Citat:
Ursprungligen postat av
spoiler
"Nationaldagstalar i vikingaby i Norrtälje.
– Han är så pass aktuell i debatten gällande asylfrågor och integration så det känns helt, helt rätt, säger Henrik Stålhandske, som är en av arrangörerna.
På nationaldagen, den 6 juni, arrangeras ”folkfesten kulturmötet” på vikingabyn Storholmen i Svanberga – en dag för förståelse och respekt mellan olika kulturer och en lektion i människans gemensamma historia. Klart är alltså att programledaren och komikern Henrik Schyffert, känd från bland annat Killinggänget, talar på folkfesten.
"– Nu är det ju andra året vi arrangerar dagen och vi såg oss om efter en talare med bra åsikter i rätt ämne."
http://norrteljetidning.se/nyheter/nyheter/1.3637158-hit-kommer-henrik-schyffert-i-sommar
"– Nu är det ju andra året vi arrangerar dagen och vi såg oss om efter en talare med bra åsikter i rätt ämne."
Ja det är verkligen meriterande i dagens samhälle, och i gårdagens, se bara på KI skandalen, där hade de med fel åsikter om "stjärnkirurgen" inget att hämta.
Känner mig föranledd att länka till en utmärkt artikel i DN där hjärnforskaren Katarina Gospic redogör för vissa elementära strukturer som kan förklara Henrik Schyfferts nya åsikts mönster, (förutom flickvännens rötter).
Artikeln ger också en förklaring till varför man som arrangör till vissa publika sammankomster väljer ut de som för tillfället platsar i den egna
åsiktsmallen.
http://www.dn.se/kultur-noje/du-ar-dum-hon-vet-varfor/
Citat från Artikeln som är lång men mycket intressant:
Våra gamla hjärnor är problemet, berättar Katarina Gospic. Det handlar om grupptryck och att vi får en stor belöningssignal när vi bekräftar varandra. Alltså: om andra säger att något är bra så tenderar vi att hålla med eftersom det ger störst belöningssignal.
Och är belöningen en plats i solen med betald solstol så varför inte.