Citat:
Ursprungligen postat av
HusvagnSvensson
Vidare diskussioner om modereringen får vi som vanligt ta på annat sätt, antingen här
(FB) Flashback eller i PM med valfri mod.
Vad gäller utpekande av någon så är det fortfarande så att ingen uppfödare pekas ut som skyldig till något i tråden, inte ens indirekt. Det bästa vore om tidningarna direkt skrev om vem som misstänks, annars blir följden att alla uppfödare som kan vara tänkbara inte utesluts som skyldiga.
Det må vara hur olyckligt som helst, men det löses knappast av censur av namn på Flashback.
Så om någon vet vem den aktuelle uppfödaren är så kan man med fördel skriva det.
Det var ingen diskussion om modereringen, det var ett personligt påpekande att du borde ha bättre förståelse för upprördheten hos någon som drabbats av någonting som det uttryckligen står på regelsidan att användare ska vara försiktiga med. Du vet väl för fan vad moderering är, och jag har inte kommenterat någon moderering. Hur länge har du varit mod, 5 år eller något? Bättre kan du.
Det löses av den självcensur som Flashback rekommenderar, eftersom den här tråden inte skulle dyka upp vid en sökning på Google på någon av föreståndarnas namn. Länk:
https://www.flashback.org/regler (står under "viktigt att veta", rekommenderad läsning om du lyckats missa det)
Jag håller inte med dig om att vi borde hänga ut misstänkta brottslingar i tidningarna, tror du att det skulle slås upp lika stort när de avfärdas som misstänkta isf? Tror du att alla som läser uthängningen också följer upp exakt hur det går med utredningen och om det leder till åtal och dom? Svara inte ens, det är off topic.
Det illustreras ganska väl av den här tråden där det uppenbarligen inte har funnits något vidare intresse att följa upp hur det har gått. Det finns några utpekade som
eventuellt kan vara av intresse, och om du nu är intresserad kan du ju försöka gräva lite i det själv istället för att vara arrogant mot den som ofrivilligt sammankopplats i sökmotorerna med den här tråden.