Citat:
Ursprungligen postat av
Doktor Pork
Ny poll från Wisconsin. Ser ju ut att vara goda nyheter för Trump. Kan inte komma in på källan men texten är ju återrapporterad på flera ställen:
https://twitter.com/HowardKurtz/status/717058440942628864?ref_src=twsrc%5Etfw
Precis som jag sa till Bernad_law när han dansade segerdans över en enstaka poll som stack ut åt andra hållet, så ska man inte heller här ta fasta på en enstaka avvikande poll. Men den generella trenden är ändå tydligt neråt för Cruz, på bara några dar. Från någonting som såg ut som en självklar seger till någonting som börjar se ganska jämnt ut igen.
Trump håller totalt 10 rallies i WI sen i tisdags. Totalt engagerar han uppåt 200.000 människor med detta (inklusive de som står utanför och inte kan komma in, men som lyssnar via högtalare). Här engagerar han mängder med folk att gå och rösta, och i USA är det t.o.m. viktigare att
engagera folk att gå och rösta än det är att vinna folks sympatier som sådant. Och 200.000 är över hälften av rösterna som han lär behöva, så det här har stor effekt: kanske just det som lett till förändringen i de senaste polls. Och i en stat som har open primery och dessutom accepterar sen registrering till sista dan, spelar detta en oerhörd roll.
Så nu är det Trump som har momentum igen. Speciellt som Daily Mail har väckt nytt liv i the Cruz Sex Scandal. Ytterligare en fördel för Trump är att K-sick bromsar Cruz. Så målet att vinna WI är inte så långt borta. Och om inte Cruz vinner WI så dröjer det länge innan han kan vinna nått igen.