Citat:
Ursprungligen postat av
Y2W
Jo, det stämmer. AFA/RF har ju fått leka helt ostört i hur många år som helst av polisen. Men så kom det några mildra fängelsedomar för typ1 -1.5 år sedan och det har uppenbart skrämt de få som är kvar. Just dessa tramsdomar var nog huvudanledningen att RF la av offentligt. Annars hade de nog gjort som AFA, ha kvar namnet men lagt ner all verksamhet.
Det kanske inte krävs mer? Hade polisen gjort sitt jobb under mitten av 00-talet hade kanske all militant vänsterextremism vart på en låg nivå. Sen har det även skett en ändring i media och i samhället i stort. Polisen och Säpos arbete kan ha blivit bättre, att man exempelvis talar med förövarnas föräldrar. Flera av RF:arna levde ju trots vad många säger ordnade liv med arbete och hade troligtvis etablerade föräldrar.
Ta det "Osynliga Partiet" som var aktuellt under valåret 2006, man fick pengar av regimen(SVT) via ett TV-program och bedrev hot och sabotagehandlingar mot Centerpartiet(Moderaterna med om jag inte minns fel). Organiserade öppna kampanjer som skedde då är helt otänkbara idag.
Av de som dömdes i Göteborgskravallerna var endast ett mindre antal ledande aktivister och resten var folk som "rycktes med". Dessutom fanns det en hel sympati för demonstranterna i samhället. Detta plus en allmän vänsterdebatt om banker, No logo, attack och allt vad det hette. Denna debatt och sympati finns inte idag.