Citat:
Ursprungligen postat av
develi
Ja, jag börjar undra vad han såg i de där ögonen med tanke på att det är ett fenomen som beskrivs...
Gällande motiv, Modus, mordets karaktär, personligt beteende/reaktioner/psykiska faktorer så saknar givetvis pusslet bitar av blå himmel (gillade den metaforen

) då gärningsman tiger - men visst går det att titta på många olika delar och se att de har snardrag och sammanfaller här och där. Intressant så sett att det kan ses i forskning och vetenskap om det så är predatorbeteende, instrumentellt, vissa psykopatiska drag etc. etc.
Om det nu sitter en så stor mängd med antisociala störningar i fängelserna så undrar jag osökt om förhörstekniken möter upp behovet då de är exceptionellt speciella. FBI har som sagt specialutbildade för att möta dem på deras nivå, det beskrivs även då det genomförs intervjuer för forskning/studier.
Sverige sägs ligga långt fram gällande förhörsteknik, Psykologiprofessor Pär Anders Granhag et al. forskar kring ämnet för att utröna om lögner - men hur funkar det sen då hemma på vår gata i stan?
Jag har försökt att leta efter en källa på hur man förhör en psykopat ( i Sverige) men inte hittat nåt särskilt. Från någon dokumentär minns jag iaf att det fungerar att beundra psykopatens tillvägagångssätt, få hen att känna sig viktig och bäst. Förhörsledaren ska kännas lite korkad och se upp till den han förhör. Psykopaten kan då i vissa fall inte låta bli att börja berätta, skryta om hur smart han var när han begick brottet, och att det var ren otur och inte polisens förtjänst att han åkte dit.
Kollade också lite på hur man kan avgöra om någon ljuger:
Nu finns nya kunskaper om hur lögnare beter sig. Kunskap som advokater behöver. Inte minst med tanke på att många som arbetar inom rättsväsendet är dåliga på att avslöja vittnen som ljuger.
–
När lögnen handlar om något som är förkastligt, för att det bryter mot lagen eller allmän moral, blir det viktigt för lögnaren att inte avslöjas. Oron över detta gör att han beter sig annorlunda än om han talat sanning, säger Bella DePaulo, psykologiprofessor från Virginia i USA.
Hon har sammanställt 120 undersökningar om hur lögnare beter sig. Det är den mest omfattande studie som gjorts i ämnet och de nya rönen presenterades på symposiet. Totalt har DePaulo studerat 158 olika tecken som normalt kopplas till lögn. Ett 20-tal av dem förekommer så ofta hos lögnare att sambandet är statistiskt säkerställt (se faktauppställning nedan). En stor del av lögnbeteendet är icke-verbalt. Den ökade anspänningen ageras ut i kroppsspråk eller i rösten. Lögnare får ofta ett förhöjt tonläge, rösten blir ljusare samt låter mer spänd och får en mer opersonlig, oengagerad klang. Dessutom har lögnare svårt för att hålla fötter och ben stilla, samt lyfter upp hakan.
Beteenden som har samband med lögn:
• spänd röst
• ljusare röstläge
• oengagerad röst
• rastlösa fot- och benrörelser
• lyfter på hakan
• pupillerna förstoras
• talar korthugget utan detaljer
• motsägelsefulla, ologiska berättelser
• mer opersonliga i sitt framträdande
• repeterar ord och fraser i onödan
• få spontana korrigeringar av berättelsen
• ovilja att medge glömska
• brist på samarbetsvilja
• allmänt nervösa
https://www.advokatsamfundet.se/Advokaten/Tidningsnummer/2003/Nr-4-2003-Argang-69/Sa-avslojas-en-lognare/