Citat:
Ursprungligen postat av
Cathariasis
Nu var det ju inte frågan om min "upplevelse" av att den fria viljan saknas. Jag upplever att jag, iallafall i viss mån har en fri vilja. Det betyder inte att jag faktiskt har det. Precis som att jag "upplever" jorden som platt, men begriper att den inte är det.
Nej. Det är inte samma crackpot. Men jag förstår att du backar, för du har inte direkt mycket på fötterna. Bevisbördan ligger på dig, och det finns ingen fakta i världen som kan backa upp dina verklighetsfrämmande påståenden.
Skål.
Jag kan förstå att du tycker att mina inlägg i diskussionen kan verka verklighetsfrämmande men det beror på att du tankemässigt är fast i de klassiska 1800-tals modellerna baserade på interagerande pingpong bollar. Dessa modeller är oftast fantastiskt precisa men fungerar inte när fenomen som medvetande och fri vilja ska förklaras, tyvärr. Sannolikheten för ett Goldilock universum baserat på determinism och slumpmässighet (som ni förespråkar) är, om inte 0 så i stort sätt ofantligt nära 0. Antalet möjliga konfigurationer av elementarpartiklar i vårt observerbara universum räcker inte på lång när till för att förklara vårt osannolika Goldilock universum. Det är mångfaldigt mycket större sannolikt att du bär på en Boltzmann hjärna.
Hur som helst har jag aldrig påstått att jag vet hur den fria viljan fungerar men det finns inget i den kända moderna vetenskapen som hindrar oss från att den finns. Om du tar dig tid att läsa och förstår de grundläggande tolkningarna i den moderna kvantfysiken kommer du att inse detta. Din retroaktiva deterministiska och slumpmässiga historia är inget hinder för den fria viljan.
Det är också helt osannolikt att evolutionen skulle ha skapat något så osannolikt som medvetandet och ”upplevelsen” av den fria viljan om det inte har ökat ditt överlevnadsvärde. Evolutionen tar nästa omgående bort alla onödiga egenskaper om de inte behövs. Det finns det många exempel på. Medvetandet och ”upplevelsen” av den fria viljan skulle vara borta på ett 10-tal generationer om de inte har ett syfte.
Det behövs ingen oberoende agent för att förklara den fria viljan. Valet görs av dig där hjärnan spelar en central roll men även en enkel organism som en cell har ett medvetande, om än mycket litet (vi vet i dag att även enkla organismer reagerar medvetet). Så även en cell baserat på sin medvetenhetsnivå gör val. Strikt sätt är cellens historia också din historia eftersom vi alla härstammar från samma urcell.
Sammanfattningsvis så är jag säker på att jag har mer på fötterna än vad du tycks ha som baserar dina hypoteser och slutledningar på gammal klassik fysik baserat på studsande pingpong bollar i ett deterministiskt block-universum.