam har halkat efter fram till öppnandet av ekonomin. Komunistledarna måste leva i gated communities, av rädsla för befolkningen.

M.L. King gjorde jobbet...
Marxistorganisationer håller svarta vid negerskapet. Som Black Lives Matter gör i sitt sociala upprätthållande av negerskapet.
Svarta mördar oftare svarta. I tusental!!!
Svarta poliser skjuter oftare svarta medborgare.
Lika många vita skjuts av poliser som svarta i förhållande till kriminalitet i Murica.
Därmed hålls en falsk bild uppe av svartas förtryck, så de fokuserar på det. Istället för att lösa de riktiga problemen i stället.
USA´s höger är färgblind, framförallt jämfört med de marxistiska "liberals" enl. mätningar gjorda på "akuta krislösningar". "Liberals" failade dessa på att de gjorde massor olika beroende på ras. Men det är ju att lyckas enl. er marxister

Hemmafruar är fortfarande lyckligare än övriga kvinnor
__________________
Senast redigerad av Tangentinkontinens 2016-07-14 kl. 02:51.
Citera
2016-07-14, 07:14
  #983
Medlem
Endevils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lupac
Visst känns ditt "frihetliga system" igen från den skitbruna Nordiska Motståndsrörelsens partiprogram, punkt 7 (familjepolitik), på ditt partis hemsida?:

"Exempelvis skulle en statsägd bank kunna erbjuda räntefria lån,...

Nordiska motståndsrörelsen kommer:
Stärka kvinnans roll i samhället som den högst ansvarige för familjens välmående utan att för den sakens skull tvinga bort kvinnor från arbetsmarknaden.
Fördubbla föräldrapenningens längd och höja lägsta ersättningsnivån till 100% av vad kvinnan hade tjänat på att istället förvärvsarbeta. Alla krav på reservationsdagar åt pappan tas bort så att kvinnan kan välja att gå hemma med barnet under hela perioden.
Erbjuda fri barnomsorg vid behov. Förskolorna ska i ännu högre grad än skolorna fokusera på utomhusaktiviteter.
Höja barnbidrag och flerbarnstillägg.
Se till att förbjuda kvoteringar baserade på kön, ursprung eller sexuell läggning.
Upphöja det naturliga familjeidealet mellan man och en kvinna....
"

och så sista stycket:

"Sänka skatten samtidigt som allmännyttan, välfärden och det sociala skyddsnätet stärks."

Vart ska pengarna tas ifrån om man sänker skatterna? Från "Herr Någon Annan" (ditt eget uttryck)? Hur finansierar man systemet med fördubblad föräldrapenning, höjd ersättningsnivå till 100 %, höjda barnbidrag och flerbarnstillägg? Det blir mycket svårt om hälften av Sveriges arbetsstyrka känner sig lockade av dessa utlovade, frikostiga höjningar av nämnda bidrag och lämnar arbetsmarknaden för att bli hemmafruar på heltid under minst 15-20 år. Det blir astronomiskt stora skatteintäkter som går förlorade, för hemmafruar uppbär ingen skattepliktig lön. Tänk på det utblottade Grekland med mer än hälften av kvinnorna som hemmafruar.

Sänkta skatter innebär alltså att allmännyttan, välfärden och det sociala skyddsnätet kommer att försvagas. Då måste samhället förlita sig på godsinta miljardärers generositet och deras välgörenhetskampanjer. Bill Gates och Mark Zuckerberg m fl superrikingar som donerar större delen av sina gigaförmögenheter behövs mer än någonsin i ett land med låga skatter. Men vete fan om de är så pigga på att sponsra en nationalsocialistisk diktaturstat.

Ett sådant system som du förespråkar har hållit i tusen år - mellan åren 1933 och 1945 i det tusenåriga riket. Men varför fick inte även männen inklusive herr Hitler valfriheten att sluta förvärvsarbeta och bli hemmamakar? T ex genom att erbjuda dem betalda pappamånader i låt oss säga i minst fem år. Då hade inte världskriget brutit ut - Hitler alltför upptagen med att passa upp sin Eva, tvätta hennes mensblodiga trosor och servera henne tre lagade måltider varje dag, Goebbels hade haft fullt sjå med sin fru och stora barnaskara.

Du har påstått att det inte är humant att tvinga kvinnor till förvärvsarbete. Då är det rimligtvis lika inhumant att tvinga män till samma sak, inte sant? Du gaggar hela tiden om att det ska finnas en "valmöjlighet" för kvinnan och att vårt svenska samhällssystem tvingar kvinnor att förvärvsarbeta. Du förespråkar inte med ett enda ord samma "valmöjlighet" för mannen och protesterar inte å det grövsta mot att män tvingas att förvärvsarbeta.

Det bästa alternativet är dock att både mannen och kvinnan går ner i arbetstid till 5-6 timmar per dag. Två flugor i en smäll. Både män och kvinnor får syssla med både förvärvsarbete och barn & hem. Problemet löst.

Jag råder dig att resa på ditt feta arsle från datorn, plocka upp dina skitiga kalsonger och svettstinkande sockor från golvet, dammsuga i hela bostaden, sätta igång diskmaskinen och laga en riktigt läcker middag åt din fru om du har någon. Servera henne dina hembakta kanelbullar. Låt henne andas in den ljuvliga doften från sin makes bak. Allt detta kommer att göra dig riktigt lycklig och tillfredsställd med livet.


Ditt orerande om "nazister" får du ta i ett annat forum. Psykologiforumet kanske i ditt fall.

Låt mig bara upplysa dig om något elementärt när det gäller ditt och mitt. Jag vet att ni vänstermänniskor har svårt att skilja på det nämligen. Frukten av arbete tillhör dem som utfört arbetet. Att få pengar av någon annan eller staten är bara en rättighet som marxister hittat på. Skapar marxister ett system som systematiskt stjäl medel från människor i syfte att hindra dem från att själva besluta om sin livssituation så är det en kriminell handling. Ditt resonemang är därför helt bakvänt eftersom din utgångspunkt är att frukterna av folks arbete inte tillhör dem själva utan staten. Men så resonerar förstås alla kriminella. Det innebär att du heller inte har någon rätt att diktera hur man och kvinna ska fördela sin arbetstid och i mitt frihetliga system så kommer sådana som du inte att kunna göra det.
Citera
2016-07-14, 07:31
  #984
Medlem
Endevils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lupac
Bland de tolv europeiska länderna som har sambeskattning har Belgien, Estland, Tyskland, Grekland, Luxemburg, Malta, Nederländerna, Polen, Portugal och Spanien både lägre sysselsättningsgrad hos kvinnor och nativitet än Sverige.

http://m.europaportalen.se/2015/04/sverige-atertar-topposition-i-valstandsindex
"Efter att ha halkat ned återtar Sverige topplacering i ett globalt index över social utveckling som EU-kommissionen avser använda när 600 miljarder kronor ska fördelas i medlemsländerna.

Social progress index, SPI, heter måttet framtaget av bland annat professor Michael Porter vid Harvarduniversitetet i USA och omfattar 52 indikatorer på allt från jämlikhet, miljö till kriminalitet.

Indexet vill utgöra ett komplement till det mer traditionella BNP-måttet som mäter ett lands ekonomiska omsättning utan att ta hänsyn till hur pengarna fördelas och används.[/b]

”Det är allt mer uppenbart att en utvecklingsmodell som endast bygger på ekonomisk utveckling är ofullständig”, heter det i årets rapport.

Sveriges hamnar på en andra plats efter Norge. Toppen domineras av europeiska länder: 15 av de 20 högst rankade länderna finns i Europa. Om de 28 EU-länderna skulle slås samman till ett nytt land i rankningen skulle det hamna på en 22:a plats, strax över Tjeckien.

När sammanställningen gjordes för första gången, 2013, toppade Sverige. Men då omfattades indexet bara av 50 länder. I fjolårets rankning halkade Sverige ned från första till sjätte plats, till största del på grund av att fler länder ingick i sammanställningen.

EU-kommissionen avser använda SPI när de fördelar motsvarande 600 miljarder kronor i stöd till regioner i medlemsländerna.

– Genom detta arbete hoppas vi kunna förstå var BNP är ett dåligt mått för en regions livskvalitet eller dess sociala utveckling, sade en talesperson för kommissionen till brittiska The Guardian.

Indexen används redan på nationell och lokal nivå i mer än 40 länder.
"

De länder som har sambeskattning har följande placeringar i SPI:
Belgien 17, Estland 23, Tyskland 14, Grekland 34, Nederländerna 9, Polen 27, Portugal 18, Spanien 20.

Jämför med Norge 1, Sverige 2, Schweiz 3, Island 4, Finland 7, Danmark 8. Vilken slutsats kan vi dra? Jo, ökad jämställdhet i dessa europeiska länder. Med ökad sysselsättningsgrad hos kvinnor, ökad tillväxt och högre välfärd. De östeuropeiska länderna har lägre SPI än Västeuropa.

http://www.ekonomifakta.se/Fakta/Arbetsmarknad/Jamstalldhet/Kvinnor-pa-arbetsmarknaden---internationellt/
"Sverige har den högsta kvinnliga sysselsättningsgraden inom EU på 78,3 procent. Lägst ligger Grekland där bara 46 procent av kvinnorna arbetar."

Du ser att Grekland är helt ekonomiskt kaputt när mer än hälften av kvinnorna är hemmafruar. Kostar det så smakar det när man vill "tvinga" in kvinnorna i hemmafrurollen och samtidigt envisas med att kalla det en valfrihet för dem.

"många länder är skillnaden mellan kvinnors och mäns sysselsättningsgrad stor. Skillnaden är som störst i Malta där männens sysselsättningsgrad är nästan 30 procentenheter högre än kvinnornas. Lägst skillnad uppvisar Finland där gapet mellan män och kvinnor ligger på omkring två procentenheter. Även i övriga nordiska länder är skillnaderna små. Här kan du läsa mer om skillnaden i sysselsättningsgrad mellan kvinnor och män i Sverige.
Sverige har den högsta kvinnliga sysselsättningsgraden inom EU. Bland de länder med högst sysselsättningsgrad återfinns även Tyskland, Danmark och Estland.
"

"Det finns många olika faktorer som påverkar kvinnors sysselsättning. Bland annat kan rätten till föräldraledighet och tillgången till förskola påverka föräldrars beslut att arbeta eller stanna hemma, men även sociala och kulturella normer kan spela in."

Ett land med högt SPI, hög BNP per capita, hög sysselsättningsgrad hos både män och kvinnor samt mer jämställdhet är ett välfärdsland med hög tillväxt. De länder där de diametrala motsatserna råder är fattigare länder. Exempel: Grekland, Ukraina, Afghanistan, Uganda, Pakistan, Marocko och Albanien.


Du besvarar fortfarande inte det jag skrev om BNP per capita, välståndsutveckling och produktivitetsökningar. Dessutom glömde du visst att Schweiz också har sambeskattning. Om vi tittar på en sammanställning över världens lyckligaste länder istället för ditt SPI-index så hamnar Schweiz tvåa...men Sverige bara på tionde plats. Vad säger du om det?

http://www.sciencealert.com/the-world-happiness-index-2016-just-ranked-the-happiest-countries-on-earth
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in