Citat:
Ursprungligen postat av
BallsMan
Klart det är frivilligt.
Föreställ dig själv i samma situation, du har ett val.. du väljer: Näpp!
Ändock - skall - aporna/vikingarna envisas med att "sälja dig".
Där hade min personliga karaktär övergått till att freda mig själv fysiskt, och jag tror att Tingsrätten hade givit mig gehör... om du förstår vart jag vill komma?
Ja vi får ser vart det leder.. är ju en balansgång som deltagarna i just denna kulturföreningen måste ha fingertoppskänsla för i framtiden om de ska kunna ha sådana spektakel, det hoppas jag att vi är rörande överens om.
Vi är helt överens, och jag förstår vart du vill komma, dock så är jag inte lika säker på att en domstol går på din linje därför att jag inte känner till alla omständigheter, jag har bara kvinnans version som underlag, för tidigt att döma någon tycker jag.
Vore bra om vi fick höra barbarerna uttala sig, de har kanske något att berätta om kvinnan som vi ännu inte känner till, sådant som inte handlar om hennes kroppsfigur, om du förstår vart jag vill komma.
I övrigt så tycker jag att den som tar kvinnor med barn i barnvagnar som kan bli moderslösa som exempel tycker jag går för långt. Ingenting talar för att skådespelarna skulle ha fångat in en mor med ett barn i en barnvagn och rövat bort henne ifrån det hjälplösa barnet.
Vi känner inte heller till vilka funktionshinder brukarna hade, ska kanske inte utmåla dem som helt hjälplösa och utsatta när vi inte känner till vilken typ av handikapp de hade, kanske bara helt vanliga barn i rullstol vid sina sinnens fulla bruk som satt och skrattade åt händelsen och tyckte att det var underhållande att få se en tråkig assistent rövas bort, jag känner i alla fall inte till några detaljer om brukarna.
Jag säger inte att den ena eller andra parten har rätt, dock så har jag svårt för att ta saken på stort allvar, jag tycker mest, och jag tycker att vissa personer tar saken lite för gravallvarligt, värre saker har hänt på marknader.