Citat:
Ursprungligen postat av
rotesau
Jag menar bara att det inte är jämförbart med masskjutningar i övrigt, och bör faktiskt inte ens räknas till den generella statistiken för masskjutningar som har sin grund i mental ohälsa, hat, eller bara vansinne, även det som skett de facto bär prägeln av en masskjutning.
Bataclan kallas terrorattentat. Jag kallar detta för detsamma.
Masskjutning används i koppling till att det dog fler än 4-5 st vid dådet och utan hänsyn till bakgrunden eller anledningen till masskjutningen. Vi har även ordet massaker som används om väldigt många dör. I det här fallet verkar man inte använda ordet massaker så det antyder att det krävs fler dödsoffer än 50 för att det ordet ska användas.
Jag ser ingen anledning att göra några undantag i statistiken. Det är inte varför folk mördar som är väsentligt i denna statistik utan faktum hur många som dog vid ett och samma dåd.
Och det är här vi konstaterar att USA har problem då masskjutningar sker nästan varje dag.