Citat:
Ursprungligen postat av
RostigHink
Köttdjur ska inte äta spannmål eller sojabönor. De ska äta sin naturliga föda. Det har dock inte med sakfrågan att göra som handlar om villfarelsen att fisande kossor bidrar med mer växthusgaser än fossil förbränning räknat netto.
Gasellen som fälls av lejonet har också känslor och känner smärta.
Kors naturliga föda är gräs men om alla äter kött så är det för dyrt att de ska beta och slaktas "humant" även fast man inte kan använda begreppet humant när det kommer till att döda.
Kor som de är nu har vi avlat fram, innan dess så var de inte så många. Innan vi födde upp de så var deras utsläpp inte så farligt men nu när de är så många + köttindustrins övriga utsläpp. Så det är ingen villfarelse, och nej det är inte någon töntig veganpropaganda heller.
Lejon har inte samma sätt att moralisera som oss, dessutom jagar lejonet själv och fäller djuret med egna klor. Människor kan inte döda ett djur utan vapen, dessutom kan vi inte äta köttet rått vilket karnivorer kan.