Citat:
Ursprungligen postat av
mvagrippa
David Frendin får se till att backa upp sina påståenden med fakta. Nu visar det han skriver mest på hans världsbild.
Med tanke på att väst 1986 hade Oleg Gordijevskij så hade läget varit det bästa någonsin för att utnyttja ett Lubjanka inspirerat MOP för att svärta ned Sovjet.
Jag tar det mera som ett uttryck för en underliggande sanning hos berättaren. En redovisning av dennes motivation.
Kan det vara så enkelt att denna östskräck letat sig ända in till Partiets korridorer och att man utverkat godkännande på samma sätt som Ebbe senare fick godkännande att bugga. Först i syfte att utreda OP:s skuld och att man därvid lät människor som redan var övertygade om den och som hade en negativ inställning agera via dolda nätverk. En eller flera av dessa tappade tålamodet och visade istället handlingskraft som de ansåg berättigad.
Efter hand som det uppdagar/läcker ofördelaktiga uppgifter försöker man a, avleda b,bortförklara sådant som leder till frågor.