2016-02-24, 12:14
  #661
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HmmVadSkaJagHeta
Att som ung fjortistjej rymma från föräldrarna med pojkvännen är ju inget jätteovanligt, sen var det bara otur att det som hände hände.

Jag vågar påstå att det är en försvinnande liten minoritet av alla ungdomar som gör ens i närheten av så puckade prylar.
Det vanliga snacket om att alla gör korkade saker som unga slängs bara runt av folk som gjort puckade saker själva och sedan försöker ursäkta dem med att de minsann var unga och korkade.
Det är bara drygt hälften av alla ungdomar som begår någon form av brott som snatteri eller dylikt under sin uppväxt. Den stora majoriteten tjyvröker inte ens.
Citera
2016-02-24, 12:18
  #662
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Crow2000
Bra sagt!
Det här är fan respekt vad gäller ungdomlig dumhet. Vi har väl alla försökt vara upproriska i den åldern men kanske inte nått längre än till att torska på en snattad snickers på hemköp eller för att ha rymt till kompisen i Örnsköldsvik. Inget som slår att ansluta till ISIS. Epic.
Visst är det fullkomligt oförsvarligt och idiotiskt gjort av flickan men det är ju hela poängen.Lämna tjejen ifred hon har gjort något otroligt (korkat) och överlevt. Respekt.

Så är det. Tycker vi ska ha den här tonårstjejen i tankarna när flumpartier föreslår sänkning av rösträttsåldern...
Tejer borde inte få rösta förrän de är 30+.
Citera
2016-02-24, 12:19
  #663
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av watsup
Du glömde mjukisbyxorna, vita sneakers samt piercing i näsan..

Ja, vad tänkte jag på. Helt rätt. På 90-talet var det Buffalo-skor, Gul Blend, hembränt osv. Nu är det falska Canada Goose-jackor, fetma, pösiga gråa mjukisbyxor som hänger i röven, tatuering med finska flaggan, hoodtröjor med marijuanablad som avbild osv.
Citera
2016-02-24, 12:21
  #664
Medlem
Kattafankens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BaraBiffen
Vart är henens unge? Hon hade ju inte lett så där mkt om ungen fortfarande var i ISIS ägor?

ja, vad hände med barnet????

För övrigt sänder strax SVT "lajv" om fritagningen https://twitter.com/svtnyheter/status/702118889564594176

http://www.svt.se/nyheter/inrikes/svensk-flicka-raddad-fran-is
Citera
2016-02-24, 12:28
  #665
Medlem
Crow2000s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stone
Är du helt riktig? Det här är en tjej som använder sociala medier och vet vad IS är och har gått på en myt. Hon visste vad hon gjorde, vart hon skulle och vad som väntade henne där. Ingen reser till Syrien ofrivilligt. Vi måste visa vad vi tycker om människor som aktivt stödjer en idè om ett kalifat.

Vad svamlar du om? Om hon nu har "gått på en myt" är hon ju per definition INTE medveten om vad hon gett sig in i. Du argumenterar med/mot dig själv.
Citera
2016-02-24, 12:29
  #666
Medlem
Sinkomiess avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kattafanken
ja, vad hände med barnet????

För övrigt sänder strax SVT "lajv" om fritagningen https://twitter.com/svtnyheter/status/702118889564594176

http://www.svt.se/nyheter/inrikes/svensk-flicka-raddad-fran-is

Publicerat klockan 13:12 den 23 feb. 2016 - bara en dag försent ungefär.
Citera
2016-02-24, 12:33
  #667
Medlem
Kattafankens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sinkomies
Publicerat klockan 13:12 den 23 feb. 2016 - bara en dag försent ungefär.

Det var "lajv" jag retade mig på. Och det var jag inte ensam om, kolla Twitter tråden jag länkade.
Citera
2016-02-24, 12:42
  #668
Medlem
Ingen här som skriver vet ens hur det gått till. Denna man har spelat ett spel. Denna man spelade fotboll och där så börja han flörta och fråga efter nummer. De blev kära och han var snäll från början, köpte smycken och hela köret men sen så tog han henne till Syrien och då fick hon reda på att han var ISIS medlem.
Citera
2016-02-24, 12:43
  #669
Medlem
jugbandbluess avatar
har blivit helt avtrubbad vad gäller "svenska" IS-resenärer så när det väl är en med verkligt nordiskt ursprung så rycker jag bara på axlarna. kunde inte bry mig mindre om den här skiten

antar att medierna kommer slå på stora trumman dock och visa hennes ansikte eller blonda hårtestar precis som dom gjorde med flanen mikael skråmo. på så sätt kan de göra bilden av "svensk IS blablabla" ännu grynigare. så utstuderade och manipulativa är msm
Citera
2016-02-24, 12:44
  #670
Medlem
mikaelss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av jenisej9
Förstår inte varför alla är bittra över vad det kunnat kosta säkerhetstjänsten för att kunna föra hem henne, om inte skattepengar ska kunna användas till dessa situationer framför allt unga kvinnor som inte har förmågan att ta egna kloka beslut och är lätt påverkade och dragna i sånt skit ska det mesta göras för att få hem dessa, det är ett liv och anhöriga som lider oavsett prislapp. Speciellt unga tjejer som inte fått könshår ska få en andra chans i livet, det är ett måste. Hoppas sånna nyheter väcker många föräldrar så deras ungar inte hamnar i samma sits, en varningsklocka för hela sverige. Det är knappast första, andra eller tredje gången man läser sånt
Unga tjejer som inte fått könshår men fött sitt första barn?
Men du har rätt, vi kommer nog att få läsa mer om denna pärlas framfart i livet, till melodin av ännu mer skattepengar.
Hur många chanser tycker du hon ska få? Ska vi rädda henne nästa gång hon åker till ISIS också?
Citera
2016-02-24, 13:41
  #671
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TarzansFarsa
SOC kommer väl ta ungen när hon kommer hem till Sverige?

Hur ska hon komma hem till Sverige? Sen så har väl Daesh ungen. De behöver ju en ny generations fanatiker. Krigare och fruar.


Edit: såg nu på aftonbladet att hon är hemma igen.
__________________
Senast redigerad av Cauvie 2016-02-24 kl. 13:44.
Citera
2016-02-24, 13:45
  #672
Medlem
valleros avatar
Vet inte om det redan skrivits i tråden men enligt anrika Times har Marilyn blivit fritagen 2 gånger, den första när hon var höggravid. Sedan flydde hon tydligen tillbaka till IS för att föda barnet. Times använder "svensk media" som källa. Har någon annan läst detta? Times brukar vara pålitliga, har de fel eller mörkar svensk media igen?

"Swedish media reported that Ms Nevalainen had been rescued on a previous occasion by the same Kurdish troops while heavily pregnant. She later returned to the “caliphate”, where she gave birth to a son."
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in