Citat:
Ursprungligen postat av
karatekung90
Det är väl inte jag som skall behöva ta kontakten?
Research grupper och journalister vet ju vilka vi är enligt er utsago.
Bara för dem att ringa, messa eller maila.
Jag kanske till och med kan få en slant?
Fast jag förklarar gärna annars gratis vad jag anser vara fel med samhället. Och nej det är inte judarnas fel.
Annars håller jag med dig i det andra, dock undrar jag vad du anser med rasism? Är det enbart när en vit man tycker Sverige fått in för mycket svartskallar och istället låter våra gamla svenskar svälta?- ja då är jag nog en rasist.
För övrigt hur många gånger har tex Aschberg ringt och bokat in möten? Vad jag vet smyger de upp bakifrån och trycker upp en kamera. Inte riktiga schysst va? Han Aftonbladets stora ledare fick ju ett liknande besök av vad jag tror var nordisk ungdom. Då blev han också ganska överrumplad och fick ta hjälp av frugan och ringa polisen.
Så där ser vi ju hur de etablerade reagerar och ändå är Janne helin en media van person.
Det fetade:
Enligt
deras utsago skall det vara. Jag har inte den minsta aning om vad de har för uppgifter.
Du ställde en fråga om rasism:
Det är mer än en definitionsfråga. Det handlar bla också om normalt hyfs. Därför är frågan uppdelad på flera delfrågor som jag inte har tid att utveckla nu. Jag skulle dock kunna svara på de vanliga rak frågorna.
Medan jag skrev ovanstående kom jag på att det är ot här så jag tror jag avstår att svara på det i denna tråd.
Orsaken till att Aschberg "smyger upp" är av det enkla faktum att de inte annars kan få till det program de är satta att göra. Näthatare hör ju så att säga inte av sig själva till dem.
Om Aschberg blivit utsatt för det omvända förstår jag reaktionen, som du beskriver och som jag inte känner till, när de har som syfte att "ge igen". I mina ögon visar det att den formen av nordisk ungdom kände sig träffade när Aschberg avslöjar näthatare.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nordanvindarna
Aha, du var ett korkat troll alltså. Så synd.
Det borde jag ju sett förstås, det är ju rätt tydligt när man läser dina andra inlägg.
Tack och godnatt.
Alla är troll som står upp mot rasisterna, enligt rasisterna!
Citat:
Ursprungligen postat av
Divination
Det låter mer som att du försöker övertyga dig själv. Bevisligen har RG och tidningarna inte gjort några Flashbackuthängningar, vilket du ju själv konstaterat. Eftersom jag känner några av de som skriver här så vet jag att de som skulle få tvätta kalsongerna vid en konfrontation är journalisterna. Sen finns det andra element här, du vet sådana som kör tunga motorcyklar av amerikanskt märke, och de kan nog gå än längre.
Vad det har med att Aftonbladet skall hänga ut rasister att göra? Jag ser det som ett försök att hota mig vilket inte är tillåtet enligt reglerna här. Fast om en rasist hotar är de ju tillåtet, glömde det.
Du skall inte komma dragandes med elaka MC-folk. Om man kan säga något gott om dem så är det att de inte är rasister! De skiljer inte på folk av några kategorier, de behandlar alla helt lika.