Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2016-05-23, 07:53
  #181
Medlem
dark horses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Xer0
Det är ju om man vill återuppbygga sovietunionen och får för sig att invadera baltstaterna, då kan det finnas anledning att även invadera Gotland, och det vore i princip riskfritt att göra det idag.
Men det skiter väl ni som bor i nån liten håla uppe i norrland i?
Personligen tror jag Putin är en ny Hitler, han vill bygga upp det forna riket igen.
Det skulle vara riskfritt för Ryssland att marschera in militärt i "Västeuropa"? Skulle inte tro det, långt innan de hunnit till Gotland hade vk3 varit ett faktum.

Citat:
Ursprungligen postat av OliverCromwell
Även om ni är för NATO.
Tycker ni inte att det är lite konstigt att det knappast ens förts någon som helst offentlig debatt i Värdlandsavtalet? Vad det innebär? Vilka konsekvenser det blir för vårt land? Vilka risker som finns?
Är inte folket mogna nog att få ta del av fakta, väga alla pros mot alla cons mot varandra och komma fram till en vettig slutsats?
Varför denna förmynderi?
Bara det borde ha väckt ett stort frågetecken bland alla NATO-anhängare, som åtminstone säger sig vara "demokratiskt sinnade".
Inte på minsta sätt, i stort sett hela det svenska etablissemanget är för och då blir det ingen debatt. Det är bara att se hur t.ex. SVT och TV4 svartmålar ryssen. Vad samlade en anti-Nato demonstration häromdagen, ett par hundra och två fd topp-sossar som varit fd i flera decennier nu.

Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
Japp, dessutom måste frågan dras i konstitutionsutskottet, och kanske i lagrådet. Kommer man fram till att värdlandsavtalet inte inskränker medborgerliga fri och rättigheter, så går det igenom i alla fortare än om ett år. Och hur avtalet skulle kunna innebära inskränkningar i de medborgerliga fri och rättigheterna övergår faktiskt mitt förstånd.
Det handlar om i fall Nato-avtalet kräver grundlagsändring.
Citera
2016-05-23, 08:02
  #182
Medlem
OliverCromwells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrStreamer
Finns argument mot och det finns argeument för.
För SDs del rent opinionsmässigt så tror jag de förlorar i polularitet och därmed anhängare om de röstar med V mot Nato.
(Promillegruppen med "nationalister" och hatiska SDUare behöver man inte bry sig om).

Att SD står upp för något hand i hand med kommunister är bara asvkyvärt.

Sen tror jag att Nato + Trump (om han vinner) kan vara till vår fördel.

FYI: Trump vill dra USA ur NATO. Och får han som han vill, kommer USA att skära ner rejält i sina militära och finansiella satsningar på NATO i alla fall.
Citera
2016-05-23, 08:03
  #183
Medlem
OliverCromwells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hellobbq
Fy fan för vissa av er, där ni har skrikit er hesa över att partierna sitter i sandlådan och inte velat samarbeta med SD
Och nu har ni plötsligt bytt sida och tycker att SD inte ska samarbeta med "kommunisterna" "putin älskare" "vpk", för att dom tyckte lika i en fråga.
Ni låter exakt likadant som PK-eliten gjorde för några år sedan.

Du menar väl förra veckan!
Citera
2016-05-23, 08:05
  #184
Medlem
VitMan40Pluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PK-befriad
Ja ni som uppskattar detta kan ju fortsätta rösta för den härliga "värdegrunden":

Your country on jews
http://incogman.net/wp-content/uploads/2014/12/YOUR-COUNTRY-ON-JEWS-2.jpg

Demokrati är det näst sämsta som finns.
Diktatur det näst bästa.
Citera
2016-05-23, 08:05
  #185
Medlem
OliverCromwells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dark horse
Inte på minsta sätt, i stort sett hela det svenska etablissemanget är för och då blir det ingen debatt. Det är bara att se hur t.ex. SVT och TV4 svartmålar ryssen. Vad samlade en anti-Nato demonstration häromdagen, ett par hundra och två fd topp-sossar som varit fd i flera decennier nu.

Ja, jag vet. Min fråga var riktad till alla die-hard NATO-anhängare här på FlashBack.
Citera
2016-05-23, 08:05
  #186
Medlem
Lidltyrannens avatar
Socialdemokraterna vill alltså vara med i Nato?
Citera
2016-05-23, 08:08
  #187
Medlem
PK-befriads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VitMan40Plus
Demokrati är det näst sämsta som finns.
Diktatur det näst bästa.
Och "demokrati", det vill säga folkstyre, är alltså att skänka bort folkets makt till internationella intresseorgan som EU, NATO, FN, IMF, Goldman Sachs mfl? Dra den om rödluvan också.
__________________
Senast redigerad av PK-befriad 2016-05-23 kl. 08:16.
Citera
2016-05-23, 08:08
  #188
Medlem
VitMan40Pluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av dark horse
Det skulle vara riskfritt för Ryssland att marschera in militärt i "Västeuropa"? Skulle inte tro det, långt innan de hunnit till Gotland hade vk3 varit ett faktum.
.
WWIII är ett faktum när Putin försöker invadera ett Nato land. Om Gotland skulle invaderas skulle Nato och Eus reaktioner bli ungefär som när Ukraina blev invaderade.
Citera
2016-05-23, 08:09
  #189
Medlem
OliverCromwells avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lidltyrannen
Socialdemokraterna vill alltså vara med i Nato?

Alltså, vad är det med folk som inte hänger med i svängarna.

En del här är förvånade över att SD är emot NATO, trots att de alltid varit anti-NATO.

Och nu finns det de som är förvånade för att SAP är för NATO, när de har varit för NATO sedan slutet av Kalla Kriget.

Hur kan det vara så många som inte hänger med i svängarna? Hur kan ni inte känna till partiernas ställningar i den typen av viktiga utrikespolitiska frågor?
Citera
2016-05-23, 08:13
  #190
Bannlyst
hatar vänstern helhjärtat, men jag respekterar dom för deras ståndpunkt ang. nato.
Citera
2016-05-23, 08:13
  #191
Medlem
VitMan40Pluss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lidltyrannen
Socialdemokraterna vill alltså vara med i Nato?
Precis som det en gång var med EU, förra årets flyktingströmmarna och nu Sovjetunionen 2.0 så har verkligheten kommit ifatt och det blivit dags för real politik.
Citera
2016-05-23, 08:14
  #192
Medlem
xertions avatar
I slutet av 1800-talet ingick Frankrike och Ryssland i Franco-Russia alliansen som innebar att om ena landet hamnade i en konflikt med Tyskland så förband sig det andra landet att slå till bakifrån med all kraft möjlig, och på det sättet tvinga in Tyskland i ett två-fronts-krig.

Detta gjorde att när Ryssland mobiliserade mot Austrian-Hungarian imperiet 1914, och Tyskland tog sin allierade i försvar, så innebar det att Tyskland var absolut tvunget att invadera Frankrike och neutralisera landet på 6 veckor i stil med vad de gjorde 40 år senare 1870, även fast att Frankrike inte alls var involverad i konflikten i Serbien, så att Tyskland kunde fokusera sin arme på östfronten utan att ha Frankrike i ryggen.

Jag ser absolut likheter med starten av det första världskriget med de allianser som vi ser västvärlden efterfråga i dagsläget. Att Sverige skulle ingå i Nato är inget som skulle göra världen, eller Sverige säkrare. Det skulle istället göra en eventuell konflikt mellan två parter (exempelvis Nato landet Turkiet och Ryssland) mycket större än den begränsade konflikt som den annars skulle kunna stanna vid.

För att fortsätta med likheter med det första världskriget så borde istället Sverige söka inspiration i det neutralitetsavtal som Belgien hade vid tidpunkten.

Neutralitetsavtalet innebar att Belgien skulle stanna neutral i alla konflikter mellan Britterna, fransmännen och tyskarna, och om någon av de tre parterna skulle gå in på belgiskt territorium så skulle de andra två parterna ta landet i försvar.

Detta fick den tyska Keisern att tänka till både två och tre gånger innan han bestämde sig för planen att invadera Frankrike via Belgien, det drog in Engelsmännen och i stort sett även amerikanarna (efter brännande av Louvein) samt så räddade det i stort sett Frankrike från att förlora kriget under den första månaden.

För Sveriges del skulle man kunna förhandla ett neutralitetsavtal mellan Nato och Ryssland.

Nato är nog mindre intresserade av det, men Ryssland skulle nog kunna erbjuda mycket för ett sådant avtal. Kanske skulle Sverige kunna få tillgång till ett par S-400 system för att kunna försvara vårt luftrum och neutralitet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in