Citat:
Ursprungligen postat av
boboslacke
Jag är inte säker på att denna typ av stabsorganisation parar det vanliga krigsmaktsmönstret. Det var väl snarare en Kaderorganisation. En möjlighet är ju att denna "organisation" i detta fall bara var en täckmantel för något annat uppdrag.
Vi vet sedan tidigare att Elmer och Palme haft skilda meningar kring nedläggningen av arbetsplatsnätverket rörande bland annat underrättelseinhämtning i fredstid där många gör gällande att sådan verksamhet doldes i en krigsorganisation där Elmer efter sin formella avgång fortfarande satt kvar hos ÖB. Dennes roll och det nätverkets verksamhet vet vi dock rätt lite om frånsett Elmers position fram till borgarna upptäckte honom hos ÖB varvid han avpolleterades. Om inte nätverket upplöstes. Vem tog över och hur utvecklades det? Med historiken kring Krigs-ib och sjukhusspionaffären är väl Holmer inte otrolig kandidat i de sammanhangen. Verksamheten kunde fortsätta dold inom Holmers jurisdiktion med av denne handplockade operatörer.
Nu börjar vi närma oss det som jag länge pläderat för i denna tråden. Holmer hade en ställning som vida översteg hans titel som Länspolismästare. Placerad av Palme och hans regeringar eftersom han var att lita på. Eftersom Palme/ SAP inte kunde lita på någon annan i dessa känsliga och hemliga positioner Eftersom andra, liksom Näss, inte hade de nödvändiga politiska insikterna och kunskaperna om politiska implikationer. Som Lidbom senare påpekade efter att utrett, var ett krav för en kommande chef för Säpo.
Och därför kunde man lita på HH som spaningsledare. Eftersom han visste allt om detta efter åratal av bortstädande av sossarnas affärer. Och därför kunde han tillsatte sig själv utan protester. Eftersom han var högsta chefen i en organisationen som vilade på SAPs värdegrund och mångåriga regeringsinnehav. Där hans troliga chefskap för sektion D var ett ställe där åsiktsregistrering och IB eventuellt kunde gömmas, glömmas och husera. Vilket vissa andra höga chefer troligtvis kände till. Som i sin tur förklarar deras handlingsförlamning mordnatten och varför kompetent folk inte kallades in. Samtliga väntade på the one and only Holmer.
Där hans senare behandling av Rimborn och Söderström visade vad som väntade de som gick emot hans befäl och uppfattning. Men där han aldrig genomförde några åtgärder mot de som så tydligt fallerat mordnatten. De fick inte ens någon kritik. Vilket enligt mig visar att de agerade nöjdaktigt utifrån hans uppfattning. Eller rentav utifrån hans befäl. Där eventuellt en normal narkotikaspaning måste avbrytas för att inte störa viktigare verksamheter. Där man måste inse att Holmer var den enda tänkbara personen i dessa kretsar som skulle kunna ge en sådan övergripande order utan att någonsin ifrågasättas.
Samtidigt som SL Pettersson vittnar om att de som deltog i Palmerummet var en väldigt tyst skara. Där ingen opponerade sig i onödan. Eftersom man visste att Holmer satt med makten att avlägsna de allihopa om de inte höll med. Där Partiets observatörer i samma rum garanterade Holmers absoluta makt. Om det nu var någon som tvivlade på det tidigare.