2016-06-20, 05:16
  #1033
Medlem
SingleStars avatar
Är det ett brott eller är tanten bara en dålig porrskådespelerska?
Citera
2016-06-20, 05:20
  #1034
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hoaxgammon
Eller så har du inte hängt med i tråden och i nyheter. Följande står att läsa i medierna om fallet:

Föreståndaren för hemmet i Mellansverige, ska ha haft sex med flyktingpojkar och spelat in det på film. Det skriver Eskilstuna-Kuriren i dag. En av pojkarna säger till tidningen att chefen sagt att ”om ni inte har sex med mig ringer jag Migrationsverket så att de utvisar er”.

http://www.svt.se/nyheter/lokalt/sormland/misstankt-sexbrott-utreds http://www.svt.se/nyheter/lokalt/sormland/misstankt-sexbrott-utreds
Varför kallar de henne chefen?
accepterar de ens att det finns kvinnliga chefer.
Och om man gör det, skickar man då massa kåta meddelanden på FB till henne i så fall?

Undrar om hon avlusade dom innan hon bjöd in dom i sänghalmen.

Att de knullar henne av rädsla för att annars bli utvisade är väl riktigt skitsnack om de nu inte berättat för henne att de är vuxna.

Tänk om det är tvärtom att de hittat en hållhake på henne så de får spela in porrfilmer.
Citera
2016-06-20, 05:44
  #1035
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pikkaboo
Hej hoppas innerligt att hon åker in på ett väldigt lång straff.
Om hon har gjort detta har jag ingen aning om men det skulle inte förvåna mig alls.

Hon är en av de vidrigast/utstuderade/oberäkneliga/egoistiska människa som finns.

Möller/blomsterlund/fosshagen hon kallar sig för alla de namnen.
Hon har arbetat på olika socialtjänster runt om i landet som fosterhemsplacerare och har själv utnyttjat systemet under alla år. Hon tar från olika kommuner samtidigt och kan då ha 2-4 Forster barn.
Synd om hennes barn, sonen A** kunde hon ligga och pussa på munnen timvis och säger jag älskar dig jag älskar dig.
Hon har ätit psykmeduciner i minst 15 år och är den värsta av dem alla.
Hon tar lvue, fosterbarn mm och bara utnyttjar systemet och plockar pengar och skiter i dem.
Hon ringer till sin pappa och gråter och säger att hon är trött på livet och ska köra av vägen för att hon ville ha en ny bil och skrattar åt det när hon har fått bilen.
Hon är väldigt duktig på att bränna andras pengar, sol och vårare brukar det kallas för.
Hon har även legat med på en prostitutionssida för många år sedan men polisen plockade ner den enl henne själv.

Hon hade något fosterhem i malmklping har jag för mig för ett antal år sedan mellan soc jobben.
Förstår inte hur man kan bränna alla pengar hon får in via fosterbarn mm varje månad + sin egna län.
Min mening så är hon narcissist

Tycker så synd om alla som hon har förstört livet för både nu och innan
Det fetstilta kan jag bekräfta. Såldes tror jag att resten också är sant. Skulle inte förvåna mig.
Citera
2016-06-20, 08:26
  #1036
Medlem
Varför jag skriver om det här är att jag tycker att det är så vidrigt med alla fosterbarn vara liv hon förstör och är bara ute efter pengar. Endast därför, vad hon gör i övrigt skiter jag i. Jag förstår verkligen inte hur man kan utnyttja de som redan ligger ner och skratta åt allt.

Här är en ny artikel om henne som chef och deras uppföljning och utredningar.
http://www.svd.se/svd-granskar-skuldsatt-tjanade-90-000-i-manaden-pa-familjehemsbarn

Hennes tidigare fosterhem/behandlingshem då hon går under namnet fosshagen
http://ekuriren.se/nyheter/flen/1.14067-planer-pa-behandlingshem-i-halleforsnas-oroar-grannar
Citera
2016-06-20, 09:16
  #1037
Medlem
Johanna Möller är en vidrig människa som har utnyttjat och manipulerat människor i hela sitt liv

Här i Eskilstuna är hon ökänd och det gör mig förbannad att hon fortsätter mygla till sig pengar från myndigheter hela tiden då det inte är nån hemlighet vad hon håller på med. Hon kan inte ta hand om sina egna 6 barn och än mindre vara en förebild för andra. Hon utnyttjar systemet till max och ljuger och ändrar sig så hon kan mjölka ur så mycket pengar det bara går till egna nöjen, plastikoperationer, löshår, fransar, naglar m.m

I dagens Eskilstuna kuriren finns mer att läsa och det är bara en del på ytan då hon hållit på i många år och utnyttjat folk både känslomässigt och ekonomiskt för egen vinning.
Både systern och pappan som driver smyckesföretaget Pearls for Girls borde ta avstånd från hennes levnadssätt men skyddar henne och skyller på andra för att de själva inte heller har rent mjöl i påsen.
De andra kvinnorna kring Johanna i familjehemsföretaget är oxå med på noterna och håller varandra om ryggen och gör det svårare för myndigheterna att granska då de bara är ute efter pengar.

Jag har INTE röstat för detta och är förbannad för hur Sverige har blivit!!! Det väller in folk som man inte har ålder eller nån koll på och våra skattepengar går till dessa bidragsparasiter och andra som mjölkar ur allt dom kan genom att ljuga och bedra systemet. Grannar, hyresvärdar och många klagar men inget händer och myndigheterna bollar runt o skyller på varann så cirkusen fortsätter
Citera
2016-06-20, 09:39
  #1038
Medlem
volvo 240s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Johnth
På Youtube kan du bevittna hur kebabkött blir berikat av Mena folk. Jag har faktiskt bevittnat själv, genom nattkikare, ett sexuellt övergrepp på en get men geten sprang iväg som tur var.
I detta fall så filmades det så kallade övergreppen och ingen sprang iväg.
Centerpartiets ungdomsförbund slutar aldrig att förvåna som du vet. Laglig nekrofili och sex inom kärnfamiljer är på deras önskelista. For real.
HAr faktiskt sett klippet filmat med nattkikare, var väl filmat av amerikanska soldater har jag för mig. Undrar hur de stackars afghanerna ser på att vi har förbjudit tidelag i det här landet.
Citera
2016-06-20, 09:47
  #1039
Medlem
OlleVieros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OlleViero
Nu är jag rätt övertygad om att det inte gått till på det sättet! Sådan där apghaner verkar knulla djur och småpojkar utan urskiljning. Skulle dom behöva hotas för att få kliva på en vanlig kvinna som dessutom inte är fet och anskrämlig? Skulle inte tro det!

Citat:
Ursprungligen postat av hoaxgammon
Eller så har du inte hängt med i tråden och i nyheter. Följande står att läsa i medierna om fallet:

Föreståndaren för hemmet i Mellansverige, ska ha haft sex med flyktingpojkar och spelat in det på film. Det skriver Eskilstuna-Kuriren i dag. En av pojkarna säger till tidningen att chefen sagt att ”om ni inte har sex med mig ringer jag Migrationsverket så att de utvisar er”.

http://www.svt.se/nyheter/lokalt/sormland/misstankt-sexbrott-utreds

Vad som sägs och vad som egentligen hänt när det utreds kan skilja väldigt mycket! Du hänger nog inte med i tråden själv för bara några inlägg ovanför så påstår jag att historien med all sannolikhet är påhittad.
Citera
2016-06-20, 09:49
  #1040
Medlem
Killyourselfs avatar
-En familj som hade skulder hos kronofogden fick åtta placeringar.

Men Kim reagerade på fler andra saker. Bland annat att det fanns en lägenhet där flera ensamkommande barn bodde och som företaget kallade familjehem. Enligt Kim ska lägenhetskontraktet ha stått skrivet på en kvinna, som är släkt med en av kvinnorna i företagsledningen.

http://ekuriren.se/nyheter/sormland/1.4152130-tidigare-anstalld-foretaget-ar-inte-seriost-
Citera
2016-06-20, 09:51
  #1041
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pikkaboo
Varför jag skriver om det här är att jag tycker att det är så vidrigt med alla fosterbarn vara liv hon förstör och är bara ute efter pengar. Endast därför, vad hon gör i övrigt skiter jag i. Jag förstår verkligen inte hur man kan utnyttja de som redan ligger ner och skratta åt allt.

Här är en ny artikel om henne som chef och deras uppföljning och utredningar.
http://www.svd.se/svd-granskar-skuldsatt-tjanade-90-000-i-manaden-pa-familjehemsbarn

Hennes tidigare fosterhem/behandlingshem då hon går under namnet fosshagen
http://ekuriren.se/nyheter/flen/1.14067-planer-pa-behandlingshem-i-halleforsnas-oroar-grannar

Fast det framgår inte av artiklarna att JM skulle ha varit inblandad.
Citera
2016-06-20, 11:42
  #1042
Medlem
Alla dessa pengar som Johanna dragit in och ändå så har hennes föräldrar köpt bil, lägenhet och silikonbröst åt henne och hon har en skatteskuld (har haft iaf) tyder inte det på spelmissbruk? Nästan omöjligt för en heltidsarbetande att bränna låg säga 100 000 kr per månad eller mer (även om man betalar skatt) om man inte har ett spelmissbruk i botten? Alternativt så köper hon BARA lyxvaror typ en tröja för 3000 kr och sådant.

Hon verkar ju inte gjort någon form av investering alls (typ sommarstuga) så jag tror hon bränner pengarna på någon form av missbruk, mest troligt spelmissbruk?
Citera
2016-06-20, 11:45
  #1043
Medlem
peppess avatar
Jag tillför inte diskussionen ett smack men efter att ha läst och kollat allt så inledningsvis trodde jag att hon kanske faktiskt blivit utnyttjad av situationen men i själva verket så tror jag att det vart ömsesidigt utnyttjande. Hon har beviserligen knullat killarna och de ha i sin tur inte varit sena med att dra nytta av det.
Min tes: Kommer hon fällas för barnvåldtäkt? Knappast. Inte om hon, med advokatens hjälp ser till att ålderstesta de sk barnen. Jag tror dock att hon kan komma att fällas för nyttjade då de vart i beroendeställning till henne. Sedan om det skett frivilligt eller ej, det är en annan sak men det är faktum. Hon var kåt på yngre killar och såg sin chans och tog den. Taskigt bara att det var på sin arbetsplats!!
Citera
2016-06-20, 12:04
  #1044
Medlem
Mosebys avatar
Bor själv i Eskilstuna.

Har en polare som jobbat på hennes flyktingboende för några månader sedan. Lönen låg på cirka 25.000+kr innan skatt och då jobbade h*n absolut inte heltid över huvudtaget. Hela grejen verkar vara bullshit & det verkar vara mer än en hund begraven på alla ställen hon har hand om. Flera gånger fick de inte pengarna de lovats också. Det rör sig om över 50.000kr som inte utbetalats, utöver de höga löner som de redan fått utbetalda.

Vet själv vilka det är genom både skola etc. & kan väl bara säga att alla hästar inte riktigt finns där.
__________________
Senast redigerad av Moseby 2016-06-20 kl. 12:09.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in