2016-06-01, 00:24
  #132253
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Grandioso
Just den bilden på honom som jag syftar på ovan när jag redigerade i inlägget.
Riktigt obehaglig framtoning där minst sagt...

Å här har vi en helt annan person.
Han har verkligen många ansikten.

http://sla.se/skaraborg/2016/05/02/ratt-person-ar-domd
2016-06-01, 00:51
  #132254
Bannlyst
Varför LH Dog tämligen omgående
-Återupplivades*
-Hängdes
-Måhända Återupplivades igen*
-Vad Nerijus misslyckades med & varför
Ingen av återupplivningsförsöken hade dock någon betydelse objektivt sett utifrån. Tvärtom är det instinktivt irrationellt. Välkommen till råttboet.

Spontaneous and visible light-induced ultraweak photon emission from rat eyes
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21034725

Citat:
Sexuellt sadistiska mördare modifierar handlandet för att passa hans behov. Som förberedelse kommer gärningsmannen att välja sina platser i god tid och kommer att bygga tortyr rack eller speciella rum för hans mord. Han kommer att bära handskar och ta sina egna redskap, verktyg och vapen.
Ja handskar trotts att han hatar det men, distansen är viktig för att kunna dricka den rena döden. Hon ska inte få några griller om nått annat. Teleskoplastare vars syfte är att förstärka vågen som en pisksnärt, från hängande ställning. Därav hans intresse för den och det är inget skämt. Teleskoplastaren hade nog en maskinell förstärkningsfunktion, och nej Nerijus skämtar inte om sånt! Han är inte alls rolig men däremot trolig funktionell expert på vad han tycker är skönt. Vilket är tämligen uppenbart. Därför tar han heller inga risker med att involvera element som riskerar att störa hans upplevelse. Det är funktionellt och han visar relativa tecken på produktutvecklare inom specimen.

Det är hans teater och han har ganska troligt förberett ett 10-20 tal ställningar som ska testas igenom av testledaren. Tanken är inte alls att döda med en gång, det hade gått mycket snabbare och lämnat betydligt mycket mindre spår. Syftet är dock avrättning med ett stegrat vanvett av helvete under tiden.
Citat:
De begränsningar som han använder på sitt offer blir onödigt snyggt och bindningar kommer att vara symmetrisk. De begränsningar kommer att knytas på ett sätt som främjar att enkelt inordna offret i en mängd olika positioner. Tortyren kommer att anpassas med elektriska apparater, skruvstäd, grepp, tänger och piskor. Han kommer att ha en mängd olika föremål lätt tillgängliga för våldtäkt och misshandel offret med. Han kan också uträtta sina behov eller pissa på henne.
Hinner han inte med för hon dör tämligen omgående! därför ser vi väldigt lite av hand medhavda låda. Men ändå spår vilka förefaller irrelevanta och underliga ur ett normalt perspektiv.
-Bara ceremoniell ollning varvid irinas intorkade mensblod, som provisorisk dödsmässa
lösgörs ur herrns förhud under taskspelets gång, Nukleärt kvalitets DNA penslas alltså på.
Citat:
Kroppen kommer att döljas, begravd, eller bränns. Offret kan lämnas ute i det fria för att uppnå ytterligare tillfredsställelse från chocken och publicitet av dess upptäckt. Iscensättningen kommer att omfatta overkill och personlighetsförändring att dölja offrets identitet. Han kommer att iscensätta sekundär brottslig verksamhet att dölja sin primära motivet. Sexuellt sadistiska mördare prioriterar handlingar misshandel. Han föredrar anal penetration och tvingade fellatio över vaginal penetration och objekt insättning. De flesta av dem tvinga sina offer för att utföra alla dessa. Han bedriver levande kön eftersom hans tillfredsställelse härleds från uttryck för lidande på offret under tortyr. Han fokuserar på batteriet av könsorganen och bröst. Bevis på bitande och overkill kommer att koncentreras på dessa områden liksom lår, skinkor, hals och buk.
Han har inte hunnit hacka tänderna i bröstvårtor eller mycket annat som förefaller väldigt vanligt. Han hann helt enkelt inte. Tror att att tanken var så brinnande stearinljus vid bränsledunken, med 5 timmars kalkylerad brinntid så att han kunde vakna förvånat till sirenerna och givetvis erbjuda sin hjälp
Mycket har han fått avstå från tack vare sin oerfarenhet av praktiskt hanterande, han hade förberett sig för en längre session än vad som blev. Högst troligt. Utfallet dock detsamma. Läs streckkoden med fittan, känner du dörren gå upp i slutet, kassa slutet pyntar och går. Men har bryter inte planen för kroppen bara för att ungen drar sig ur, det är ju ändå ett sätt att sätta avtryck på eftervärlden, att vis a att dödandet inte var så tillfälligt utan utstuderat robust i sin fullkomlig hänsynslösa vilja.
Citat:
Han kommer att använda ögonbindlar och gags, och kommer att lämna ligatur märken på sina offer. Det är typiskt att finna sår av varierande åldrar på kroppen, vilket indikerar upprepade misshandel och missbruk under en period av dagar eller längre. De första såren börja läka som senare sår tillfogas. Mordet på denna typ erotiserad så döden är långsam, avsiktligt, och avnjutas av gärningsmannen. Stor omsorg måste alltid tas av denna typ av gärningsman för att inte att döda offret i förtid.

Här är den stora missen! Hit når han heller inte på grund av brister i omsorgen om förloppsutdragningen. Hon dör för tidigt, innan han iscensatt det mesta av sina ställningar och fantasier. Vilket skitandet på vägen visar, liksom första spåren vid brunnen och tejprullen i närheten, en utmärkt plats för en rad ställningar högt lågt med eller utan stöd. Men han måste nog vara oerfaren. Eller så klarar han inte alls av LH utan måste bara stegra dosen hela tiden för att få ut något av det.
När hon är död skiter han nog ned sig när han försöker skända ytterligare.
Citat:
Hans tillfredsställelse beror på att ha långa tidsperioder med varje offer för kontinuerlig tortyr och misshandel, så han kommer att vidta särskilda åtgärder för att hålla henne vid medvetande. Han kommer att återuppliva offret om och om igen för att förlänga hennes lidande. Det slutliga dödsorsaken är sannolikt ligatur eller manuell strypning, hängning eller kvävning. Sällan kommer den faktiska död vara resultatet av stickande, trubbigt våld, eller gevärsskott.
ytterligare ett tecken på misslyckande och oerfarenhet. Det är också därför han fördubblar sina livräddande insatser just här och sedan hänger en redan död. (Nej jag säger inte att detta utförs av en vettig person. Visar bara att det kan passa väl i ett mönster) Dör hon med en gång så är återupplivningsförsöken självklara, hängningen likaså, varför skulle Nerijus sluta att roa sig själv? Det är för alla normala tankebanor självklart ganska ologiskt med återupplivningsförsök, men här kan vi tvärtom se att det är ganska vanligt, med detta utfall av en tidigt död bör motivationen dessutom kunna vara högre.
Citat:
En antisocial vit hane vars yrke ger honom i kontakt med allmänheten. Hälften av dessa typer har barn och cirka 43% av dem är gifta. Dessa typer kan ha tidigare gripanden för "orelaterade" typer av brott och eventuellt en historia av drogmissbruk. De är ofta polis fantaster som samlar grejor, vapen, och litteratur. Hans fordon kommer att vara väl underhållna eftersom gärningsmannen kommer att tillbringa en hel del tid att köra till räckvidd ut optimala platser för de olika stegen i sina brott. Sexuellt sadistiska mördare kommer att återvända till scenen för att se om kroppen har upptäckts och för att kontrollera om utvecklingen av undersökningen.
Kanske stå och dricka mjölk i ett hus med utsikt åt Martorp.och Byssjan. Vit dricka för att planera när de fna vita stearinljusen ska planteras och tändas vid byssjans dunk. Lagom för att vakna till sirenerna och ta sig dit yrvaket med sin hjälpande hand
Citat:
Pedofiler och sexuella sadister är de enda sexuella brottslingar som åtnjuter själva kommissionen om sina brott så mycket som de åtnjuter fantisera om dem. De är inte ånger och inte uppleva skuld. De rekyl aldrig på sina överdrifter. För sexuella sadister, kön och lidande är oskiljaktiga. Denna paraphilia är ovanligt, även bland sexuella brottslingar. Dessa är markerade med vilt komplexa fantasivärldar, oöverträffad kriminella listiga, paranoia, omättlig sexuell hunger, och en enorm kapacitet för destruktion. Ju mer komplex fantasi är, desto mer komplex brottet. Komplexiteten i båda är direkt relaterad till intelligensnivå av gärningsmannen.
Textcitaten här kommer från ne fakta sida om Sexuella sadister http://psychautopsy.weebly.com/sexually-sadistic-homicide.html Personligen gillar jag inte beteckningen, den är alldeles för mild och menlös för en mördare som är där för att ta allt och njuta av det. Det är en äcklig försköning av helvete. En hårkrullande beskrivning som inte lockar fram det bästa i att knulla döden, men som bär sin drypande smittsamhet. Det är mer en uppvisning i sadism på alla plan där inget sparas om det har betydelse för mottagaren. För till och med eftervärlden has i åtanke med den specifikt hänsynslösa in-kickingen naken. en handling som bara kan vara lekande lätt för någon som finner mening i den.
Citat:
Bevis av sexuell Bondage
Begränsningar kommer att användas på ett sätt onödigt att hålla någon fortfarande. De kan återfinnas på de övre armar, kalvar, etc. offret kommer att vara bunden i en mängd olika positioner. Om bindningarna återspeglar omsorg med ordning och symmetri också indikera bondage för sexuell tillfredsställelse, snarare än tvång. Båda handlederna kan bindas identiskt eller varje öga är täckt med en exakt mätning av vit tejp.

Ritualer, eller signaturer, tjänar till att öka det psykomentala nöjet. Signaturer är mycket individualiserad och specifik
Sammanfattningsvis kan detta viset varför teleskoplastaren fanns vid platsen men också logiken inbördes mellan fynden samt det faktum att inga tecken på strid fanns vid platsen där offret hängdes för sista gången. Det finns tecken som tyder på att livet av okänd anledning avslutades betydligt prematurt och Herrn laddat upp för att leka längre. En gissning kan vara att detta är en fullständigt bestialisk gärningsman som trotts allt är ganska oerfaren i praktiserande av detta liksom saknar praktiskt förståelse inför livets skörhet.
2016-06-01, 05:31
  #132255
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GoogleSEO
[b]Varför LH Dog tämligen omgående
-Återupplivades*
-Hängdes
-Måhända Återupplivades igen*
Så det är där du fått idéerna från om återupplivning som jag frågat om tidigare då jag tyckte det lät långsökt (medicinskt sett den gången).
Originialtext vid citering:
Citat:
Great care is taken by this offender not to kill the victim prematurely. His gratification depends on having long periods of time with each victim for continuous torture and assault, so he will take special measures to keep her conscious. He will revive the victim over and over again to prolong her suffering. The eventual cause of death is likely to be ligature or manual strangulation, hanging, or suffocation.
En sexualsadist återupplivar inte - ett fullständigt missvisande ord:
han gör offret medvetslöst och det är en jäkla skillnad. Revive har även betydelsen kvickna till, återuppta (andningen). Påminner mer om autoerotisk asfyxi. För övrigt är det exceptionellt även för sadister så det är att dra höga växlar. Sidan är konstigt skriven, inte bara namnet som du påtalade vill säga.
Exempel:
" He would suppress or strangle the victims until they lost their consciousness and then let the victim revive for a while and then strangle them again."
The Reality behind the BTK Killer: Dennis Raider av Rockefeller

"He played with his victims by strangling them until they lost consciousness and waiting until they revived."
Crimes of the Centuries av Chermak
__________________
Senast redigerad av develi 2016-06-01 kl. 05:33.
2016-06-01, 10:40
  #132256
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Så det är där du fått idéerna från om återupplivning som jag frågat om tidigare då jag tyckte det lät långsökt (medicinskt sett den gången).
Originialtext vid citering:

En sexualsadist återupplivar inte - ett fullständigt missvisande ord:
han gör offret medvetslöst och det är en jäkla skillnad. Revive har även betydelsen kvickna till, återuppta (andningen). Påminner mer om autoerotisk asfyxi. För övrigt är det exceptionellt även för sadister så det är att dra höga växlar. Sidan är konstigt skriven, inte bara namnet som du påtalade vill säga.
Exempel:
" He would suppress or strangle the victims until they lost their consciousness and then let the victim revive for a while and then strangle them again."
The Reality behind the BTK Killer: Dennis Raider av Rockefeller

"He played with his victims by strangling them until they lost consciousness and waiting until they revived."
Crimes of the Centuries av Chermak
Nej iden kom från en video, i intresseklustret, där gör man just det, tekniskt sett. Sådana scener förekommer även i videon "Min Omhuldade" vilken herr tyckt om. Som jag också påpekat så har det antagligen ingen större betydelse utifrån men är självklart ytterligheten av att ha kontrollen och att kontrollera graden av medvetenhet. Som att dölja sitt fatala misslyckande i konsten att spela gud. Då är frånfällen offrets fel och han är ju bara räddaren. Gud. Lika lite som det har något med sex att göra för en normal människa så har det med återupplivning och fruktbarhet att göra. Det är snarare drivkrafter av kontroll och skönhet inifrån honom även om det utifrån i princip totalt sätt är irrelevant på de flesta sätt. Det håller jag verkligen med om.

Jag anser att han tillhör områdets ytterligheter om det nu finns någon mittfåra och det tidiga frånfället drar ut kanterna något på flera plan. vilket också är gestaltat. Inifrån kan nog processen vara. Om objektet dött stoppar inte temat för det, det är också grunden för beskrivningen. Vissa positioner måste genomföras ändå även om objektets fjuttighet lagt lite gravitation över stämningen.

Det kommer också från gissningen att han sannolikt även bör vara helt balanserad i mitten av galenskapen när han inte har tagit hand om den ena processen livet utan överdrivet den mot döden, så överdriver han den andra återgivande processen. Det är så jag tänker. Och jag förstår om det inte ser logiskt ut, jag tycker heller inte Nerijus är logiskt ur speciellt många perspektiv. Mitt problem har väl mer varit att Nerijus måste varit helt logiskt inifrån sitt handlande och hur i helvete kan han ha varit det, att försöka hitta vad och varför. Visst från början mest just detta att jag inte fattade nått. Och tycker inte heller att förklaringen är bra, men det är den bästa jag sett. Och jag tror heller aldrig att någon kommer att hitta en riktigt förklaring som alla tycker är bra, för det är så ofattbart.

ett prematurt frånfälle parat med denna faiblessens ytterlighet är vad som kan finnas här. resten kan vara ytterligheter härutifrån emanerande. Förstår du vinkeln jag menar? Jag tror att detta är hans första utåtagerande av denna typen och han är brutalt ovan med känslan och funktionen i den verkliga världen för oss andra. Objekten är mycket mer seglivade i hand runkfasta fantasi än verkligheten. där. resten är kompensation åt bägge kanter

Jag förstår mycket väl vad du menar och har inget problem med den logiken utifrån sett. Håller med om det mesta du skriver, gillar dock inte termen sexual sadist då den i mina öron låter som en försköning av helvete. och är bara sedd i ganska hög grad sedd inifrån hans sexualitet vilken i hög grad är en asexualitet liksom skapar asexualitet. Våldtäkt är nog bara sex ur ett perspektiv maximalt i övrigt är det en antisexuell handling som äter av den sexuella sensitiviteten. Kannibalism tycker jag är mer passande då han tar allt men ratar köttet efter förrättningen. Att termen är den accepterade och använda vet både du och jag.
2016-06-01, 11:40
  #132257
Bannlyst
Social kannibalism
Som skapar göder och föder en rädsla och paranoid misstänksamhet mellan många och drabbar framförallt de som redan har sprickbildningar i den sensoriken. Då de har minnen som bekräftar en sådan världsbild. Det kanske är mer den term jag skulle använda för mig själv. Då kan äntligen mamma Nerijus häxan få blomma ut i hela sin Stardoll pjollerighet. Med all sin finpenslade dockskåps gnostisism parad med något helt annat. Precis som världsbildens tillväxt under hans tidiga uppväxt gissar jag.

Just själva smittsamheten i handlingen, att fortsätta med liket och arbeta lung behärskat och pimpa på, allt för att samtidigt njuta och förstå vilken förstämning i djupet det sedan skapar. Här har ni era jävla, med ett leende på läpparna. Även här återupplivar han sensoriken, men bara på det smittsamma sätt att många nog verkligen vill döda honom. Och det är han nog inte omedveten om. Hade fel personer dykt upp där och då kunde det nog också skett. Att stå och titta på den nyss nedslagne, och ställa den medlidsamma frågan vilken utifrån kan verka omtänksam för den som inte vet sammanhanget.
-Upplever du dig nedslagen min vän?

Slingerväxtligheten i bottennappen. Han hade nog kunna kört på bra länge till och hade nog anledningar till det, samt fortsatt med andra, nu när han lärt sig lite om praktiken. Men han anpassar sig snabbt efter läget tack vare en viss naturbegåvning vilen på ett sätt är ytterst vältränad. Omgivningen är svältfödd på det mesta, på flera sätt socialt utmärglad och den rollen hjälper han frodigt till med att underhålla. Svensken vill att de stannar inne, lite klyftor kan dock överbryggas då frugan mer ordlöst får hjälpa till att städa gratis hos andra familjer och han antagligen åtnjuter den förtjänsten.

Citat:
När ni åkte till handlaren i Källby på söndagskvällen, hur var Nerijus humör då?
Han var lugn och kände sig ganska okej.
Irina berättar att de vanligtvis brukar vara ganska ledsna till sinnet. Det är deras normala
sinnesstämning.

Men just denna dag delar Nerijus med sig av glädjen och återupplivar förhållandet med att hon får åka med till handlarn. Han verkar själv faktiskt ganska återupplivad och lite rödblossig av händelsen, händelsevis. Lite längre bort från den vardagliga tragiken. Men en sådan igel som dag efter dag suger i deras världsbild och kräver besked av andras förehavanden, vilka han naturligtvis själv inte lämnar om sina egna förehavanden, någon måste ju bossa och här har vi nog lite av Bossa Novans svarta hål. Visst väldigt grundläggande gravitativt omvandlande och återväckande fundamentala känslor av fundamentalitet.
2016-06-01, 13:32
  #132258
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GoogleSEO
Jag förstår mycket väl vad du menar och har inget problem med den logiken utifrån sett. Håller med om det mesta du skriver, gillar dock inte termen sexual sadist då den i mina öron låter som en försköning av helvete. och är bara sedd i ganska hög grad sedd inifrån hans sexualitet vilken i hög grad är en asexualitet liksom skapar asexualitet. Våldtäkt är nog bara sex ur ett perspektiv maximalt i övrigt är det en antisexuell handling som äter av den sexuella sensitiviteten. Kannibalism tycker jag är mer passande då han tar allt men ratar köttet efter förrättningen. Att termen är den accepterade och använda vet både du och jag.
..Då är vi överens om att det både är medicinskt missvisande samt ingen aktuell sakfakta kring sexualsadister. Ordet sadist/sadism är vedertaget och det är inga problem att begripa vad det innebär.
2016-06-01, 14:05
  #132259
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av develi
..Då är vi överens om att det både är medicinskt missvisande samt ingen aktuell sakfakta kring sexualsadister. Ordet sadist/sadism är vedertaget och det är inga problem att begripa vad det innebär.

Jovisst kan det vara tekniskt missvisande som gruppen som helhet, men roten till handlingen finns där och han tar bara ut den en liten bit till. Nerijus råkar dock vara bredare än gruppen och förefaller ägna sig åt lite produktutveckling inom gebitet. Därför faller hans senare handlingar ändå inte speciellt långt från grunden när han väl misslyckats med sin centrala föresats en längre session. Han kan ju inte tappa ansiktet inför döingen heller. Utan de tänkta positioneringarna fortsätter enligt ursprungsplanen. Annars måste han ju erkänna för sig själv att han inte kunde hålla kontrollen som är så viktig.

Citat:
Ursprungligen postat av arkmike
Underbart är kort. Nerijus hade inte just då räknat med att en posse/uppbådet var i hälarna på honom. Jakten tvingade honom att själv jaga mask. Allt för en kontroll som gått i stöpet.
Blame it on the Bossa Nova...
Nu gäller fängelserutiner.
Allt som återstår är det fasansfulla minnet och det tvångsmässiga onanerandet.
Nu gäller fängelserutiner med inlåsning som skydd för omgivningen som inte lär köpa tigandet.
[b]Återstår det fasansfulla minnet och det tvångsmässiga onanerandet. *sic*[ /B]
.*
2016-06-01, 14:31
  #132260
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GoogleSEO
Jovisst kan det vara tekniskt missvisande som gruppen som helhet, men roten till handlingen finns där och han tar bara ut den en liten bit till. Nerijus råkar dock vara bredare än gruppen och förefaller ägna sig åt lite produktutveckling inom gebitet. Därför faller hans senare handlingar ändå inte speciellt långt från grunden när han väl misslyckats med sin centrala föresats en längre session. Han kan ju inte tappa ansiktet inför döingen heller. Utan de tänkta positioneringarna fortsätter enligt ursprungsplanen. Annars måste han ju erkänna för sig själv att han inte kunde hålla kontrollen som är så viktig.
NB är inte mer annorlunda än nån annan sadist - det är samma lidande för offren samt att flertal (om inte övervägande) ägnar sig åt att täppa till andningsvägarna som avslutning.
Den sida du hänvisade till hade ett misslyckat fokus då den var enkelspårig, skrev i bestämd form (He will) och hade fokus på det utdragna och mer fysiska aspekter. Kunde inte se att den hade källhänvisning heller. De här avarterna kan inte beskrivas utifrån en mall och positionering är inte en regel. Gemensam nämnare är makt och kontroll som ger sexuell upphetsning.
Hur som haver - saken behöver inte överdrivas, den är nog fruktansvärd som den är och lidandet handlar inte om kronologi. Han har tyvärr inte misslyckats med nåt - hela hans fantasi/scenarie är genomfört.
__________________
Senast redigerad av develi 2016-06-01 kl. 14:36.
2016-06-01, 15:18
  #132261
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av develi
NB är inte mer annorlunda än nån annan sadist - det är samma lidande för offren samt att flertal (om inte övervägande) ägnar sig åt att täppa till andningsvägarna som avslutning.
Den sida du hänvisade till hade ett misslyckat fokus då den var enkelspårig, skrev i bestämd form (He will) och hade fokus på det utdragna och mer fysiska aspekter. Kunde inte se att den hade källhänvisning heller. De här avarterna kan inte beskrivas utifrån en mall och positionering är inte en regel. Gemensam nämnare är makt och kontroll som ger sexuell upphetsning.
Hur som haver - saken behöver inte överdrivas, den är nog fruktansvärd som den är och lidandet handlar inte om kronologi. Han har tyvärr inte misslyckats med nåt - hela hans fantasi/scenarie är genomfört.

Ok, visst. Det är bara mitt sätt att förklara spåren. Den omedelbara repningen, snabbt följd av tejpning i närheten av öppningen där eventuellt en teleskoplastare stod. Samt vidare mot mjölkrummet med en livlös person. Vilken eventuell tappade örhängen under en liggande kontroll och försök till justering av den frånvarande graden av medvetenhet. Liksom det påföljande maximala beviset utifrån tunnelsynen av maskarnas tarmband som Klickande i kabelvisningen. Följt av en plats för hängning där fup utalat skriver att det inte finns några tecken på strid där. Inte heller förefaller snarornas ingröpningar ha flyttats något nämnvärt, vilket fört mig att tro att detta skulle kunna vara ett tänkbart scenario. Naturligtvis finns det många sådana. har dock inte sett någon som förklarar kronologin i händelsen eller händelseutvecklingen såsom denna beskrivningen även om detta naturligtvis inte förklarar allt. Utan tvärtom kan ses som en bisats varom vi eventuellt kanske aldrig kan nå fullständig klarhet.

Begreppet sexuell sadist kanske också rymmer en större bredd av naturliga skäl då en hel del kan antas falla ur ramen då hela deras verktygslåda inte förevisas pga av att de är just nybörjare och dödar helt oavsiktligt innan de hunnit visa sina avsikter, just på grund av att det är så jävlar roligt och skönt. Men just det faktum att de faller ur ramen på grund av sin kompulsiva läggning och ohejdade dragning visar också sambandet.

Tiden rymmer inte någon större plats för att testa en massa positioner och lekar. Vilket jag nog tar för trolig. Att tejpning och rep skett ganska tidigt och inte förefaller ha ändrats tolkar jag som att döden inträffade mycket tidigt, eller tämligen omgående. På grund av att färdledaren inte kunde kontrollera förloppet utan stod och njöt bortom kontrollmöjligheterna. Men mycket är möjligt...

Naturligtvis hoppas jag att jag har fel, har dock inte sett en bättre kronologisk förklaring till händelsens urkund och kedja av event. Jag tror att ett skrik kan ha utlöst panik hos Nerijus som då tex satt i teleskoplastaren eller stod och omfamnade traktordäckets gungande puls, mest för att teatralt visa hur mycket han brydde sig om stämningsskapande vanvettighet. Därför är termineringen tämligen omedelbar på min karta. Det blir liksom kortaste vägen mellan de förmodade stationerna med relativa belägg i form av fynd och relativ mening.
2016-06-01, 15:40
  #132262
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GoogleSEO
Ok, visst. Det är bara mitt sätt att förklara spåren. Den omedelbara repningen, snabbt följd av tejpning i närheten av öppningen där eventuellt en teleskoplastare stod. Samt vidare mot mjölkrummet med en livlös person. Vilken eventuell tappade örhängen under en liggande kontroll och försök till justering av den frånvarande graden av medvetenhet. Liksom det påföljande maximala beviset utifrån tunnelsynen av maskarnas tarmband som Klickande i kabelvisningen. Följt av en plats för hängning där fup utalat skriver att det inte finns några tecken på strid där. Inte heller förefaller snarornas ingröpningar ha flyttats något nämnvärt, vilket fört mig att tro att detta skulle kunna vara ett tänkbart scenario. Naturligtvis finns det många sådana. har dock inte sett någon som förklarar kronologin i händelsen eller händelseutvecklingen såsom denna beskrivningen även om detta naturligtvis inte förklarar allt. Utan tvärtom kan ses som en bisats varom vi eventuellt kanske aldrig kan nå fullständig klarhet.

Begreppet sexuell sadist kanske också rymmer en större bredd av naturliga skäl då en hel del kan antas falla ur ramen då hela deras verktygslåda inte förevisas pga av att de är just nybörjare och dödar helt oavsiktligt innan de hunnit visa sina avsikter, just på grund av att det är så jävlar roligt och skönt. Men just det faktum att de faller ur ramen på grund av sin kompulsiva läggning och ohejdade dragning visar också sambandet.

Tiden rymmer inte någon större plats för att testa en massa positioner och lekar. Vilket jag nog tar för trolig. Att tejpning och rep skett ganska tidigt och inte förefaller ha ändrats tolkar jag som att döden inträffade mycket tidigt, eller tämligen omgående. På grund av att färdledaren inte kunde kontrollera förloppet utan stod och njöt bortom kontrollmöjligheterna. Men mycket är möjligt...

Naturligtvis hoppas jag att jag har fel, har dock inte sett en bättre kronologisk förklaring till händelsens urkund och kedja av event. Jag tror att ett skrik kan ha utlöst panik hos Nerijus som då tex satt i teleskoplastaren eller stod och omfamnade traktordäckets gungande puls, mest för att teatralt visa hur mycket han brydde sig om stämningsskapande vanvettighet. Därför är termineringen tämligen omedelbar på min karta. Det blir liksom kortaste vägen mellan de förmodade stationerna med relativa belägg i form av fynd och relativ mening.

Nej, jag är av uppfattningen att NB genomförde detta i snabb takt helt enligt hans plan för att genomföra sin fantasi. Fokus hela tiden. Utan någon finess alls.

Lura Lisa över vägen, attack och in i ladan, snara runt halsen (mindre motstånd), tejpning, upphängning, blotta kön ... Klart.

Teleskoplastaren har jag aldrig tyckt trolig.
2016-06-01, 15:41
  #132263
Medlem
arkmikes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Ja, nu är han väl i sitt esse så sett äcklet. Borde finnas minnesförlusttabletter att dela ut i vissa fall..
Riskbedömningen är kanske klar innan midsommar? 3 maj stod det att han skulle föras dit under veckan.
Det känns bra då när han väl är inlämnad till förvaring (objektifierad form med flit) för då kan deporteringsplanering börja.

Jag gissar dom också observerar hans beteende socialt med signifikanta som också är i utredningsfas. Han har musselbeteende som paradroll som inkluderar ett passivt-aggressivt inslag. Vissa medfångar kommer nog att söka triggers.
2016-06-01, 15:46
  #132264
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Nej, jag är av uppfattningen att NB genomförde detta i snabb takt helt enligt hans plan för att genomföra sin fantasi. Fokus hela tiden. Utan någon finess alls.
Lura Lisa över vägen, attack och in i ladan, snara runt halsen (mindre motstånd), tejpning, upphängning, blotta kön ... Klart.
Teleskoplastaren har jag aldrig tyckt trolig.
Metodiskt. Personligen tror jag NB hamnar nära Rader.
Hela hans ändamål handlar om hans fantasier. Rader arbetar metodiskt även om (som han säger själv) verkligheten aldrig överträffar dagdrömmen och fantasin. I fantasin är nämligen tillvaron perfekt. Offren krånglar..
Han ägnade sig åt "trolling" dvs körde runt i bilen och patrullerade. Han kom i kontakt med offren via en bedräglig kontakt och spelade ett rollspel från första minuten. Han låtsas vara på flykt och vill ha mat och en flyktbil, han kallpratar med offren för att få vissa av dem lugna och tro att han strax ska ge sig iväg. Han pysslar och ger ett offer vatten då hon mår illa, Josies pappa får en kudde..
Alla ses som objekt i ett manus och han kallar dem för projekt.
Josie var en av de ultimata offren som han tog ner i källaren och "hängde" (hon stod på tå) partiellt naken och han onanerade till åsynen. Han beskriver att det är själva bindandet och repen som är det primära (han använder även tejp). Han är kall och metodisk både under morden och när han berättar. Han genomför aldrig nåt mer än onani i samband med morden.
Citat:
WALLER: What did you do then?
RADER: I took her to the basement and eventually hung her.
WALLER: You hung her in the basement?
RADER: Yes, sir.
WALLER: Did you do anything else at that time?
RADER: Yes, I had some sexual fantasies. That was after she was hung.
http://edition.cnn.com/2005/LAW/06/27/rader.transcript/
Han onanerar således till åsynen av flickan, sen plockar han ihop, tar en klocka (troligen souvenir) och drar.
Rader beskriver det centrala i hans agerande - bindande och kontroll. I hans fantasier fanns en "tortyrkammare" - kanske NBs motsvarighet gällande mjölkrummet? Who knows..
Citat:
Rader: You have to have the control, which is the bonding. That’s been a big thing with me. My sexual fantasy is ... if I’m going to kill a victim or do something to the victim, is having them bound and tied. In my dreams, I had what they called torture chambers. And to relieve your sexual fantasies you have to go to the kill.
Rader såg offren som objekt. Det var inte själva personen han var ute efter:
Citat:
On how he saw his victims as objects
Rader: I don’t think it was actually the person that I was after, I think it was the dream. I know that’s not really nice to say about a person, but they were basically an object. They were just an object. That’s all they were. I had more satisfaction building up to it and afterwards than I did the actual killing of the person.
http://www.nbcnews.com/id/8917644/ns/dateline_nbc/t/secret-confessions-btk/#.V07fb_mLTIU
Rader hade försökt innan att agera ut sina sexuella fantasier via prostituerade. Sen återkom känsla likt ett tvång han inte kunde motstå efter några år och han börjar aktivt planera:
Citat:
In his early 30s, he claims, he tried bondage on prostitutes. Some refused to see him again "because I was too scary."

At age 32 to 34, "I was getting the feeling again and it was bad this time."
He talked about reading detective magazines and paperbacks.
Then he listed several serial killers.

"They all got caught except the Ripper, could I become a Killer and not get caught?"
http://www.kansas.com/news/special-reports/btk/article1003753.html
__________________
Senast redigerad av develi 2016-06-01 kl. 15:53.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in