Aftonbladet verkar vilja få det som att det på flashback diskuteras att hon blivit misshandlad för att hon skulle vara invandrare, och mest troligt av högerextremister såklart?
Inget om några signalement eller liknande.
Hur tolkar ni Aftonbladets text? Försöker springa vänsterns ärenden och flikar in att det diskuteras att hon är invandrare liksom. Tröttsamt.
Citat:
Spekulationerna jobbigast”
Sophies mamma berättar att hon och hennes man nu turas om att försöka stötta Sophie.
– Det är jättejobbigt, men alla spekulationer och alla skriverier på till exempel Flashback gör allting ännu jobbigare. Sophie har mörkt hår och det har spekulerats om att vi skulle vara invandrare. Det är vi inte, vi är svenskar och Sophies pappa är engelsman, vad det nu har med saken att göra.
Mamman säger att det är viktigt för henne att det inte spekuleras utan att fakta kommer fram.
– Alla spekulationer tär psykiskt på hela familjen, säger hon och konstaterar:
– Det är spekulationerna som är det jobbigaste. För Sophies skull vore det bäst om alla upphörde med det.
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article22406283.ab