Några reflektioner angående SD:s motion, från den 4.e april i år, om att de inte tänker rösta för värdlandsavtalet.
Först och främst så är motionen, från den 4:e april ett svar på en 178 sidor lång proposition från regeringen, publicerad den 17:e mars 2016, inför omröstning som ägde rum igår.
http://www.regeringen.se/globalassets/regeringen/dokument/forsvarsdepartementet/prop.-och-lagradsremisser/prop-1516_152_samforstandsavtal-om-vardlandsstod.pdf Kollar man in SD:s motion från den 4:e april så är det ett 3 sidor stort dokument, varav 2 sidor har text och den tredje sidan har namnunderskrifterna på dem som signerat motionen.
https://data.riksdagen.se/fil/D6EE3727-F536-4D7C-86F7-699D072F56C0
Första punkten de tar upp säger att regering bör avslå regeringens 178 sidor långa proposition.
1.Riksdagen avslår proposition 2015/16:152 Samförståndsavtal om värdlandsstöd.
Sedan är det tre ytterligare punkter
2.Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att samförståndsavtalet om värdlandsstöd bör sägas upp och tillkännager detta för regeringen.
3.Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att värdlandsavtalet enbart ska kunna
aktiveras genom beslut av riksdagen och inte av regeringen och tillkännager detta för regeringen.
4.Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att tillsätta en förutsättningslös, bred och djuplodande utredning om samtliga konsekvenser av värdlandsavtalet för Sveriges militära alliansfrihet och tillkännager detta för regeringen.
Sen kommer själva motionen:
Motivering
Den svenska militära alliansfriheten har tjänat landet väl sedan den rådande utrikespolitiska linjen infördes 1814. Det är viktigt att bidra till avspänning i det militärt strategiska område där Sverige befinner sig. Vad gäller värdlandsavtalet saknas en grundläggande utredning och analys om avtalets
egentliga betydelse för Sveriges fortsatta militära alliansfrihet. Den svenska traditionen är att förankra
alla tyngre säkerhetspolitiska ställningstaganden i riksdagen. Möjligheten att basera utländsk trupp
på svensk mark är ett sådant ställningstagande och borde därför underställas riksdagen för beslut.
Sverigedemokraterna vill därför att propositionen i första hand ska avslås i sin helhet och avtalet sägas upp. I andra hand, i det fall avslaget inte vinner gehör i riksdagen, anser vi att verksamhet inom ramen för värdlandsstödsavtalet endast ska kunna aktiveras av ett beslut i riksdagen.
Säkerhetspolitiska risker är inte tillräckligt utredda. I propositionen framgår att det från olika sammanslutningar och privatpersoner framkommit kritik emot att det saknas en djupgående analys och utvärdering av de säkerhetspolitiska konsekvenserna och hur avtalet förhåller sig till Sveriges
militära alliansfrihet. Vi ställer oss starkt kritiska till att en sådan analys och utvärdering inte
gjordes innan avtalet undertecknades. Till exempel skulle Atlantpakten kunna sätta upp en militärbas
i Sverige enligt förutbestämda rutiner, något som andra skulle kunna räkna med i sina krigsplanläggningar. Konsekvenserna av detta är inte tillräckligt utrett och Sverige skulle därmed kunna riskera att bli måltavla i händelse av konflikt, samtidigt som vi inte har den
försvarsförmåga som krävs för att hantera en sådan situation.
Sverigedemokraternas uppfattning är att Sverige bör rusta upp försvaret och gå i försvarsförbund med Finland. Vare sig ett försvarsförbund med Finland eller ett värdlandsavtal bör dock ingås innan de fulla konsekvenserna av ett sådant beslut är tillräckligt utredda. Riksdagens godkännande Varje gång svensk trupp ska föras utomlands för insatser krävs riksdagens godkännande. Detta är en bestämmelse med stor betydelse. Lika viktig som det faktum att Per-Albin Hansson bildade samlingsregering när det andra världskriget bröt ut. Värdlandsavtalets tecknande föregicks inte, trots dess betydelse, av någon bred debatt. Orsaken till detta ligger hos förra regeringen som aldrig förde frågan dit den hörde till riksdagen. Vi ställer oss också kritiska till att det är regeringen eller dess ombud och inte ett beslut i riksdagen som kan aktivera avtalet. Vi vill därför tillkännage för regeringen att verksamhet inom ramen för avtalet, om det trots allt ratificeras, endast ska kunna påbörjas efter ett beslut i riksdagen.
Jag tycker det mest verkar handla om att de inte vill att det är regeringen som ska kunna bestämma om NATO operationer i Sverige, utan att det istället ska vara ett beslut som fattas av riksdagen. Jag menar deras fyra punkter låter bra, utifrån att man som läsare har antagit att de är kritiska till värdlandsavtalet, men backas inte sen riktigt upp i texten. Man kan kan väl inte kritisera en 178 sidor lång text med två meningar som säger att nått i still med att vi vill ha en ny utredningen för att det inte var någon riktig debatt, och sen inte formulera några fler argument?