Citat:
Ursprungligen postat av
PeoFallmo
Är CCF, (congress for cultural freedom), som var en CIA-styrd organisation i syfte att främja västlig kultur, i själva verket en del av Stay Behind?
De introducerades i Sverige under samma period, slutet av 40-talet/ tidigt 50-tal.
Tongivande svenskar var Herbert Tingsten och sossen Ture Nerman. Båda övertygade anti-kommunister.
Man lade tyngdpunkten på liberal vänster, högern var redan anti-kommunister så det räckte. Är det därför SB och andra CIA/NATO anknuten verksamhet i Sverige är så förknippad med SAP?
Men var CCF och SB del av samma?
CCF var den viktigaste fasadorganisationen för CIA och överordnad SB.
CCF lyckades infiltrera liberala- och socialdemokratiska partier i Europa; främst dessa partiers "högerflygel" som skedde med det brittiska Labour i syfte att "få dem ur den ryska björnens grepp".
Källa: CIA & USA:s verkliga utrikespolitik av William Blum, 1998, sid. 138.
CCF var alltså på europeisk mark en föregångare till den i Sydostasien, efter det blodiga Koreakriget 1950-53, bildade WACL (World Anti-Communist League): Sydkorea, Filippinerna, Thailand, Vietnam och Hongkong bildade en enad front mot kommunismens utbredning i Sydostasien. Regimerna i det ursprungliga WACL var alla lierade med USA.
Den renläriga ideologiska marxism-leninismen föreskrev att alla länder förr eller senare skulle bli kommunistiska. Denna idé var således inte olikt idéer som finns inom renläriga muslimska kretsar som idag förkunnar ett världsomspännande muslimskt kalifat. Drar man lärolinjer så här hårt, kan man säga att renläriga kristna utifrån bibeln gott kan tro på en slutstrid de går segrande ur.
My opinion: en värld med öppna samhällen, som kan kritiseras med fakta & fiktion (romanen Satansverserna) samt inte minst nidteckningar (rondellhunden) är värd att försvara.
Understatement: CIA är en ambivalent organisation