2016-02-16, 12:29
  #121441
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av XeniaOnatopp
Vad skulle den salvan bevisa?

Det är väl ingen som ägnar sig åt att bevisa något i den här tråden. Här för vi väl resonemang utifrån tillgängliga fakta. Bevisa? Det är ju som om någon skulle kläcka ur sig "Jag har visat". Vem skulle komma på nåt sånt?
2016-02-16, 12:32
  #121442
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av tonny33
Självklart. Det diskuteras om NB slipat ner sina avtryck genom arbete mm men det har han inte.

Det ser ju ut som att det kan hända, men här
kunde man skicka fingeravtryck för jämförelse, å dom va inte blanka, kul där
2016-02-16, 12:47
  #121443
Medlem
CatTheHunters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vresrosen
Det som skedde "på riktigt" är inget som tillför diskussionen något genom spekulationer. Det står i lagtexten att man får inte mörda, och ta någons liv. Oavsett hur man går till väga.

Fakta är att det som skedde är inte offentligt. Vi vet väldigt lite om det du efterfrågar just därför att det är sekretess för att, tack och lov skydda det som är kvar av brottsoffrets integritet.

Det är en polisutredning där de från början hade täta skott och inga läckor. En sak jag är full av beundran för. Det du vill veta är det vi inte ska veta eller behöver veta för att granska om det har gått rätt till.

Av de frispråkiga spekulationer som framförts av Neros advokat kommer jag till slutsatsen att det inte är något konstigt alls med sekretessen eller att viktiga fakta döljs. För det du vill veta är inte sekretess för parterna och advokaterna.

- DU SKALL ICKE DRÄPA. ( Jag vet, jobbat i kyrkan och är konfirmerad.)
- DU SKALL ICKE BEGÅ ÄKTENSKAPSBROTT (döm själv NB:s handlande)

Jag tillåter mig att vara nyfiken och vet att det sekretess, arbetat inom vården och gäller samma sak i samtliga av mina arbeten. Och tack och lov att den finns, folk är nyfikna precis som jag som bara debatterar , behöver inte ursäkta mig för dig för det, för du gör ju samma sak, annars hade du aldrig varit inne på denna tråden.
Jag får tankar genom andra som delar sina tankar här och tänk om man kunde säga, så gick det till, om inte annat för offret och hennes familj. Så enkelt allt hade varit då.
Men vi får nöja oss med att utbyta idéer om hur, varför osv. Tål man inte det ska man nog inte gå ut här.
2016-02-16, 12:51
  #121444
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CatTheHunter
Nja, det var någon annan som antog att hon var vild, jag tror nog mer på smäll i ryggen så att hon tappar andan innanför i ladan, borde vara lättare att handskas med om man oskadliggör LH först, och sen bär det iväg genom ladan till slakthuset. Kanske redan lade snara om halsen innanför dörren och ströp åt, ganska omtöcknad av både slag och hypoxi med andra ord. NB vill nog inte tejpa i ladan, det sker nog i slakthuset förstås. Varför välja ett rör när det fanns slaktkrokar att hänga henne i? De måste väl gå att hissa ner för att hissa upp när djuret ska höjas och hänga någon dag?
Verkar ju som om hon haft fria händer för annars kunde hon inte lämnat blod på snören. Borde det inte ha funnits klisterrester efter tejp handleder eller avsaknad av hårstrån typ "vaxning"?

Mycket troligt att han ströp henne till medgörlighet först. Ifört tajta skinnhandskar som Irina rensat ogräs med. (Sånt hon gjorde enligt FUP.) Om han la balsnöret dubbelt eller fyrdubbelt först och höll händerna med ett par decimeters mellanrum och trädde detta bakifrån över huvudet på Lisa och sedan drog åt så skulle sår på underarmarna avsätta spår på ryggen exakt där de hittades på Lisas jacka. När hon fått återhämta sig kunde han nog få sin vilja igenom. Jackan delvis avkrängd för att låsa händerna. Manövrera in Lisa under röret. Fäst snöret i röret. Lisa på tå. Snöret ganska sträckt två varv runt halsen. Avsluta som ett timmerstek. Detta går på bråkdelen av en minut. Hämta lampkupan. Under tiden har Lisa fått loss armarna från jackans infångning och börjat krafsa på snöret. När Nerijus såg detta hämtade han tejprullen i det tvåfaldiga syftet att symboliskt tysta Lisa och fixera den lösa änden på timmersteket. I något skede pillar han sig på sina sår. Upp och ner med Lisas kläder. Nu var det dags för runk och då åkte Irinas handskar av. Nu kom han på att Lisas trosor skymmer sikten. Ner med dem. Irinas DNA från insidan av handskarna avsätter sig på Lisas trosor där dessa är fuktiga. En teori bara som naturligtvis inte kan stämma eftersom XO har visat nåt annat.
2016-02-16, 12:56
  #121445
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vresrosen
Vad är det du gräver efter, och tror att du ska få ut?

Om du tänker logiskt så finns inte det du efterfrågar i den crowd du befinner dig i.

Om du börjar från slutet så har du fakta. Neros fingeravtryck finns från tidigare brott, eller kanske från passansökan, i mer än en identitet.

För att veta det har polisen tagit Neros fingeravtryck under tid de haft honom i förvar. Det betyder att i samband med att Nero var misstänkt för Lisa Holm mordet, kunde polisen ta hans fingeravtryck för att jämföra och hitta redan registrerade fingeravtryck.

Det betyder, om du tänker så det knakar och gör ont, att det finns kvar mönster på Neros fingrar som ger avtryck!

Slutsatsen blir att Nero inte lämnade fingeravtryck vid mordet, för att det ingick i planen att inte åka dit. Det var ett planerat mord, och det visar också den omständigheten att han antagligen täckt lastutrymmet i bilen med byggplast, för där fanns det inte heller spår.

Men som alltid när idioter och brottslingar har en plan så brukar det skita sig, och i Neros fall var det DNA som han inte hade koll på. Vi lever i en tid av partiklar och vetenskap som gör avståndet mellan brottslingar och tekniken evinnerligt stor.

Detta är ett ämne som gått flera varv i tråden, och jag är säker på min sak, att Nero har fingeravtryck, men att det saknas fingeravtryck från honom i bevisningen. Det kan bero på att det inte hittades några där de letade, eller att på ytor där fingeravtryck kunde ha lämnats så var Nero försiktig eller så hade han just i detta tur!

Nu spekulerar jag. I somras när denna diskussion aktuell, var jag extra observant en dag i trädgården, eftersom jag tvingar mig själv att ha handskar för att inte skada händerna. Men per automatik åker handskarna av när jag ska binda eller tejpa, om jag inte har blå lite dyrare kirurghandskar som man köper på Lantmännen. Som är dyra för att vara engångshandskar. Det finns mer eller mindre bra engångshandskar överallt.

Min slutsats är att det är kuriöst att Nero lyckades att inte lämna fingeravtryck, men det spelar ju ingen roll i sak, eftersom han lämnade blod. Frånvaron av fingeravtryck visar på att han var försiktig och planerade för att inte åka fast. För en snubbe som tittar på TV och ser CSI har han lärt sig om fingeravtryck, men DNA är för komplicerat.

Resonemang kring om fingeravtryck eller DNA som bevisning kommer inte ge PT! Det är förekomsten av DNA som är bevis. Avsaknaden av fingeravtryck bevisar bara att Nero inte lämnade fingeravtryck. Svårt?

Samt att om man vinnlägger sig om att ha superkoll på var man sätter sina fingrar så kan sipprande sår på underarmarna komma åt på de mest olyckliga ställen utan att man tänker på det.
__________________
Senast redigerad av X-pert 2016-02-16 kl. 13:04.
2016-02-16, 12:59
  #121446
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Fnero52
Får fatta mig kortare. Trots att någon har hanterat och tagit i matrialet behöver det nödvändigtvis inte ha avsatt någon DNA, även om inte hanskar använts.

Ok. Men när så sker, det vet väl vare sig du eller gärningsman?

Det finns inga dna eller fingeravtryck på tejp, snaran eller mobildelar som ju gärningsman måste hanterat och som kräver lite mer precision. Menar du att detta säger nåt eller menar du att vi bara ska konstatera det?
2016-02-16, 13:03
  #121447
Medlem
CatTheHunters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tonny33
De handskar han eventuellt använt har han slängt eller tvättat. Hantverkare brukar ha flera par i reserv och på olika platser för att slippa leta efter dom.

Va vad sa du nu??? X-pert säger ju att de påträffat såna handskar DoIt i NB:s bil. Frågan väl om det är samma som han använt vid mordet och om han nu använt handskar alls?

Att NB inte bara kan erkänna, för det tro fasen att han träffat LH med allt DNA, är ju inte klokt sitta där och dribbla med rättsväsendet, vittnen, LH:s familj osv. Advokater som ska ställa upp gång på gång, precis som han inte kostat pengar som han gjort redan, ah, man blir så för det verkar nästan som om NB är offret. (han har blivit bra behandlad osv osv osv). Är han offret så kan han ju få smaka på eget ris och vad han gjorde mot tösen!
Och så den där hustrun på det, fy för den lede försvara en sån. Lika äck den.
Och brodern AB som kunde fria NB enligt honom själv då, VART HÅLLER HAN HUS OCH VARFÖR GÖR HAN INTE DET DÅ? Han är skyldig och skyller på NB säger vissa här, VA? Hur skulle han plantera bevis mot sin bror och varför när han är livrädd för NB??? MYCKET MOTSÄGELSEFULLT! Nej man kan bli på det här.
2016-02-16, 13:04
  #121448
Medlem
CatTheHunters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Remark
NB verkade sky tvål och vatten. Vem annars hade kunnat kontaminera med IBs DNA? Ingen.

IBs DNA är ett mycket starkt bevis mot NB.

Jamen visst är det så!
2016-02-16, 13:06
  #121449
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CatTheHunter
Va vad sa du nu??? X-pert säger ju att de påträffat såna handskar DoIt i NB:s bil. Frågan väl om det är samma som han använt vid mordet och om han nu använt handskar alls?

Att NB inte bara kan erkänna, för det tro fasen att han träffat LH med allt DNA, är ju inte klokt sitta där och dribbla med rättsväsendet, vittnen, LH:s familj osv. Advokater som ska ställa upp gång på gång, precis som han inte kostat pengar som han gjort redan, ah, man blir så för det verkar nästan som om NB är offret. (han har blivit bra behandlad osv osv osv). Är han offret så kan han ju få smaka på eget ris och vad han gjorde mot tösen!
Och så den där hustrun på det, fy för den lede försvara en sån. Lika äck den.
Och brodern AB som kunde fria NB enligt honom själv då, VART HÅLLER HAN HUS OCH VARFÖR GÖR HAN INTE DET DÅ? Han är skyldig och skyller på NB säger vissa här, VA? Hur skulle han plantera bevis mot sin bror och varför när han är livrädd för NB??? MYCKET MOTSÄGELSEFULLT! Nej man kan bli på det här.

Påträffade DoIt handskar är troligen inte de som kommit till användning. Men ett liknande par.
2016-02-16, 13:10
  #121450
Medlem
CatTheHunters avatar
Citat:
Ursprungligen postat av X-pert
Mycket troligt att han ströp henne till medgörlighet först. Ifört tajta skinnhandskar som Irina rensat ogräs med. (Sånt hon gjorde enligt FUP.) Om han la balsnöret dubbelt eller fyrdubbelt först och höll händerna med ett par decimeters mellanrum och trädde detta bakifrån över huvudet på Lisa och sedan drog åt så skulle sår på underarmarna avsätta spår på ryggen exakt där de hittades på Lisas jacka. När hon fått återhämta sig kunde han nog få sin vilja igenom. Jackan delvis avkrängd för att låsa händerna. Manövrera in Lisa under röret. Fäst snöret i röret. Lisa på tå. Snöret ganska sträckt två varv runt halsen. Avsluta som ett timmerstek. Detta går på bråkdelen av en minut. Hämta lampkupan. Under tiden har Lisa fått loss armarna från jackans infångning och börjat krafsa på snöret. När Nerijus såg detta hämtade han tejprullen i det tvåfaldiga syftet att symboliskt tysta Lisa och fixera den lösa änden på timmersteket. I något skede pillar han sig på sina sår. Upp och ner med Lisas kläder. Nu var det dags för runk och då åkte Irinas handskar av. Nu kom han på att Lisas trosor skymmer sikten. Ner med dem. Irinas DNA från insidan av handskarna avsätter sig på Lisas trosor där dessa är fuktiga. En teori bara som naturligtvis inte kan stämma eftersom XO har visat nåt annat.

Mycket troligt och IB:s handskar=DNA LH:s trosa.
XO vet så mycket
2016-02-16, 13:10
  #121451
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av CatTheHunter
Jaha du, det var det jag tänkte. Då kanske det inte är så konstigt med NB.
Slits det inte bort fort vid nötning tänkte om det kunde vara skälet till att man hittat hans blod på LH:s jeans osv. Kanske hade plasten när han tejpade men när den gick bort så blödde han så det lämnade blod när tösen var död och han skulle ta bort de repstumpar man hittat blod på, teori.

Vad är din teori om blodiga repstumpar? Snaran satt ju kvar om halsen när hon hittades. Var kommer blodet ifrån?
2016-02-16, 13:13
  #121452
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av X-pert
Samt att om man vinnlägger sig om att ha superkoll på var man sätter sina fingrar så kan sipprande sår på underarmarna komma åt på de mest olyckliga ställen utan at man tänker på det.

Jag tänker samma sak. För det handlar om några tillfällen där gärningsmannen inte har koll.

Det jag menar är viktigt, är att när bevis diskuteras så handlar det om de bevis man har, och inte de bevis man saknar. För det som räknas är ju det man har.

Man kan ju inte snöa in sig på att bevisa att de bevis man har, är verkligen bevis och bevisa att det är bevis man har, i ett evigt cirkelresonemang.

Logiken är att om man kan binda en gärningsman till brottet med bevis, så är gärningsmannen fast. Med följd att utredningen är klar för åtal.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in