Citat:
Ursprungligen postat av
DwWU
Nej nej nej de vill inte bli våldtagna.. det handlar som jag har förstått det hela att de ska signalera "våldtäktsbarhet" .. tänk eftet nu..
Hur visar de att de är våldtäktsbara är de nakna/lättklädda ?
Det är olagligt att våldta så vad ska de demonstrera finns redan lagar.
Ja risken ökar självklart ifall man medvetet gör risker t.ex dricka alkohol, klä sig lättklätt medmera.
Så ökar risken för våldtäkt.
Precis son risken för andra brott ökar också t.ex i samband med att man går själv, druckit alkohol medmera.
Vad är det konstiga.
Vad är deras syfte ?
Citat:
det måste väl ändå ligga helt i linje med muslimska tankegångar? Vill vi komma framåt i samhället så är det ju bra att vi kan förstå de signaler som sänds ut.. kroppsmålning är kanske vägen att gå? Är det inte väldigt varmt med alla kläder på muslimska kvinnor?
Mvh
Våldtäkt är förbjudet i koranen och betydligt hårdare straff än i Sverige.
Förstå vilka signaler ? Signaler som våldtäktsoffer sänder ut ?
Ja det är ju viktigt att veta varför folk våldtar ifall man vill undgå att bli våldtagen precis som alla brott. Kallas förebyggande arbete.
T.ex larm, säkerhetsföretag medmera är det mot inbrott.
Varmt det är kallt i detta land så ingen risk och vad gäller andra länder så blir det inte varmare med kläderna än den som har lite mindre utan så kläderna skyddar mot sonen.
Har jag missförstått dig isåfall får du utveckla detta med kroppsmålningar mer.