Resultat: Vem skulle du rösta på i amerikanska valet?
Trump
67,56%
1179 röster
Clinton
15,70%
274 röster
Johnson
3,04%
53 röster
Stein
3,15%
55 röster
Annan
10,54%
184 röster
2016-03-29, 21:55
  #9937
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
Tack!

Trump dog för mig under Aipac-talet. Han återuppstod i söndags.

Mest av allt är jag nog anti-anti-Trump nu. Men anti-anti kan ganska lätt bli pro igen. Vi får se.

Det är svårt att inte gilla Trump. Men skall sanningen fram, så är detta skådespeleri vi ser på högsta nivå. Trump är marionett till mäktigare krafter. Han är bara bättre på att sälja in sig hos oss skeptiker. Vi har gått på minan helt enkelt, nästan.
2016-03-29, 21:57
  #9938
Medlem
Lagerthas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av checkthisout.
Han har en liten chans. Mest på grund av att USAs befolkning ändrades kraftigt efter 1965 så att icke-vita numera har en mycket större inflytande i val. De allra flesta latinos, svarta och judar kommer att rösta mot honom. Dessutom är en stor del av kvinnorna mot Trump.

Pat Buchanan verkar tro att han har en bra chans om han fokuserar på att vinna röster i industristater som drabbades hårt av globaliseringen.


http://www.vdare.com/articles/trump-isnt-the-suicide-of-the-gop-hes-its-rebirth-and-he-can-beat-hillary-in-the-general

Är dessa amerikaner som du känner och tycker att han kan vinna för eller emot Trump?

De tycker att han är på gränsen men är ändå för Trump. Verkar inte vara lika noga med PK i USA som här.
2016-03-29, 21:58
  #9939
Medlem
VitruvianskeMannens avatar
Man kan tycka vad man vill om Trump, men alla måste nog hålla med om att råttan Michelle Fields har kommit med den löjligaste anklagelsen i mannaminne.

Vad man ser är en folkström, där Secret Service försöker hålla skydd runt huvudobjektet Donald Trump. Man ska ha klart för sig att han har ett väldigt hot och troligtvis är USA's mest utsatta person och mest skyddade.

Då tränger sig råttan fram ända till Trump och petar på honom flera gånger varvid han tvingas rycka undan armen. En ur Trumps stab föser då undan råttan. För detta är nu alltså personen i Trumps stab anklagad för misshandel! Det är så löjligt så man knappt vet vad..

Man ska tänka på att om Michelle Fields hade trängt sig fram till Obama på detta sätt så skulle hon vara glad om hon inte hade haft en skur av Secret Service-kulor i skallen. Så nervösa är vakterna och så ser skyddet ut runt USA's mest framträdande personer/politiker.
2016-03-29, 22:01
  #9940
Medlem
Lagerthas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SmokeyNegroni
Lite kul att du nu vänder dig tillbaka till "nordkoreanerna" för att få bekräftelse på sanningsvärdet i detta. Du borde ju ha nöjt dig med svaret från amerikanerna, eller hur?

Visst är Trump underhållande, visst beter han sig ibland som en pajas, men han är också den ende i racet som är helt seriös, riktigt mänsklig och helt äkta. Och med sina "pajaskonster" har han redan ritat om det metapolitiska landskapet, på ett sätt som vi aldrig sett maken till. Alla till höger om Hillary dansar nu efter hans pipa, och har i stora delar anammat hans förslag och soundbites: building the wall, foreign trade is killing us, krossa IS, att vara kategoriskt misstänksam mot muslimer, osv. Han har tagit tillbaka språket, genom att uttryckligen kalla Bernie för kommunist. Och till skillnad från t.ex. Cruz så talar han aldrig om islamism, utan konsekvent om islam: 'Islam hates us'. Han är mycket synnerligen skarp, och här finns en genomtänkt plan som genomförs med en obeveklig konsekvens.

Han ligger bra till för att vinna hela skiten. Han har dock en tuff hinderbana framför sig, men hittills så har han klarat det med bravur, och han har en vinnarinstinkt som en envis tjur. Spännande är det, under alla omständigheter. Aldrig har politik varit så här intressant att följa.

Jag håller med dig. Först nu förstår jag hur spännande detta valet faktiskt kan bli. Skulle Trump ta hem detta kommer det att rita om hela världen.
2016-03-29, 22:03
  #9941
Medlem
baggebo1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av H4XXM4N1337
Sade Trump något särskilt under söndagen? För det har jag helt missat, isåfall.
Det var ett dåligt försök till skämt med kopplingar till en annan person som dog (pga judar där också...) förra veckan och sedan återuppstod i söndags. Ungefär som Trump för mig, så jag drog en parallell.
2016-03-29, 22:04
  #9942
Medlem
Menveds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lagertha
De tycker att han är på gränsen men är ändå för Trump. Verkar inte vara lika noga med PK i USA som här.
Det är inte det att han är icke-pk som är problemet med Trump. Hade det bara varit det så hade han vunnit överlägset. Folk vill se ett slut på denna förtryckarideologi. Deras överlevnad hänger på det, bokstavligen.
2016-03-29, 22:06
  #9943
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
Det var ett dåligt försök till skämt med kopplingar till en annan person som dog förra veckan och sedan återuppstod i söndags. Ungefär som Trump för mig, så jag drog en parallell.

Så långt hängde jag med ;P Var bara fundersam över varför Trump "återuppstod" för dig? Jag hade nämligen liknande känslor som du efter AIPAC-talet.
2016-03-29, 22:10
  #9944
Medlem
baggebo1s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av H4XXM4N1337
Så långt hängde jag med ;P Var bara fundersam över varför Trump "återuppstod" för dig? Jag hade nämligen liknande känslor som du efter AIPAC-talet.
Jag vet inte. Jag tror det gamla "tiden läker alla sår" förklarar bäst. Besvikelsen lägger sig, och sen analyserar man igen och ser att det inte finns nån annan som är bättre, och att det trots allt fortfarande finns ett visst hopp med Trump. Talet gjorde heller ingen skillnad hos hans hatare, vilket kan vara en god värdemätare. De fattar oftast mycket bättre vad som pågår än vad vi gör. Om de fortfarande hatar honom finns det kanske anledningen att inte ge upp?
2016-03-29, 22:10
  #9945
Medlem
Gwahas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lagertha
Har Trump verkligen en seriös chans?
Trump har mycket goda chanser att bli Republikanernas kandidat och det var få analytiker som trodde det vid hans introtal i somras.

Hillary har gjort ganska dåligt ifrån sig mot Sanders och det är många som ogillar henne eftersom hon anses vara allmänt korrupt, ljuger ofta och vänder kappan efter vinden. Hon kommer antagligen vinna mot Sanders med hjälp av sina superdelegater och hon kommer kanske även att slå Trump. Sanders har dock fortfarande en liten möjlighet att vinna mot Clinton.

Jag tror att Hillary blir president, det mesta tyder på det. Jag tror inte att Trump i nuvarande uppförandekod kan slå Hillary. Men om Trump nyktrar till i god tid så kan han vinna med en god marginal. Han kanske justerar sitt uppförande när de andra konkurrenterna försvunnit.

Varför uppför han sig som han gör? Är det för att Trump är Trump? Om hans uppförande är beräknat så kan det vara en strategi för uppmärksamhetsmaximering, men även uppmärksamhetsminimering av motståndarna. Han vill antagligen inte att Sanders ska ha någon större uppmärksamhet. När Sanders omnämns i media stiger hans popularitet, men han nämns sällan efter som media kan prata om Trumps senaste påhitt istället. Han har sagt att han hellre möter Clinton än Sanders och frågan är om han inte vill hjälpa Clinton att bli nominerad så att han kan möta någon som han kan slå i ett val, samt hålla socialism borta från USA.
2016-03-29, 22:14
  #9946
Medlem
checkthisout.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Menved
Det är inte det att han är icke-pk som är problemet med Trump. Hade det bara varit det så hade han vunnit överlägset. Folk vill se ett slut på denna förtryckarideologi. Deras överlevnad hänger på det, bokstavligen.
Vilken ideologi? Trump kan vara flera saker men ideolog är han inte. Han är inte heller någon förtryckare, bara en affärsman med en stor mun som ropar ut obekväma sanningar. Det jag främst ser är hysteri.
2016-03-29, 22:43
  #9947
Medlem
checkthisout.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Swan65
Enligt honom själv är han jude, ljuger han månne?
https://www.washingtonpost.com/lifestyle/style/inside-trumps-inner-circle-his-staffers-are-willing-to-fight-for-him-literally/2016/03/10/4b2b18e8-e660-11e5-a6f3-21ccdbc5f74e_story.html
Var säger Lewandowski att han är jude? Klistra in meningen. Du kanske behöver en kurs i engelska?
2016-03-29, 22:44
  #9948
Medlem
SmokeyNegronis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av antischemetischm
Det är svårt att inte gilla Trump. Men skall sanningen fram, så är detta skådespeleri vi ser på högsta nivå. Trump är marionett till mäktigare krafter. Han är bara bättre på att sälja in sig hos oss skeptiker. Vi har gått på minan helt enkelt, nästan.

Trevligt att du tycker att det är svårt att inte gilla Trump.

Men nu undrar jag vilka mäktigare krafter du talar om. ???

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in