Citat:
Ursprungligen postat av
Aramir2
Det tycker jag inte eftersom de hade mer än nog med bevis redan och chansen att hitta något är minimal.
Jag vet att IR försökt påvisa att det var en ensidig utredning men jag kan inte hålla med. Den gigantiska slasken visar på hur mycket man verkligen utrett. Utredningen är mycket utförligt gjord.
Sen finns det självklart mer utredningsåtgärder som skulle kunna utföras. Någonstans måste man sätta en gräns men i det här fallet är det en väldigt omfattande utredning som man gjort.
Jag tror inte det ger mer att diskutera det här. Du anser att utredningen är bristfällig och ensidig. Jag anser att den är väl utförd och väldigt omfattande.
Du talar emot dig själv. Med en
sista spik i kistan så hade vi inte suttit här och argumenterat fortfarande.
Du valde bekvämligt nog att inte svara på mitt inlägg där jag frågar hur mycket rättssäkerhet får kosta. Där jag påpekar det osmakliga att tycka att en anklagad ska skylla sig själv om dennes advokat är kass.
Vi har olika åsikt. Jag anser utredningen är enahanda, dåligt genomförd, delvis
pga en slask på 5000 och fortfarande så många frågetecken och där med ofullständig. Rättssäkerheten är åsidosatt, kanske pga att man välvilligt trodde man gjorde allmänheten en tjänst genom att kapa kostnader (även om jag snarare tror att det är det egna skinnet och budgeten man är orolig för i så fall), men i min värld spelar det ingen roll. Det är grader i helvetet och som jag likt en skiva med hack i så påpekar jag än en gång att man brukar säga att vägen till helvetet är asfalterad med goda intentioner.
Jag är verkligen inte övertygad om att det inte så småningom uppdagas att detta är en ny rättsskandal likt den i TQ-fallet, Da Costa fallet och satansincestfallet. När sexualsadistiska mördare skall frambesvärjas börjar jag ana att ugglor lagt ägg i mossen.