Citat:
Ursprungligen postat av
ujhs
PAulus och de första kristna trodde att de levde i den sista tiden. Paulus uppmanade bl a de kristna att inte gifta sig eller bilda familj för att slutet var så nära. Naturligtvis blev de ordentligt fintade av den gode Paulus.
1 Kor kap 7:
Ogifta och änkor
25I fråga om dem som lever ogifta har jag ingen befallning från Herren. Men jag kan ge ett råd tack vare den tilltro som Herren i sin barmhärtighet har visat mig. 26Jag anser alltså detta vara bäst i den svåra tid som nu är inne – det är bäst att leva på det viset. 27Är du bunden vid en kvinna, sök då inte att bli löst. Har du blivit löst från en kvinna, sök då inte att finna någon annan. 28Men om du gifter dig är det ingen synd. Och om den ogifta kvinnan gifter sig är det ingen synd. Men de som gör så kommer att få det svårt här på jorden, och jag vill inte kräva för mycket av er. 29Men det säger jag, bröder: tiden krymper. Även de som har en hustru måste nu leva som om de ingen hade, 30de som gråter som om de inte grät, de som gläder sig som om de inte gladde sig, de som köper något som om de inte fick behålla det 31och de som lever i världen som om de inte levde av den. Ty den värld som nu är går mot sitt slut
Paulus var en typisk domedagspredikant som många andra.....absolut inget unikt.
Jaså, så om det kunde bli så fel när predikandet och skrivandet var ”inspirerat” så kan man ju undra vad mer han hade fel om i sina inspirerade predikningar och skrifter, eller hur?
Påminner förresten om andra förutsägelser om världens undergång:
1544: Jordens undergång enligt den irländske biskopen Usshers första kalkyl baserad på bibelstudier.
Jehovas vittnen har förutsagt jordens undergång upprepade gånger, och mest kända tror jag är årtalen 1914 och 1925.
Augusti 1953 skulle enligt David Davidssons bok ”The great pyramid, its divine message” vara slutet på vår tideräkning, men nej, det skulle egentligen vara 1960, hävdade Piazzi Smyth, som också hade forskat i pyramidernas mått.
1974 skulle kometen Kohoutek träffa jorden och ta död på allt liv, enligt den religiösa sekten The Children of God.
1994 skulle jorden åter gå under enligt Jehovas vittnen, fast de förnekar idag att det egentligen var det de menade och är numera försiktiga med att ange datum, även om att de står fast vid att 1914 är inledningen till
den sista tiden, även om de inte längre säger att slutet skulle ske innan alla smorda som upplevt 1914 skulle dö.
23 oktober 1996 var allt slut enligt en reviderad version av biskop Usshers kalkyl. Det datumet baserades på antagandet att jorden skapades den 23 oktober 4004 f Kr och skulle bestå i 6 000 år.
22 december 2012 gick mayafolkets kalender ut och det påstods att det skulle innebära att världen skulle upphöra att existera.
Och framtida datum finns ännu:
2060 ska världen enligt Isaac Newton gå under. Han har också baserat sina beräkningar på Bibeln.