Citat:
Ursprungligen postat av
Abengoa
Tror det är du som är idioten eftersom du har en länk men du verkar inte ha läst eller förstått dom.
Det är väl ingen nyhet att tro att världen är global och att länderna är mer sammanflätade än för 100 år sen.
Idag är ekonomin global. Den flyttar runt.
Vill Soros sänka Sverige så gör han det.
Står man utanför är det extremt lätt för att sänka ett lands ekonomi.
Det är en illusion att tro att man kan gå tillbaka till 1800-talets ekonomi där varje land sköter sig själv.
Arbete och pengar är extremt mycket rörligare.
I världen idag, flyttar 250 miljoner människor, till andra länder och jobbar. Varje år!!
Det kommer växa ännu mer ju mer global världen blir.
Att tro ha en naiv tro att man kan stå ensam är extremt korkat.
30 länder kan bestämma:
- Vi sätter 100% tullar mot england.
Och vips är England helt berorende av andra länder.
Det är inget nytt utan ganska logiskt.
Herman Van Rompuy säger inte att nationalstaterna är döda, utan det som är dött är att tro att man kan stå själv i en global ekonomi.
Ang. Viviane Reding
Ja, hon får ju tro och tycka precis hur mycket som helst. Det är hennes dröm. Det innebär inte att det är så, eller att de EU jobbar för det.
Det finns 28 medlemsländer och 751 kongressledarmöter så ska komma överens.
Vill medlemsländerna inte att Eu-kommissionen ska bli ett nytt USA, så krävs det majoritetsbeslut och dessutom har varje land egna val så man kan välja sina ledarmöter.
Jag hörde att en fågel åt strömmingen. Det betyder inte att det är så.
Bägge tidningar är extremt pro Brexit och det är klart de skriver sån skit.