2016-03-18, 02:32
  #124945
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pilsnerfilm
Spännande tankar där. Vad var det för kunskap de hade som de övriga 990 inte hade? Och som inte heller polisen hade?

Du missade nog det viktigaste - dom letade dygnet runt!

Sedan visste dom t.ex. att Lisa hade många örhängen och andra saker som förknippades med just Lisa. Tänk efter själv. Man kanske inte tänker på det, men ser man ett klädesplagg, halsduk eller vad som helst så kan man förknippa det med en speciell person, särskilt när man letar efter just den specifika personen.

Inget märkligt alls.
2016-03-18, 02:41
  #124946
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av XeniaOnatopp
Det är väl uppenbart med tanke på IR:s prestationer att advokatbytet bara kunde vara till det bättre för NB?

Vadå för konspiration? Vem skulle NB ha konspirerat med i griftefridsteorin?

Inte ens IR hade fantasi nog att komma på griftefridsteorin. Den var inte lanserad på FB då.

I övrigt fick hon många uppslag härifrån.

EDIT. Har inte hört att NB har någon egen teori.
__________________
Senast redigerad av Remark 2016-03-18 kl. 03:04.
2016-03-18, 03:20
  #124947
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
Du missade nog det viktigaste - dom letade dygnet runt!

Sedan visste dom t.ex. att Lisa hade många örhängen och andra saker som förknippades med just Lisa. Tänk efter själv. Man kanske inte tänker på det, men ser man ett klädesplagg, halsduk eller vad som helst så kan man förknippa det med en speciell person, särskilt när man letar efter just den specifika personen.

Inget märkligt alls.
Nära anhöriga är i dag en guldgruva när ett eftersök görs. Inom en snar framtid kommer tekniken att ta över mer och mer.
Var på ett seminarium där mobilsök kopplades ihop med satelitsök. Helt fantastiskt, man fick kanonbilder från exakt plats.
Även om krig är hemskt kanske det kan bli något gott av det också.
Denna sökmetod provas idag i orosområden för att hitta personener, inte för att rädda dem utan för att skicka en robot i skallen på dem.
När detta förfarande kommer till civilt bruk blir det betydligt lättare att bevisa vad som hände var.
Sen återstår processen med den politiska beslutsvåndan.
2016-03-18, 06:06
  #124948
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Prudent
Ja, hur lång tid som förlöpt innan strypningen/hängningen vet bara NB. När väl avsnörningen kring halsen sker är bedömningen att hon blev medvetslös snabbt. Dödens absoluta inträde är dock närmare eller minst 10 minuter bort och under en stor del av förloppet har hon med stor sannolikhet gett ifrån sig ett antal livstecken som sedan övergår i dödstecken.

Ja, fort kan det gå.

Alla som har sett MMA-matcher vet att dom kan
tuppa av på några sekunder bara vid rätt grepp.
Sedan vaknar dom i stort sett lika fort igen.
2016-03-18, 06:12
  #124949
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av allegrageller
"Nio månader efter mordet på Lisa Holm ska polisen återigen besöka ladan i Blomberg där den 17-åriga flickan mördades av 36-årige Nerijus Bilevicius.

Besöket sker på uppdrag av den morddömde mannens nya advokat Björn Hurtig.

– Hurtig har begärt att få se mordplatsen och titta på bilderna från teknikernas arkiv, säger kriminalkommissarie Lars Johansson."


http://www.gp.se/nyheter/vastsverige/1.3028751-nu-ska-lisa-holm-mordarens-advokat-besoka-mordplatsen

"– Vi ska göra så gott vi kan för att ifrågasätta den bevisning som åberopats, men hur vi tänker eller vad vi ska göra vill jag inte gå in på just nu, säger Björn Hurtig."

Hoppas dom gör en rekonstruktion på själva hängningen.
Skulle va intressant å se hur lätt/svårt det är att hänga någon
på det viset som åklagaren anser har skett.
2016-03-18, 06:39
  #124950
Medlem
XeniaOnatopps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grandioso
Så om nu verkligen Nerijus skulle komma med en historia där han påstår sig "bara" ha
likskändat så tycker du att det är på sin plats att en domstol köper detta rakt av?
Man ska lita på vad morddömda kläcker ur sig långt om länge?
Man ska ta hänsyn till att de kan ha förhindrats att berätta på grund av skam till exempel?

Det blir väl lite fritt fram överallt då för dömda gärningsmän i riket?
Och de som ännu inte är dömda.

Det levereras en story och domstolarna bör acceptera och släppa loss fångarna?
Man ska tro på alla. För inga ljuger nämligen när det väl talas ut.

Det kommer knappt att bli någon enda som döms för mord längre och det är kanske
eftersträvansvärt för somliga.
Har jag sagt det?
2016-03-18, 07:54
  #124951
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pilsnerfilm
Vad var det för kunskap de hade som de övriga 990 inte hade? Och som inte heller polisen hade?
De hade extremt många timmars närvaro, letade intensivt 24/7 - ett stort fokus som endast en närstående kan ha när en älskad släkting eller dotter till en nära vän försvinner.
Citat:
Ursprungligen postat av Pilsnerfilm
Det är tankeväckande att bland alla dessa många hundra personer som deltar i sökandet, så görs de flesta och viktigaste fynden av en och samma begränsade krets personer.
Nej - det tankeväckande är hur några personer kan vara fixerade vid vänner, pappan och släkt i negativ anda och överfokusera på detta - istället för att se det som enormt positivt att hennes ägodelar hittades och att det var så stor uppslutning.
Det finns inte en enda tanke på Lisa i dessa inlägg. Det finns inte ett empatiskt ord, inte en enda positiv åsikt att hon tack och lov återfanns vilket givetvis är en mycket viktig del i en enorm sorgeprocess - dvs att överhuvudtaget återfinna sitt barn även om det var enormt tragisk utgång.
Citat:
så görs de de flesta och viktigaste fynden av en och samma begränsade krets personer
Fynd av Lisas ägodelar innan hon hittas intryckt i skåpet:

Polis eller MPS
kvitto Vero Moda
kvitto Coop
metrobiljett
mobiltelefondel
bankkort
jacka
hjälm
hörlurar

Lisas pappa eller vänner
Mobilfodral
displayskydd
krossad display
körkort
nycklar
2 örhängen

skärm oklart vem som gjorde fyndet (tid, datum, lokalisation finns)

Söndag fram till 05.35 var vänner och och släkt i Blomberg och hjälpte pappan att leta och fortsättningsvis på måndag.
tisdag 9/6 vid 17-tiden hittas hennes mobilfodral på grusvägen:
Citat:
Det var Stefans arbetskamrater som hittade Lisas telefonfodral. Han fick meddelat sig att de hittat något och då de samlats fick han se ett foto och frågan om han kände igen fodralet. Han kontrollerade med sin dotter och kom fram till att utseendet stämde med Lisas fodral.
Sökningen centreras kring grusvägen:
En för pappan okänd kvinna hittar den krossade displayen och Krim.tekniker hittar Metrobiljetten, en vän finner displayskyddet några timmar senare med sin metalldetektor.

onsdag em hittar Lisas pappa hennes körkort och senare vid 19-tiden finner en vän hennes nycklar. Coopkvitto och VeroModakvitto hittar missing people vid 22-tiden. Senare skärmen.
Vid 16-tiden då MPS börjar söka släpps avspärrningarna på ladan. Sent på kvällen vid 22-tiden tittar en vän till familjen in i ladan och tänder mobilen då det är mörkt. Strax innan för dörren till stalldelen glimmar det till via ljusskenet och han hittar örhänget och några meter bortom ännu ett örhänge. Polis tillkallas och ladan spärras av på nytt.

Lisas mamma kontaktats under dagen och bekräftar metrobiljett från resan till USA, mobilfodral samt kvittona.

Torsdag vid lunchtid hittar Missing People bankkortet och en hundförares hund hittar en mobiltelefondel på em.
Fredag hittar MPS jacka och hjälm på Martorp av Missing People. Hörlurar av krim.tekniker.
__________________
Senast redigerad av develi 2016-03-18 kl. 07:59.
2016-03-18, 08:03
  #124952
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pilsnerfilm
Nja, I själva verket var det faktiskt många hundra "sakletare" som "tomtade runt."

' Det här är utan tvivel det största pådraget i vår historia, både vad gäller en enskild dag och över flera dagar. Flera tusen personer har varit med och letat. En dag var vi 1 000, en annan dag 900, säger Anki Dahlberg, styrelseledamot i Missing people och en av organisationens grundare.'

Källa: http://www.expressen.se/gt/utan-tvivel-det-storsta-padraget-i-var-historia/

Det är tankeväckande att bland alla dessa många hundra personer som deltar i sökandet, så görs de flesta och viktigaste fynden av en och samma begränsade krets personer.

Vad drar du för slutsats av det?
2016-03-18, 08:13
  #124953
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Fagro
Anders sade till Lena att han hade mött Lisa som körde i hög fart på väg söderut ifrån Blomberg.
Hon hade mopeden parkerad på en grusplan vid den norra gaveln på cafeet och där skall ett vittne sett henne stå bredvid mopeden med hjälmen på sig och beredd att åka iväg vid 18.40 tiden som vittnet uppskattade.
Av uppgifterna från Anders kan man dra slutsatsen att Lisa körde iväg med mopeden hemåt och blev kidnappad på vägen och mördad.
Det är också logiskt därför en kidnappning på grusplanen hade varit mycket svårt att genomföra, och med stora risker för upptäckt.
Där mopeden varit parkerat fanns inga spår av någon stridighet och polisens spårhund kunde inte få upp något utgående spår på Lisa, utan att hon endast rört sig vid mopeden.
Därför finns det många indicier att Lisa åkte iväg från grusplanen med mopeden och att Anders uppgifter stämmer in med det.
Det är nu fjärde gången du lägger i denna del som inte är bekräftad och utgår från att kommentaren är korrekt - när det trots allt är mer troligt dubbelkontrollerat och befinner sig i slasken likt Billy Batongs uppgifter gjorde.
Tills dess saken inte är kontrollerad som sann och korrekt fakta kan inte slutsatser dras och det riskerar snarare att bli en trådsanning. Det är med andra ord inte logiskt att dra en slutsats att Lisa åkt i väg och blivit kidnappad som du påstår.

Det finns ingenting som gör att denna slutsats du drar är korrekt och det finns inte många indicier som talar för det du påstår:
Att det inte finns tecken på strid vid mopeden kan talar snarare för att åklagarens gärningsbeskrivning är korrekt - dvs att hon hamnat i ladan med tanke på teknisk bevisning strax innanför porten på ladan via att bli lurad likt Adriana dagen innan.
Att en hund inte får ett spårupptag på en parkering vid ett café som har kraftigt med andra dofter och fortsättningsvis en asfalterad väg säger ingenting i den riktning du åberopar.
__________________
Senast redigerad av develi 2016-03-18 kl. 08:48.
2016-03-18, 08:14
  #124954
Medlem
rotesaus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KeithRichards
Det finns alltså ingen bild där man ser handklovarna tydligt. Men på bild 1 kan man nog skönja en av dem hänga:
https://minfil.org/Sfc9m6b0b4/Handklovar.jpg

Bildserien som visar bojandet:
1
http://gfx.aftonbladet-cdn.se/image/20957346/604/normal/9a44709be118e/_RS_9272+COPY.JPG

2
http://gfx.aftonbladet-cdn.se/image/21778593/1200/imageColumn/60dc865406f31/mordaren-1.jpg

3
http://1.vgc.no/drfront/images/2015/06/12/c=0,187,1906,1114;w=652;h=381;219833.jpg

Citat:
Ursprungligen postat av Prudent
Nix. Ingen boja som hänger/blänker i bild 1.

Bild 3 visar samma polis till vänster ur annan vinkel. Metallen som blänker är någon slags karbinhake eller annan detalj han har i bältet.

Citat:
Ursprungligen postat av blomvattnare
På vilket sätt är det viktigt huruvida NB var handbojad eller inte vid gripandet? Kan det bevisa något angående hans inblandning i Lisas död?

Det enda viktiga kring det är kanske att reflektera över en människas naturliga reaktion över att bli inbjuden till förhör på stationen?


Journalisten/artikeln som blev ögonvittne till händelsen:
http://www.vg.no/nyheter/utenriks/sverige/tre-personer-innbrakt-av-politiet-like-ved-kafeen-der-lisa-holm-17-jobbet/a/23469865/
Citat:
VG var tilstede da to menn ble påsatt håndjern og satt inn i en politibil på stedet. En dame ble også tatt med av politiet samtidig. Hun var ikke iført håndjern.
Med tanke på denna detaljerade beskrivning, vill iaf jag tro att journalisten bevittnade saker som inte fastnat på bild.

Mer
http://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=97&artikel=6189204
Citat:
Omhändertagandet av männen ska ha varit bryskt. Kvinnan ska polisen ha tagit det lite lugnare med, skriver Expressen.

Hittar tyvärr inte Expressen-uppgift snabbt och lätt nu.

Men EDIT (SR-länken):
Citat:
"Det såg ut som de inte ville följa med, de såg inte välvilliga ut", säger Krister Sörbö fotograf på norska tidningen VG till vår reporter Pernilla Wadebäck. Sörbö blev vittne till polisinsatsen.

På vissa bilder syns IB "upprörd". Öppen mun och grimaser. Hon blir satt på trappen. På vissa bilder syns ansträngda poliser hålla styr på NB. Uppenbart att han bråkar, påhejad av IB.
AB verkar lugnare iaf på bild, går rakt med oansträngda poliser intill sig.
Självklart bojas herrar som ger ett stökigt intryck. Det är inget konstigt alls.
__________________
Senast redigerad av rotesau 2016-03-18 kl. 08:22.
2016-03-18, 08:21
  #124955
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CarlJanne75
Hoppas dom gör en rekonstruktion på själva hängningen.
Skulle va intressant å se hur lätt/svårt det är att hänga någon
på det viset som åklagaren anser har skett.
Vilket sätt har åklagaren ansett det har skett? Hur menar du?
Den tekniska bevisningen visar dragspår på röret, bitar av snören med NBs och Lisas DNA rakt under röret som sammanfaller med balsnöre runt hennes hals samt snöre på diskhon med bådas DNA.
Förutom detta har Lisas hårstrå hittats 2 meter upp vid infarten av röret.
En brottsplats således och rör kontrollerat att det håller.

Att hänga upp en tjej på runt 50 kg lär inte vara värst komplicerat av en fysiskt arbetande man i 35 års åldern. Dagligen övermannas kvinnor och stryps av män.
Varför ett behov av en rekonstruktion överhuvudtaget?
2016-03-18, 08:38
  #124956
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CarlJanne75
Ja, fort kan det gå.
Alla som har sett MMA-matcher vet att dom kan
tuppa av på några sekunder bara vid rätt grepp.
Sedan vaknar dom i stort sett lika fort igen.
Ja, det går inom sekunder då Carotis stryps av parallellt. Ägnar sig vederbörande sen åt detta ett par ggr så uppträder hypoxi som ger en konfusion hos offret. Kan även ses hos patienter som varit medvetslösa och vaknar upp dvs förvirring, mkt omtöcknade och påverkade med ett irrationellt beteende så där är det inte fort upp igen.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in