Citat:
Snack. Marx är en av världen mest inflytelserika tänkare vars "samhällsanalys" vi fortfarande lär ut på div universitet världen över.
Blanda inte ihop hans tankevärld med efterföljande politiskt agerande, liksom äpplen och päron.
Citat:
Ditt resonemang bygger helt på av män uppfunnen teknik vad gäller både preventivmetoder . med följd att de föds färre barn att ta hand om - och vad gäller hushållsmaskiner mm.
Vad pratar du om nu? Mitt resonemang bygger på att man är 2 om att skapa barn oavsett vilka tekniker vi har eller hur modernt samhället är och båda könen har behov av ekonomisk trygghet, personlig utveckling och självständighet.
Citat:
Nja, min hustru arbetar med viktiga saker för tusentals människor, och det jag gör har väl ett visst värde men uppenbart inte omsättningsbart i ett ekonomisk utfall.
Det är inte omöjligt att mitt svar blir Ja, men det förutsätter att det inte finns möjligheter att köpa hushållstjänster på marknaden.
Det är inte omöjligt att mitt svar blir Ja, men det förutsätter att det inte finns möjligheter att köpa hushållstjänster på marknaden.
Ok, du skulle alltså sätta dig i ekonomiskt beroende till din fru och viga livet till hem och barn, disk och dammsugning? Vet du jag tror du ljuger så fjädrarna ryker just nu.
Citat:
Jo, det finns utan tvekan fördelar med att vara hemma och slippa vara löneslav, det är inte något som självklart skall betraktas som tvång.
Finns fördelar med det mesta, men när nackdelarna kraftigt överväger så ska man akta sig.
Och som sagt så som vårt system ser ut nu, där varje vuxen individ ansvarar för sin egen ekonomi och framtid samt sina barns, så är det totalt idiotiskt att sätta sig själv i hemamfrurollen.
Citat:
Vill Du veta folkhemmets ursprung skall Du mer söka hos Rudolf Kjellén än hos Karl Marx.
https://traditionochfason.wordpress.com/2009/01/14/rudolf-kjellen-%E2%80%93-den-svenska-hogerns-svarta-far/
https://traditionochfason.wordpress.com/2009/01/14/rudolf-kjellen-%E2%80%93-den-svenska-hogerns-svarta-far/
Denna har vi redan svassat runt. Det svenska folkhemmet byggdes INTE upp av konservativa och/ eller den svenska högern utan av socialdemokratin under Per-Albin.
Finns liksom inget mer att diskutera där.