2016-04-18, 19:26
  #1741
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Feodor
Denna artikel kan vara värd att uppmärksamma en dag som denna.

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article20992675.ab

När i stort sett samma uppgifter som nu fått Kaplan att avgå cirkulerade på forum och i sociala medier så svarade Aftonbladet med ett Idol-porträtt av Kaplan.
Psykiskt påfrestande att se islamisten Kaplan i en "hednisk" midsommarkrans på huvudet... Samtidigt som vi vet att han umgås i extrem-islamiska kretsar. Det får han väl fortsätta med, men inte på skattebetalarnas bekostnad, och inte som minister.
Citera
2016-04-18, 19:30
  #1742
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Snubchurp
Hur mycket tror ni detta kommer påverka S i oppinionsundersökningarna? Snart under 20 % ?
Mycket negativt. Nästan alla partiledare dömer ut Löfvens tal ang Kaplans avgång som "svagt, undvikande", "icke förtroendeingivande" etc. Hans stöd bland folket måste rimligtvis dala ännu mer nu, efter att han tvingas sparka ut en ISLAMIST ur regeringen...

Det bådar inte gott inför den röd-gröna framtiden.
Citera
2016-04-18, 19:32
  #1743
Medlem
Sunimods avatar
Efter ytterligare en sådan här skandal, hur ska man kunna lita på en regering som inte är överens om sådant här?

Visst kan alla missa vid rekryteringen men sedan måste man åtgärda utan gnäll.
Citera
2016-04-18, 19:33
  #1744
Medlem
RudyardKiplings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrStreamer
Federico Moreno, Expressen i en "krönika" där han också tar upp Björn Söder :

Va menar karln?
Det är ju precis tvärtom att det de som inkvoteras inte är svenskar.
Hela textmassan dryper av HAT till de vita svenskarna som gjorde detta land til ett av de bästa i världen. Vilken vidrig skit. Hur kan folk fortsätta att köpa blaskan när det finns skribenter som pissar dom rätt i ansiktet?

Och ge fan i att kalla mig för svenne din jävla skithög!

http://unvis.it/http%3A%2F%2Fwww.expressen.se%2Fkvp%2Fkronikorer%2 Ffederico-moreno%2Fkaplan-har-avgatt--nu-borde-sod er-sta-pa-tur%2F


Jaja, det är bara ytterligare en som kommer få lägga benen på ryggen och hoppas han kommer undan. Tids nog tar bensinen slut och verkligheten kommer ikapp. Det är först i framtiden vi vet hur avgörande eller betydelselös dagens händelse var. Jag tycker det förefaller vara åtskilliga som ändrat både tonläge och ståndpunkt senaste dagarna/veckorna/månaderna.

Kanske är "sparka islamistdjäfeln åt helvete" startskottet på en mer sansad hållning i I&I-frågan.
Citera
2016-04-18, 19:35
  #1745
Medlem
AA_Swedens avatar
Jag tror att vissa inom mp+s kommer att bli lite mer försiktiga med sin framtoning och att redovisa sina åsikter. T ex kan de ju ta lärdom av följande lysande exempel på fullständig och total anonymitet och osynlighet (vilka är dessa?):
Kristina Persson
Per Bolund
Ardalan Shekarabi
Anna Johansson
Sven-Erik Bucht
Annika Strandhäll
Gabriel Wikström
Helene Hellmark Knutsson
Aida Hadzialic
Isabella Lövin
Citera
2016-04-18, 19:36
  #1746
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vimur
Med risk för att verka självgod inser jag att mitt inlägg i februari antagligen bidrog till Kaplans avgång.
(FB) Aydin Sevigin åtalad för förberedelse till terrorbrott - ville tillverka bomb

Ur ett större perspektiv är det ju en seger för Flashback som motvikt till MSM. Allt det där grävandet gav till slut resultat och har vi tur leder det här till en hårdare granskning av islamister generellt. Då finns ett helt uppslagsverk i islamisttråden producerat av mina eminenta medskribenter.
(FB) Islamisters politiska avancemang i Sverige ("Slöjmisshandeln" i Farsta verkar falsk)

Oavsett känns det helt otroligt bra. One down!
Stort grattis, det gjorde du bra Du är en kunnig och klok person och dina inlägg är alltid intressanta att läsa. Så keep up your good work!
Citera
2016-04-18, 19:38
  #1747
Medlem
another-devils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av zio86
Är någon mer som tror att avskedandet av Kaplan kommer resultera i att ett muslimsk parti kommer skapas relativt snart? Tror Kaplan kommer vara en av initiativtagarna faktiskt.

Det beror på hur bokstavstrogen Mehmet är Koranen och haditherna, det är eg inte ok för en bokstavstrogen muslim att delta i demokratiska val, det är en synd. Men om man tänjer lite på begreppen kan man kanske intala sig att ändamålet helgar medlen.
Citera
2016-04-18, 19:43
  #1748
Medlem
another-devils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vimur
Absolut, förhållandena skiljer sig åt markant. Jag menar inte att Kaplans avgång kommer att leda till terrordåd utan undrar mer hur det kommer att prägla den islamistiska rörelsen om fristaden inte blir lika mysig längre. Jag har inga svar på det eftersom det är en ny utveckling som saknar motstycke i svensk historia.

-bra jobbat! En research som skulle gjort de flesta forskare avundsjuka.
Citera
2016-04-18, 19:45
  #1749
Medlem
RudyardKiplings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av honungsgravling
Hm, Kaplan vänsterextrem tokliberal då det gäller Sverige, det svenska folket och svensk politik.

Men högerextrem etno-nationalist då det gäller Turkiet, det turkiska folket och turkisk politik.

Jag är så jätteförvånad.

Eller inte.

Det här är Mellanöstern-mentaliteten i ett nötskal. De är hysteriska "anti-rasister" då det gäller alla andra utom det egna folket, den egna klanen eller den egna gruppen.

Jag håller med dig i varje stavelse!

Kaplan kom hit när han var ett år gammal. Är han svensk? Känner han sig som svensk? Varför då så starka kopplingar till Turkiet? Varför så starka kopplingar till islam? Varför så starka kopplingar till nationella rörelsen i Turkiet? Varför som svensk bostadsminister och IT-minister så engagerad i Turkiet? Bortsett från utrikes och statsministern, finns det andra ministrar som å yrkets vägnar besökt ett annat enskilt land så frekvent som Kaplan besökt Turkiet?
Citera
2016-04-18, 19:45
  #1750
Medlem
Cannabisministerns avatar
Skadeglädjen hos vissa verkar vara mycket stor efter att Kaplan tvingats avgå. Det verkar bara vara språkrören inom MP som fortfarande tycker att han är en hyvens kille.

Citat:
Kaplan var ett fiasko som bostadsminister

Mehmet Kaplan tvingades avgå på grund av sin skumma kontakter. Men hans usla hantering av bostadspolitiken är en nästan lika stor skandal.

Kaplans agerande – eller snarare brist på agerande – var extra anmärkningsvärt med tanke på att Miljöpartiets uttalade mål är att förändra systemen i syfte att Sverige ska kunna ta emot ännu fler flyktingar. Det är lite symptomatiskt att mandatperiodens hittills mest betydelsefulla bostadspolitiska beslut fattades helt utan Kaplans medverkan. Tvånget på kommunerna att ta emot flyktingar gör att lokalpolitiker nu köper in dyra modulhus i panik. Kaplan, det första statsrådet med titeln "stadsbyggnadsminister", kunde bara se på när de första nödbostäderna i Sverige sedan 1930-talet började monteras.

http://www.expressen.se/ledare/patrik-kronqvist/kaplan-var-ett-fiasko-som-bostadsminister/
Citera
2016-04-18, 19:47
  #1751
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av another-devil
Det beror på hur bokstavstrogen Mehmet är Koranen och haditherna, det är eg inte ok för en bokstavstrogen muslim att delta i demokratiska val, det är en synd. Men om man tänjer lite på begreppen kan man kanske intala sig att ändamålet helgar medlen.

Vi kan nog ta och lägga ner tanken på något islamistparti av storlek att räkna med. Det finns helt enkelt inte så många fantastiska muslimer eller islamister i landet, de som finns är inte heller en homogen grupp. Snabb överslagsräkning säger att de troligtvis skulle de bli mindre än FI som det ser ut idag.

Även om tanken är hemsk är den troligen inte överdrivet realistisk. Men visst de kanske skulle kunna knippa några kommunmandat i någon av no-go-zonerna men det är å andra sidan inte direkt statsmakt.
Citera
2016-04-18, 19:50
  #1752
Medlem
vigillarfittas avatar
Det ligger givetvis något större bakom att Kaplan fick kicken.
Antagligen har SÄPO eller FRA fångat upp nåt intressant om Medhat.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in